RU UA
1

Відник, волинка, жмак та калганка: що означають ці діалектизми Миколаївщини

Суспільство 12:11 - 23 травня 2024

Продовжуємо розповідати про говірки України, й сьогодні поділимось діалектизмами південного регіону

Рибальські снасті

Так говорять на Миколаївщині: що таке жмак, волинка, каалганка та відник/Фото: Freepik

Україна – велика й багатокультурна держава. Настільки велика, що, попри одну державну українську мову, у різних її регіонах говорять по-різному. Якщо ви, наприклад, живете у Полтавській області й вирішили поїхати відпочити у якесь селище на Закарпатті, то спілкуючись з місцевими жителями, ви можете виявити, що не розумієте один одного. При цьому ви усі говорите українською. Вся справа у діалектах (говорі) – різновидах національної мови, які є продуктом історичного розвитку різних регіонів держави.

Деталі

Поговорімо про південно-східне наріччя української мови, а саме про степовий говір, який поширений на території сучасних Кіровоградської, Дніпропетровської, Луганської областей та частково Миколаївської, Одеської, Запорізької, Донецької, Херсонської областей. Також цей діалект використовують у Краснодарському краю рф та південно-східній частині Румунії.

Поділимось з вами кількома популярними словами, які під час спілкування можуть використовувати жителі вищезазначених регіонів: відник, волинка, жмак та калганка. Перед тим як читати далі, зіграймо у маленьку гру: спробуйте відгадати, що означають ці слова. Зображення вище є підказкою до одного зі значень цих діалектизмів.

Якщо ви уже зробили свої ставки на значення цих слів, то розкриймо правильні відповіді. Відник (наголос на перший склад) – це річ, на якій стоїть відро з водою, зазвичай це звичайна табуретка, але може бути й поличка. Волинка (наголос на другий склад) – ні, це не лише народний шотландський інструмент, на Миколаївщині так можуть говорити, коли якесь рішення чи процес затягуються, тобто волинка – це те саме, що затягування, зволікання, тяганина.

Словом жмак можуть називати поплавок, зазвичай на рибальській сіті, а калганка (наголос на другий склад) – це невеличкий бідончик, у якому зазвичай носять молоко.

Раніше ми ділилися деякими діалектизмами Хмельницької області, зокрема значеннями слів камізелька, грубка, кварта та цмок.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

ГОЛОВНЕ ЗА СЬОГОДНІ
Більше новин