У КМІС дізналися, скільки українських біженців можуть повернутися додому
Дві третини опитаних українських біженців у Німеччині, Польщі та Чехії задоволені умовами проживання
23% опитаних заявили про позитивне ставлення до законопроєкту про множинне громадянство, 34% - про негативне, у 37% ставлення нейтральне
Більшість (66%) опитаних українських біженців у Німеччині, Польщі та Чехії скоріше або повністю задоволені своїми нинішніми умовами проживання в новій країні, свідчать результати дослідження, проведеного 20-26 квітня Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) на замовлення Центру стратегічних комунікацій "Форум".
Деталі
При цьому повністю задоволені умовами проживання лише 28% опитаних, решта 38% скоріше задоволені. Незадоволені умовами життя 26% респондентів.
7% опитаних стверджують, що вже мають громадянство іншої (крім України) країни, ще 12% подали документи і чекають на рішення. Не подавали і не планують робити цього 34%. При цьому майже половина респондентів (45%) хоч і не подавали документи, але загалом хотіли б отримати громадянство іншої країни.
На запитання, за яких умов вони повернулися б в Україну, найбільше респондентів заявили про нормальну роботу критичної інфраструктури та безпеку (по 34%). Далі йдуть житлові питання і завершення повномасштабного вторгнення (по 26%). Дещо менше респондентів говорили про можливість знайти роботу (16%) та умови для дітей відвідувати школу/садок (13%).
...Доки тривають масштабні воєнні дії, будь-які оцінки є орієнтовними та неможливо точно визначити, скільки ж насправді українців повернуться... Ми відштовхувалися від того, що більш імовірно можуть повернутися ті, хто водночас не має і не подавав документи на громадянство іншої країни, не повністю задоволені умовами життя в новій країні, висловлюють певні умови для повернення. Відповідно до такого підходу рівно половина респондентів (50%) є тими, хто більш імовірно може повернутися в Україну. Проте враховуючи відповіді респондентів на запитання далі щодо інтересу до України, зазначена оцінка скоріше є оптимістичним сценарієм у поточних умовах, - ідеться в пресрелізі.
23% опитаних заявили про позитивне ставлення до законопроєкту про множинне громадянство, 34% - про негативне, у 37% ставлення нейтральне. Якби в Україні було оголошено парламентські вибори, то 31% голосували б на них, ще 33% відповіли "важко сказати напевно", решта скоріше або однозначно не голосували б. 56% респондентів відповіли, що отримують інформацію про Україну, 34% прямо відповіли, що не цікавляться інформацією про Україну.
57% опитаних біженців спілкуються вдома переважно українською мовою, 19% - переважно російською, 21% - однаковою мірою українською та російською мовами, 3% спілкуються мовою країни проживання.
...Значна частина українських біженців втрачають (або вже втратили) зв’язок з Україною. На жаль, це було абсолютно очікувано і в будь-якому випадку ми би втратили частину громадян. Проте відкритим лишається питання, яку ж частину громадян можна буде повернути і що є сенс для цього робити... На особистісному рівні багатьох українців закордоном чекає непросте рішення – вкорінюватися на новому місці чи чекати на певний момент для повернення. Проте рішення має бути чесним і із самим собою та з Україною і українцями. Якщо ж переважає щире бажання повернення, влада та українське суспільство мають демонструвати підтримку, - зазначив виконавчий директор КМІС Антон Грушецький.
Опитування методом онлайн-інтерв'ю з використанням комп'ютера (CAWI) проводили серед 801 повнолітнього респондента, який виїхав із України після 24 лютого 2022 року і мешкає в Німеччині, Польщі та Чехії. За звичайних обставин теоретична статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95) не більша ніж 3,5%, але, зважаючи на відсутність надійних статистичних даних щодо кількості та розселення українських біженців, їхньої статево-вікової структури та вкорінення в місцях перебування, фактична похибка буде дещо вищою.
Опитування показало, чи вірять ще українські біженці у перемогу своєї країни.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!