Як вчити себе ефективно керувати часом – експерт
Як при цьому мати можливість відпочивати та розважатися

Як вчити себе ефективно керувати часом / Фото: Freepik
Сучасній людині катастрофічно не вистачає часу. Робота, побут, родина – усе це лишає нас без можливості відпочити та провести час так, як хочеться лише нам. Тайм-менеджмент став однією з найбільших проблем нашої епохи. Редакція МЕТА.UA звернулася до експертки Олени Іванів, психологині, КПТ-консультантки та співзасновниці психологічного центру "Далі", щоб дізнатися, як навчити себе ефективно керувати часом та мати можливість відпочивати та розважатися.
Деталі
Далі – слова експертки.

Час – один з найцінніших ресурсів людини, тому увага багатьох книг з самодопомоги скерована на те, щоб правильно його використовувати, не гаяти на неважливі речі. Проте у керуванні часом, як і в багатьох інших аспектах, діє важливий принцип: ідея є хорошою доти, доки вона не переростає в ригідне правило.
Зазвичай люди цікавляться ефективним використанням часу тоді, коли усвідомлюють сильну потребу в цьому. Вочевидь, якість життя за відсутності гарного планування не влаштовує і хочеться змін. Проте чим сильніша ця потреба, тим радикальніші хочеться робити зміни: запланувати все і відразу. Це базова помилка новачка, з якою стикається ледь не кожен другий. Наш розум так сильно нам хоче підсвітити важливість планування, що вдається до чорно-білого мислення: якщо не ідеально, то ніяк. Ніяк вже було і це не сподобалося, а тому хочеться робити ідеально.
Маючи на меті використовувати час якомога доцільніше, більшість людей потрапляють у пастку прокрастинації. Високі стандарти до себе, відсутність пріоритетів, багатозадачність створюють відчуття, що неможливо зробити усі справи або зробити їх дуже добре. Тому розум людини намагається захистити її від провалу: якщо все так складно, то ліпше нічого не робити та відтягувати на потім.
Хороша новина у тому, що ця проблема так довго існує і настільки поширена, що її добре вивчили, а тому є реальні дії, які можуть зробити планування легким та комфортним.
Пріоритет
Життя кожної людини можна розбити на вісім сфер:
- Здоров’я
- Родина
- Робота
- Друзі
- Відпочинок
- Фінанси
- Саморозвиток
- Духовність
Усі вони є однаково важливими для здорового функціонування особистості, проте потребують різного рівня залученості по часу та енергії. Перш за все, важливо визначити, наскільки ви задоволені кожною з цих сфер у своєму житті від 0 до 10, де 0 – зовсім не задоволений, а 10 – максимально задоволений, а також обґрунтувати свою відповідь. Наступний крок: впорядкувати ці сфери від 1 до 8 за мірою важливості для вас, де на першому місці буде найважливіша сфера життя.
Перше місце – ваш пріоритет. Це не означає, що ваше життя має складатися суцільно з цього, адже інші сфери не мають страждати. Розуміння свого пріоритету дає можливість зменшити вимоги до себе в інших сферах і зробити планування більше упорядкованим.
Толерування невизначеності
Так сталося, що ми маємо певні обмеження у ефективному менеджменті часу: ми можемо керувати лише теперішнім і не маємо влади над майбутнім. Ви маєте враховувати невизначеність життя у своєму плані. Плануйте 80% часу, а 20% закладайте на те, що щось може піти не за планом.
Планування – не спринт, а рух довжиною в життя
Здоровʼя фізичне та ментальне – гарантія того, що ви зможете довго робити важливі для вас речі. Незроблене прибирання сьогодні не матиме такого довготривалого впливу на вас, як відсутність відпочинку чи сон по 5-6 годин на день. Важливо враховувати у своєму плані турботу про себе.
Памʼятайте про правило "менше=більше". Чим менші вимоги до себе, менше задач буде заплановано, тим кращим буде їх результат, тим більше ви матимете сил на інші важливі речі.
Нещодавно ми розповідали, як сформувати здорові стосунки в робочому колективі.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!