"Цим очам неможливо відмовити" або чим небезпечне годування зі столу для собак — поради ветеринара
Усього один шматочок може нашкодити

Чому не можна годувати собаку зі столу / Фото: Pixabay
Часто наші домашні улюбленці своїми великими благальними очима дивляться на нас з надією отримати ласий шматок зі столу. І щиро, бажаючи добра, ми можемо поділитись тим омріяним смаколиком. Проте, чи дійсно це добре для улюбленця? Цьогорічне опитування власників котів та собак в Україні, проведене дослідницькою компанією Gradus спільно із Royal Canin, показало, що 32% годують своїх тварин домашнім раціоном, який підбирають самостійно. Проте для власників собак цей відсоток вищий — 47%. Своєю чергою чверть усіх опитаних годує своїх улюбленців їжею "зі столу". Чи безпечний такий підхід для здоров’я тварин та як підібрати раціон, щоби ваш кіт або собака були здорові та прожили довге життя? Рекомендації про безпечне харчування від Олександра Айшпура, лікаря ветеринарної медицини, експерта з наукових комунікацій Royal Canin – в матеріалі.
Чи можна годувати домашніх тварин їжею зі столу?
Коротка відповідь — це ризикована практика, причому з багатьох причин. Власники часто обирають цей спосіб харчування, але "людська" їжа, безпечна для нас, містить цукор, сіль, спеції та жири, які варто обмежувати в раціонах домашніх тварин. Надлишок цих компонентів може бути небезпечним для органів травлення, серцево-судинної та інших систем організму тварини. Як наслідок, виникає ще один ризик — зайва вага чи ожиріння через надлишок поживних речовин, та й просто через перегодовування тварини. Отже, в домашній їжі важко контролювати баланс нутрієнтів, необхідних коту або собаці, тому вони ризикують отримувати незбалансоване харчування, зайву вагу, проблеми з травною системою тощо.
Варто пам’ятати, що годування “зі столу” впливає і на поведінку тварини. Може здатися, що один шматочок їжі зі столу ніяк не вплине на звички собаки чи кота, проте це не так. Даючи їжу зі столу, ви сигналізуєте, що те, що ваше, належить і тварині. Це ускладнює контроль над тим, що тварина їсть та як вона себе поводить з їжею і з власником. Будьте впевнені, щойно ви впустите на підлогу шматочок шоколаду, тварина, яка зазвичай отримує їжу зі столу, моментально його з’їсть. Перевчати тварину новій поведінці набагато важче, ніж навчати, а шоколад дуже шкідливий для здоров’я котів та собак.
Чи можу я самостійно підібрати раціон для кота чи собаки?
Це завдання із "зірочкою", тому краще за все звернутися до ветеринарного лікаря, аби він чи вона допомогли підібрати корм та порції відповідно до потреб тварини. Це буде безпечним вибором для вашого кота чи собаки з уже згаданих причин — при самостійному підборі раціону вам буде важко контролювати баланс поживних речовин, тому є ризик, що в раціоні не вистачатиме важливих нутрієнтів. І знову ж таки, професійна порада допоможе правильно визначитися із порцією та не перегодовувати тварину.
За даними уже згаданого вище опитування власники тварин при виборі раціону покладаються на свій минулий досвід (41%), 31% звертається за порадою до ветеринарного лікаря, а 25% — шукає інформацію в Інтернеті.
Але ж від одного шматочка нічого не буде, правда?
Не зовсім. Навіть якщо не брати до уваги ризики незбалансованого раціону та зайвої ваги від їжі зі столу, деяка буденна їжа людини може бути шкідливою та навіть токсичною для домашньої тварини. Якщо ваш собака або кіт спожив якийсь із цих продуктів, зверніться за порадою до ветеринарного лікаря, а за потреби – і по допомогу у ветеринарну клініку. Отже, перелік шкідливих та токсичних для домашніх тварин продуктів:
- Шоколад
- Кава та чай
- Енергетичні напої
- Родзинки чи виноград
- Часник або цибуля
- Авокадо
- Алкоголь
- Жувальна гумка (або щось, що містить підсолоджувач ксиліт)
- Дріжджове тісто
- Горіхи
- Кісточки фруктів, зокрема персиків та слив
То як годувати котів і собак?
Підсумовуємо: не варто годувати вашого собаку чи кота з обіднього столу та включати в раціон тварини їжу, призначену для людей. Раціон з “людської” та самостійно підібраної їжі з наших буденних продуктів ризикує бути незбалансованим та не містити необхідних для тварини речовин, при цьому створювати надлишок калорій та приводити до набору зайвої ваги. А деякі продукти можуть бути навіть токсичними та отруйними для вашої тварини-компаньйона, тож якщо ви підозрюєте, що кіт або собака вжили перераховані вище продукти – подбайте про ветеринарний нагляд та допомогу для тварини. Підбір корму та порції краще довірити лікарю ветеринарної медицини, це допоможе зберегти вашому коту або собаці здоров’я. Бережіть своїх домашніх улюбленців та дбайте про них!
Нещодавно Кабмін привів ідентифікацію та реєстрацію тварин у відповідність до європейських правил.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!