Експерт розповів, чому у Києві трапляються комунальні колапси
Проблема — у фінансуванні та пріоритетах

Чому у Києві трапляються комунальні колапси – відповідь експерта
Лише у червні у Києві встиг посипатися один зі шляхопроводів у центрі міста, а кілька вулиць міста перетворилися на аналог Венеції під час сильних опадів. І це при частковому закритті синьої гілки метро, яку також почало заливати.
Meta.ua звернулася до транспортного аналітика, активіста ініціативи "Пасажири Києва" Олександра Гречка із проханням поділитися думками стосовно стану комунальної та транспортної систем столиці України.
Далі — пряма мова експерта
Якщо ми говоримо про шляхопровід на Жилянській, то тут все досить зрозуміло: просто сплив гарантійний термін експлуатації. Взагалі нормальний термін експлуатації як підземної інфраструктури, так і штучних споруд (шляхопроводів, розв’язок і тд.) вже давно позаду. А ще у Києві є централізоване опалення, відповідні мережі. Це все потрібно системно та стратегічно обслуговувати. Коли ж цим ніхто не займається, то ми маємо багато років ситуацію, коли труби змінюються в одних і тих самих місцях, де два тижні тому трубу вже замінили і зверху поклали свіжий асфальт. А поруч знову щось прориває і треба все робити наново.
Так само і зі шляхопроводами та розв’язками. У нас є велика кількість шляхопроводів та розв’язок аварійних, на яких взагалі має бути обмеження швидкісного режиму (40 км/год) та обмеження для руху вантажівок. Це, по-перше, має хтось контролювати. Цивільний контроль не здійснюється. І паралельно з тим керівництво міста не хоче розуміти, що не можна будувати нову інфраструктуру, яка також буде тягнути гроші на утримання, тоді як стара інфраструктура розвалюється і її треба ремонтувати.
Наприклад, є Шулявський шляхопровід, який так і недобудований. У чому особливість? За оцінками транспортних аналітиків цей шляхопровід заощаджує в часі 40 секунд у дорозі. Це досить мала економія того, скільки вже грошей на нього витрачено, а ще скільки буде витрачатися, щоб його добудувати до проєктної характеристики. І цей шляхопровід постійно тягнутиме бюджетні гроші на утримання. Коли я сказав про 40 секунд, це оцінювалося у порівнянні зі звичайним перехрестям, яке могло бути організовано на вулиці Гетьмана та Берестейському проспекті.
Коли Шулявський шляхопровід перебував в аварійному стані, був ще один варіант: зробити трирівневу дорогу, підземну, наземну та надземну частину шляхопроводу. Але коли почалася реконструкція Шулявського шляхопроводу, то його фактично розібрали і поставили світлофори. До критичних заторів це не призвело. Якби правильно до цього підійти, можна було б зробити світлофорне регулювання замість зведення нового шляхопроводу. Було б витрачено 10-20 мільйонів на встановлення світлофорів і це були б набагато менші кошти аніж ті, щоб забезпечувати прибирання, латання ям на цьому перехресті, забезпечувати стан несущих конструкцій і так далі.
Дегтярівський шляхопровід також мав проблему у тому, що він був не сильно завантажений, але щоб витратити більше грошей, його зробили більшим за характеристиками та показниками (ширина дороги та тротуарів), а особливих зручностей для велосипедистів та пішоходів так і не зробили. Виходить, що там теоретично можна було зробити перехрестя в один рівень без суттєвих витрат.
І розв’язка на Оболоні, яка зараз будується, вона також була непотрібна. Там не було критичних заторів, а ця розв’язка буде коштувати до двох мільярдів гривень. І знову ж таки, вона щороку тягнутиме десятки мільйонів гривень на утримання. Чи доцільно це під час війни, коли у нас розсипається метро, коли проблеми з тепломережами та шляхопроводами? Точно недоцільно. Ще є корупційні ризики, проблеми з будівництвом, недотримання технічних параметрів і так далі.
Наприклад, є шляхопровід на Нивках. У 2017 його було реконструйовано. А у 2019 році там з’явилися тріщини. І з 2019 року він стоїть з підпірками, вже п’ять років. Це не нормально. Треба розуміти, що у Києва не вистачає грошей на підтримку існуючої інфраструктури. Бо коли був Радянський Союз, це все було ще більш-менш новим, трохи витрачали грошей, але це були нові конструкції. І тривалий час незалежності України це були не дуже старі об’єкти. Тоді було потрібно не так багато грошей на підтримку експлуатації, а ще не було великого навантаження у вигляді такої кількості автомобілів. Порівняти трафік зараз і 20 років тому – надзвичайно велика різниця. Відтак, старі конструкції зношуються ще швидше.
Проблема — у фінансуванні та пріоритетах. Потрібно забути про побудови чогось нового, а варто рятувати те, що вже розвалюється. До нових проєктів треба підходити не з політичного бажання щось показати, а саме з підходу економічної доцільності, який буде базований на розрахунках спеціалістів, а не чиємусь бажанні. Так бути не повинно.
Про експерта: Олександр Гречко — транспортний аналітик, громадський активіст.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!