У Національному заповіднику "Києво-Печерська лавра" проводять розкопки: що шукають дослідники
За кілька років розкопок археологам вже вдалося зібрати понад 10 тисяч одиниць матеріалу на території заповідника

У Національному заповіднику "Києво-Печерська лавра" проводять розкопки / Фото: МКІП
В Національному заповіднику "Києво-Печерська лавра" кипить робота: розпочались нові науково-дослідні роботи у Митрополичому саду. Цього разу дослідники зосередились на місці давньої склоробної майстерні кінця XI – початку XII століття, де колись візантійські та київські майстри творили дивовижні мозаїки для Успенського собору.
Деталі
У 2023 році на цій території археологи знайшли двоярусну споруду, де, ймовірно, проживали майстри склоробного виробництва. Ця знахідка дала новий поштовх до досліджень, адже саме тут, у серці Лаври, тисячу років тому вирувало життя та кипіла творча робота.
Це досвід та столітні напрацювання європейських майстрів. Адже Візантійська імперія, що відома також як Східна Римська імперія — це Європа та весь її досвід. Тож ми не просто говоримо про необхідність єднання з європейським простором зараз, а ми були його частиною ще тисячу років тому. Європейські майстри приїжджали сюди, працювали тут в Лаврі, що доводять ці дослідження, – розповідає кандидат історичних наук Сергій Тараненко.
Завдяки наполегливій праці археологів, їм вдалося знайти те, що не вдалося Володимиру Богусевичу, який у 1951 році досліджував цю склоробну майстерню. За кілька років розкопок було зібрано понад 10 тисяч одиниць матеріалу, які ретельно вивчаються науковцями.
Цього року ми поставимо крапку у вивченні цього унікального склоробного комплексу, охопивши дослідження Богусевича та наші за три роки, і будемо проводити розширений аналіз. Ми робимо прочистку, промивку, беремо навіть найдрібніше скло для майбутнього вивчення, для порівняння того скла, яке було в Європі, а значить, було і в нас, бо ми мали те сам, – резюмує Сергій Тараненко.
Розкопки проводяться в межах науково-практичного семінару, який об'єднав зусилля Національного заповідника "Києво-Печерська лавра", Київського столичного університету імені Бориса Грінченка та Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Усі предмети та колекції, знайдені під час проведення робіт, після дослідження передадуть на постійне зберігання до відділу науково-фондової роботи Заповідника.
Нещодавно Україна повернула з Нідерландів незаконно вивезені археологічні артефакти.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!