Гетманцев переконаний, що Україна на правильному шляху до подолання корупції
Нардеп проаналізував свіжі дані рейтингу сприяння корупції та поділився думками щодо цієї проблеми

Гетманцев переконаний, що Україна здолає корупцію/Фото: Данило Гетманцев/facebook
Народний депутат, голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев проаналізував дані свіжого глобального рейтингу сприяння корупції від Transparency International (TI). На його думку, Україна на правильному шляху до подолання цієї проблеми.
Деталі
Гетманцев виокремив основні показники щодо України у рейтингу TI:
- +3 бали за 2023 рік (разом з Молдовою і Казахстаном це найбільший прогрес за рік у регіоні Східна Європа та Центральна Азія).
- +10 балів за останні 10 років (за цим показником Україна у трійці держав з найбільшим прогресом за співставні періоди).
- Загальний бал зріс до 36 (це максимальний бал для України за увесь час складання рейтингу). Це близько до інших держав-кандидатів на вступ до ЄС (у Туреччини – 34, Боснії та Герцеговини – 35, Сербії – 36, Албанії – 37, Північної Македонії та Молдови – 42, Чорногорії – 46).
- За рік в рейтингу Україна піднялась на 10 позицій – на 104 сходинку зі 180 країн.
Нардеп зазначив, що дивлячись на цей прогрес деякі українці можуть згадати про такі гучні корупційні кейси, як яйця по 17 гривень, овочерізки, барабани та Гринкевичі, але він пояснює:
Сприйняття корупції як суспільного явища є суб’єктивним. Аби виключити вплив суб’єктивних факторів, рейтинг насамперед вимірює не окремі кейси (хоча і це береться до уваги), а стійкі зміни, за якими можна зробити висновок про усталеність, інституціоналізацію, ефективні практики боротьби з корупцією, які працюватимуть за будь-якої влади.
Серед таких стійких змін у 2023 році є обрання на конкурсній основі очільників НАБУ, АРМА, оновлення ВРП та ВККС, запуск процедури відбору нових суддів КСУ. Також у свіжому рейтингу не зараховані такі кроки, як відновлення декларування, зміцнення інституційної спроможності САП, збільшення штату детективів НАБУ, але їх зарахують у новій редакції рейтингу.
При цьому Гетманцев переконаний, що хоч український результат у рейтингу не про "зраду", але він також і не про "перемогу", адже не можна бути задоволеними тим, що Україна все ще перебуває у нижній половині рейтингу.
У Transparency International зазначають, що попри покращення, наявність великої кількості корупційних справ на високому рівні залишається проблемою, хоч дії уряду й показують прагнення до її вирішення. При цьому такі корупційні питання показують необхідність постійних і комплексних антикорупційних заходів для досягнення євроінтеграції. Гетманцев до цього додає:
Добавлю від себе, що Україна не є якоюсь унікальною країною, де, я вибачаюсь, "пороблено" і корупцію не здолати. Високий рівень корупції – це похідна від кланово-олігархічної системи, яку нам необхідно здолати. Викорінювати цю систему самотужки можливо, хоча при цьому завжди буде ризик регресу при зміні політичної влади (як, наприклад у Грузії), але краще надати таким змінам невідворотності впровадження. І вступ до ЄС (разом з іншими міжнародними зобов’язаннями) є найсильнішим двигуном, який забезпечуватиме прогрес із викорчовування кланової економіки й зменшення поля для корупції. Цей прогрес можуть дати лише належно працюючі інститути, які гарантують верховенство права, включно із незалежними й професійними судами, незалежною та ефективною антикорупційною рамкою, розвитком громадянського суспільства тощо.
Нардеп також зазначив, що Україна нічим не гірша за Болгарію та Румунію, які починали перемовини про вступ до Євросоюзу на ще гірших позиціях щодо корупції, ніж ті, що Україна має зараз. Ці дві країни впоралися із проблемою корупції, хоч їм і знадобилося 16 років спецпроцедури з боку ЄС після вступу. Гетманцев підкреслює:
Так само і ми обов’язково пройдемо. З огляду на вже зроблену роботу і взяті швидкі темпи євроінтеграції, впевнений це буде у більш короткі терміни.
Раніше ми писали про те, що Мінекономіки розробило Стратегію відновлення до 2027 року.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!