Порхун назвав кількість нових УБД із лютого 2022 року: серед них 9,6 тис. жінок
Міністерство у справах ветеранів має бути в Україні

Порхун розраховує на набуття чинності нового закону про основні засади ветеранської політики з 2025 року
Кількість нових учасників бойових дій (УБД) з лютого 2022 року становила майже 350 тис. осіб, серед них 9,6 тис. жінок, повідомив в.о. міністра у справах ветеранів України Олександр Порхун.
Деталі
...Понад 900 тис. УБД (наразі - ред.). Після лютого 2022 року кількість нових учасників бойових дій становить майже 350 тис., - сказав Порхун в ексклюзивному інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".
В.о. міністра зазначив, що за час повномасштабного вторгнення 9 601 жінка набула статусу учасника бойових дій.
...До цього була невелика кількість, можливо, до тисячі. Але з повномасштабною війною жінки дуже активно пішли до сил безпеки і оборони нашої держави, - наголосив він.
Порхун також повідомив, що міністерство працює над питанням автоматичного розгляду та надання статусу УБД, осіб з інвалідністю внаслідок війни та члена сім'ї загиблого захисника і захисниці України.
Зокрема, вже розроблено та затверджено механізм, за яким є можливість через Центри надання адміністративних послуг, де відкриті "єдині ветеранські вікна", подати відповідне звернення.
...Після реалізації розроблення цифрового інструменту процес запрацює повноцінно, і всі бюрократичні проблеми під час надання статусу буде вирішено, - наголосив очільник відомства, зазначивши, що це здійсниться до кінця 2024 року.
Крім того, Порхун розповів про проблематику з позбавленням статусу учасника бойових дій.
...До повномасштабного вторгнення було п'ятеро осіб, і з повномасштабним вторгненням ще десь 16 осіб, але якщо говорити про відмови під час розгляду (заяв на надання статусу - ред.), то це сотні, - додав він.
Серед іншого, за його словами, є такі випадки, коли учасники бойових дій попередніх періодів залишилися на тимчасово окупованій Росією території та вступили там до збройних сил або на інші державні служби.
...Тому міністерство напрацювало законопроєкт, який закріплює можливість позбавлення статусу таких осіб за злочини проти України, якщо обвинувальний вирок суду набув законної сили, - підсумував глава відомства.
Як повідомлялося, у травні в.о. міністра у справах ветеранів Олександр Порхун розповів, що 37 співробітників міністерства (17%) мають статус учасника бойових дій. Також у відомстві 29 мобілізованих, які вже були ветеранами, але після початку повномасштабної війни повернулися до армії. Крім того, чотири мобілізованих співробітники міністерства за час повномасштабної війни загинули.
- Міністерство у справах ветеранів має зберегтися, оскільки кількість ветеранів війни у країні збільшується.
...Питання про розформування Міністерства у справах ветеранів порушують не вперше. Але міністерство працює для ветеранів, ветеранок і членів сімей загиблих захисників і захисниць України й набуває спроможності. Я вважаю, що Міністерство у справах ветеранів має бути в нашій країні, тому що кількість ветеранів війни збільшується. Зокрема, зростає і кількість тих, хто дістав поранення і демобілізуються через це з військової служби. Тому цей орган центральної виконавчої влади має бути, тому що безпосередньо тут відбувається формування ветеранської політики, - сказав Порхун.
На запитання, чи є необхідність у масштабуванні міністерства, очільник відомства заявив, що якщо правильно розподілити сили та кошти на формування й реалізацію ветеранської політики, то немає необхідності збільшувати штат.
...Потрібно налагодити більш ефективні процеси комунікації, інформування, спілкування з різними органами виконавчої влади. Має бути синергія всіх гілок влади, починаючи від законодавчої, центральної виконавчої та безпосередньо органів місцевого самоврядування і територіальних громад, - додав він.
Що стосується його повноцінного призначення, то Порхун ухилився від відповіді, заявивши, що "були різні дискусії".
...Але я концентруюся на роботі тут і зараз. І, в принципі, робота міністерства розпочалася з нової сторінки. Є оновлена команда, у якої завдання сформувати нову ветеранську політику і забезпечити її якісну реалізацію. Виконувач обов'язків міністра я чи міністр - не мені приймати рішення, - заявив він.
Окрім того, Порхун розповів, що у 2025 році на фінансування ветеранської політики необхідно приблизно 14,2 млрд грн, що трохи більше, ніж поточного року (13,5 млрд грн. - ред.).
Як повідомлялося, 7 лютого Верховна Рада звільнила із обійманої посади міністра у справах ветеранів Юлію Лапутіну. 9 лютого Кабінет Міністрів призначив першого заступника міністра у справах ветеранів Олександра Порхуна в.о. міністра.
У березні прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що, на його думку, на період війни і деякий період після її завершення Міністерство у справах ветеранів має існувати.
- Олександр Порхун розраховує, що закон "Про основні засади ветеранської політики в Україні" ухвалять до кінця 2024 року, а він запрацює з 2025 року.
...Наразі працює робоча група при Мінветеранів, до якої залучаються всі дотичні органи центральної виконавчої влади, а також громадський сектор. На сьогодні фіналізуємо проєкт, погоджуємо з органами центральної влади й потім переходимо на дискусію в Комітет з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Верховної Ради для подальшого обговорення і ухвалення, - сказав Порхун.
В.о. міністра додав, що відомство розраховує, що поточного року парламент ухвалить цей законопроєкт, щоб закон запрацював із 2025 року.
Він наголосив, що нова ветеранська політика має гарантувати та ґрунтуватися на реальних потребах ветеранів війни.
- Якщо саджати ветеранів і ветеранок на соціальне довічне утримання, вони можуть втратити можливості для розвитку.
...Нам слід зрозуміти, що для ветеранів Другої світової війни інструменти розвитку вже не потрібні. Їм потрібен пакет пільг, який їх підтримуватиме. Для ветеранів, які захищають державу з 2014 року, потрібно інше. Ми переконані, що їх не потрібно саджати на "соціальну голку", їм потрібно давати інструменти розвитку... Система пільг і гарантій має бути сучасною. Якщо ми знову саджатимемо ветеранів і ветеранок на соціальне довічне утримання, ми втратимо можливості для розвитку, - сказав Порхун.
Як приклад того, як не варто робити, він навів ситуацію з ветеранською політикою в Хорватії.
...Вони надали ветеранам довічні пенсії, але з часом зрозуміли, що для вікових категорій 50+ ця довічна пенсія підходить, а хлопці, які в 19 років отримали таку пенсійну гарантію, перестали розвиватися. І ми не хочемо повторити такий сценарій у нашій країні! Тому ми робимо наголос на інструментах, стимулах, можливостях розвитку, - розповів він.
Коментуючи чинні пільги, з тих, якими ветерани користуються, Порхун відзначив пільги на житлово-комунальні послуги.
...Але необхідно переглядати підходи, тому що ветерани з великих міст можуть отримати більше пільг, де більш розвинена інфраструктура, а в маленьких селах майже нічого не отримуватимуть, - додав він.
Він також наголосив на пільгах на перевезення місцевим і заміським транспортом, а також отримання твердого пального на зимовий період.
...Четверте – безоплатна освіта. Ми наполягаємо на тому, щоб вона залишалася в новій ветеранській політиці, тому що це інструмент розвитку для ветеранів, - наголосив очільник відомства.
Водночас він розповів, що багато ветеранів, із ким спілкуються представники міністерства, кажуть, що їм не потрібні разові виплати щорічної допомоги до Дня Незалежності України, тому що краще ці кошти спрямувати на розвиток житлових програм для ветеранів або забезпечення дорогих медичних послуг.
...Усе це дискусійні питання, які потрібно обговорювати безпосередньо з ветеранською громадськістю і далі ухвалювати урядові рішення, - підсумував Порхун.
- Фахівці з супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб уже восени 2024 року розпочнуть виконання своїх функціональних обов'язків.
...Уже ухвалено постанову Кабінету Міністрів України про порядок використання субвенції на реалізацію фахівця із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб. Також є урядове рішення, що дає можливість нам використовувати бюджетні кошти на професійну адаптацію. Вона передбачає підвищення кваліфікації, отримання професійно-технічної, вищої освіти або другої. У нас залишився основний проєкт постанови - порядок оплати праці та порядок функціонування самої інституції фахівця із супроводу, - сказав Порхун
За його словами, після всіх узгоджень і ухвалення документа до кінця червня або початку серпня Мінветеранів уже зможе повноцінно відкрити набір фахівців із супроводу, після чого здійснюватиметься тестування і навчання кандидатів.
На уточнювальне запитання, коли такі фахівці розпочнуть роботу, очільник відомства зазначив, що якщо все вийде так, як він очікує, то вже восени вони розпочнуть виконання своїх функціональних обов'язків.
...Беручи до уваги кількість учасників бойових дій і ветеранів війни, яку маємо, то ми плануємо працевлаштувати 11 тис. фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих. Зокрема, до кінця цього року відберемо три тисячі. Далі будемо дивитися за потреби. Якщо кількість ветеранів збільшуватиметься і потрібно буде збільшення кількості фахівців, ми зможемо це робити, - заявив він.
Як повідомлялося, у травні в.о. міністра у справах ветеранів Порхун заявив, що проєкт "Помічник ветерана" трансформувався у "Фахівець із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб" і незабаром почне реалізовуватися.
У 2024 році на реалізацію проєкту з упровадження фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб передбачено 3,2 млрд грн.
- Міністерство у справах ветеранів ініціює надання ветеранам компенсації за оренду житла протягом півроку після повернення з війни.
...Ми наразі опрацьовуємо з Міністерством фінансів бюджетну програму з надання компенсації за оренду житла. Тобто, коли учасник бойових дій повертається з війни, ми розуміємо, що в декого житло знищене, в декого його взагалі не було, хтось потребує реабілітації, і тому будемо пропонувати впродовж півроку, доки він зрозуміє, де жити, доки він влаштується на роботу, запровадити таку підтримку, - сказав Порхун.
Він також розповів, що у 2024 році відомство хоче повністю забезпечити потребу осіб з інвалідністю першої та другої груп внаслідок війни та членів сімей померлих ветеранів війни, які брали участь у бойових діях на території інших держав (Афганістан - ред.).
...На наступні роки, і ми це проговорили з Міністерством фінансів, продовжимо виділення коштів для категорії за постановою №719 - особи з інвалідністю внаслідок війни першої та другої груп і члени сімей загиблих захисників/захисниць України, крім тих, хто отримує 15 млн грн за загибель своїх рідних. Також за постановою №280 ми хочемо виплатити кошти і закрити питання для учасників бойових дій АТО/ООС - внутрішньо переміщених осіб, - додав він.
Окрім того, за його словами, станом на сьогодні вже 182 сім'ї (ветерани війни та члени родин загиблих захисників і захисниць) придбали собі житло в межах державної програми іпотечного кредитування "єОселя".
...Також ми працюємо з органами місцевого самоврядування. У кожному регіоні вони проводять різні програми. Наприклад, у Києві діє програма 50 на 50. У Черкасах органи місцевого самоврядування в кооперації з приватним місцевим бізнесом відреставрували старий дитячий садок і зробили з нього інклюзивний житловий будинок на 20 квартир для учасників бойових дій. Деякі органи місцевого самоврядування купують квартири і надають ветеранам. Це велика кількість заходів у всій країні з використанням різних механізмів, - наголосив Порхун.
Як повідомлялося, у 2023 році держава в межах субвенцій Міністерства у справах ветеранів забезпечила можливість придбати житло для 2,6 тис. ветеранів і членів сімей загиблих захисників. На 2024 рік таку можливість буде профінансовано ще для 2,5 тис. ветеранів.
- Олександр Порхун вважає важливим надання ветеранам війни можливості здобуття освіти, перекваліфікації, а також залучення їх на державну службу.
...Ми розуміємо, що потрібно залучати ветеранів війни на державну службу. Тому є робоча група під головуванням міністра Кабінету Міністрів Олега Немчінова, в якій зібрані всі органи центральної виконавчої влади, які причетні до перекваліфікації та працевлаштування ветеранів. Це питання піднято на високий рівень. Національне агентство з питань державної служби вже на фінальному етапі розроблення пропозицій, як поліпшити умови для того, щоб ветерани війни йшли на державну службу, - сказав Порхун.
На його думку, держава має надати ветеранам можливість перекваліфікації та здобуття освіти, тобто допомогти після повернення до цивільного життя отримати нові знання або підвищити свій рівень.
...Після того як ми підготуємо ветерана, і він піде на загальний конкурс, і складуться обставини, що і цивільний, і ветеран війни наберуть по 200 балів, можливо, тоді він повинен мати перевагу за інших рівних умов. Але якщо хтось набрав 200, а ветеран набрав 180 балів, я вважаю це недоцільно. Ми маємо розуміти, що після нашої перемоги нам потрібно буде розвивати і відновлювати країну, і нам будуть потрібні хороші фахівці, - заявив Порхун, відповідаючи на запитання, чи потрібно запроваджувати преференції для ветеранів під час влаштування на держслужбу.
Як повідомлялося, голова Національного агентства з питань державної служби Наталія Алюшина вважає, що в майбутньому ветерани за рівних кваліфікацій мають мати перевагу під час працевлаштуванні на держслужбу.
Міністр Кабінету міністрів Олег Немчінов вважає за необхідне залучати ветеранів на вакансії держслужби, водночас запроваджувати преференції під час участі в конкурсах не варто.
Як подати посвідчення ветерана в Дію та відповіді на інші популярні запитання.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!