ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Як виникла Сахара та яка її доля у майбутньому?

Суспільство 10:27 - 14 травня 2025

Найбільша пустеля у світі продовжує поступово збільшуватися і розжарюватися

Глобальне потепління вплине на збільшення площі Сахари у найближчі роки.

В результаті змін клімату найбільша пустеля світу може стати ще масштабнішою. Фото: pixabay.com

Мабуть, однією з найвідоміших пустель світу є Сахара, яка охоплює нині північну частину Африки та займає площу понад 8,5 млн. км2. Це найбільша пустеля на Землі та одна з найспекотніших. Нерідко в літній період температура повітря в окремих регіонах цієї пустелі піднімається до +50... +52 °С. Рельєф пустелі вкрай різноманітний: тут є безліч оазисів, високих барханів, піщаних дюн та навіть гірські місцевості. З півночі пустеля обмежена береговою лінією Середземного моря, а на півдні поступово переходить у посушливу саванну – Сахель.

Втім, з точки зору геології, Сахара є однією з наймолодших пустель у світі. Адже ще нещодавно, 6 – 10 тисяч років тому, північний регіон Африки був зеленим і родючим з вологим тропічним кліматом. У цій місцевості існувало безліч озер, річок і боліт, а флора та фауна рясніли великою різноманітністю видів. Тут мешкали гіпопотами, жирафи та слони; росли баобаби та інші дерева, характерні для саванної місцевості. Саме в зазначений період часу (називається по-науковому Неолітичний субплювіал) виникла Єгипетська цивілізація, яка залишалася найбільш розвиненою і процвітаючою протягом багатьох століть. Для успішного розвитку населення тут складалися комфортні кліматичні умови. На рисунку для порівняння показана територія Сахари кілька тисяч років тому (за розрахунками кліматичних моделей) і в теперішній час:

Порівняння території Північної Африки в наш час та 6000 років тому. Виз із космосу, джерело: facebook.com/vsesvitua

Але що трапилось в Африці та на планеті загалом, що всього за кілька тисячоліть багатий флорою та фауною регіон перетворився на безкраї простори пісків та голих скель із суворим посушливим кліматом? Більшість геофізиків та кліматологів сходяться на думці, що причиною такої різкої зміни клімату стали флуктуації у параметрах земної орбіти та зміна глобальної атмосферної циркуляції. Приблизно 5 – 6 тисяч років тому відбулися деякі флуктуації у нахилі земної осі, а також досить швидке скорочення льодовикових покривів у полярних регіонах планети. Через систему складних зв'язків це призвело до поступового скорочення кількості опадів у тропічних широтах Північної Африки. Важливу роль зіграла також діяльність древніх людей (антропогенний чинник). Наприклад, активний випас худоби, оранка нових земель, вирубка рослинності могли в комплексі прискорити деградацію екосистеми, що існувала на той час, і на тлі висушення клімату це прискорило процес опустелювання.

Нині Сахара продовжує розростатися за площею з кожним роком. І за останні 100 років вона збільшилася в розмірах приблизно на 10%, головним чином через опустелювання Сахелі. На жаль, в результаті стрімких темпів глобального потепління, цей процес активно продовжиться і в найближчі десятиліття. Здійснюються деякі ініціативи щодо стримування та уповільнення аридизації (опустелювання) регіону. Наприклад, запущено проект «Зеленої стіни», суть якого полягає у створенні штучного поясу лісів, завширшки близько 15 км, що проходить через 19 африканських країн. Наскільки він стане успішним - покаже лише час, оскільки можуть бути різні приховані фактори, які так чи інакше вплинуть на оптимістичні прогнози кліматологів. З упевненістю можна сказати лише те, що з урахуванням збільшення Сахари будуть частішати випадки сильних і тривалих пилових бурь, а температурний фон у регіоні постійно зростатиме, що прямо позначиться також на кліматі найближчих територій (наприклад, Європи). Тому в майбутньому можливі масові міграції людей, насамперед із регіону Сахель, де природні умови стануть просто неможливими для постійного проживання.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин