Міфи про погоду: наукове спростування
Деякі процеси в погоді та кліматі людина може не зовсім правильно інтерпретувати, а іноді й помилятися в їх розумінні

Закономірності у погодних процесах та кліматі часто мають під собою наукове обґрунтування. Фото: pixabay.com
Протягом тривалого часу історії людства накопичилося чимало різних суджень про погоду, багато з яких є помилковими, або не повною мірою відображають дійсність. Сьогодні розберемося з деякими з них і дізнаємося, що нам каже наука про те чи інше твердження.
1. Існує думка, що блискавка під час грози не вдаряє в одне місце двічі. Насправді, блискавка може влучати в одне і те ж місце багато разів. Це стосується насамперед окремих високих споруд та конструкцій (вежі, гірські вершини, антени тощо). Наприклад, будівля Емпайр-стейт-білдінг у Нью-Йорку зазнає ударів блискавок близько 20 – 25 разів на рік. Більше того, в деякі високі дерева, що окремо стоять, блискавка також ударяє по кілька разів за сезон, хоча з деревами в цілому ситуація не настільки однозначна.
2. Кажуть, що якщо ранкова зоря червона – це означає, що погода вдень буде поганою. Частково це твердження є вірним, але не завжди. Червоне небо на світанку означає, що атмосфера наповнена великою кількістю вологи або пилу, що може вказувати на наближення атмосферного фронту з опадами, але не гарантує погану погоду на місці спостереження. Восени і навесні яскраво червоні світанки трапляються досить часто, але це далеко не завжди пророкує наближення нестійкої погоди.
3. Чим холодніше, тим вища ймовірність снігопаду. Багато людей помилково думають, що чим сильніший мороз, тим ряснішим варто очікувати снігопад. Насправді найсильніші і тривалі снігопади відбуваються при температурах в діапазоні від -7 до +1 °C. У надто холодну погоду (нижче за -20 °C) у повітрі міститься мало вологи, тому снігопади стають більш рідкісними та слабкими (за винятком полярних та субарктичних регіонів планети).
4. Якщо птахи літають низько – чекай на дощ. Цей міф заснований на тому, що перед дощем підвищується відносна вологість повітря, через що комахи літають ближче до земної поверхні, а птахи слідують за ними. Втім це не є стовідсотковою ознакою дощу, оскільки на висоту польоту птахів впливає безліч додаткових факторів. І все-таки, ця прикмета добре працює у спекотні дні при слабкому вітру напередодні грози.
5. Град взимку не випадає. Град утворюється у потужних купчасто-дощових хмарах, у яких розподіл температури не завжди залежить від температури повітря біля землі. Безумовно, град практично завжди зустрічається влітку, але взимку він також можливий при збігу сприятливих обставин в атмосфері, хоч і набагато рідше. Таким чином, сам факт наявності зими не є перешкодою для формування градин у хмарах.
6. У грозу мобільний телефон може притягнути блискавку. Телефон сам по собі не приваблює блискавку, оскільки рівень електромагнітного сигналу, який він випромінює, порівняно слабкий. Набагато небезпечніше знаходитись на відкритій місцевості, під деревами або поблизу металевих конструкцій.
7. Рясна роса на траві вранці до хорошої сонячної погоди. Випадання роси не залежить від того, якою буде погода протягом дня. У літню пору роса виникає практично щодня в різній кількості за рахунок істотного охолодження приземного шару повітря при ясному небі. І нерідко протягом дня розвиваються сильні грози та зливи на тлі малохмарного та спокійного ранку, коли спостерігалася роса. Все залежить від синоптичних умов у конкретний день.
8. Алкоголь зігріває у холодну погоду. Насправді все відбувається навпаки. Хоча алкоголь може викликати хибне почуття зігрівання, його вживання при холодній погоді прискорює втрату тепла організмом, збільшуючи ризик переохолодження. Під впливом спиртного кров приливає до шкіри, знижуючи її надходження до внутрішніх органів, що порушує природний механізм терморегуляції.
9. Глобального потепління немає – це лише маніпуляція фактами. Чимала частка людей твердо переконані, що питання зміни клімату штучно розроблено і жодного потепління немає. Однак, 99% всіх вчених на планеті досягли консенсусу, що потепління має місце. Крім того, про це невблаганно свідчать різні метеорологічні дані, які може перевірити будь-хто, у кого є доступ до інтернету.
Перелічені міфи є одними з найпоширеніших у суспільстві, проте існує ще безліч інших забобонів, пов'язаних із погодою, кліматом та метеорологією.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!