Опитування показало, чи розцінюють українці операцію в Курській області як переломний момент у війні
До третини знизилася частка українців, які називають прийнятною умовою для миру лише беззастережну капітуляцію рф

Понад 70% українців підтримують заборону діяльності УПЦ (МП) і всіх керованих із РФ церков в Україні
Майже третина українців (30,9%) сприйняла військову операцію Збройних сил України в Курській області РФ як переломний момент у війні, що зміцнив позиції України.
Деталі
Про це йдеться в результатах дослідження "Українці під час війни: гордість, пам'ять, перемога", проведеного Інститутом соціальної та політичної психології Національної академії педагогічних наук спільно з Асоціацією політичних психологів України, яке було презентовано на пресконференції в агентстві "Інтерфакс-Україна" в п'ятницю.
Близько чверті опитаних (23,9%) вважають, що ця операція нічого не змінила під час війни, і лише кожен восьмий (12,4%) побоюється, що операція послабила позиції України. Майже третина респондентів (32,3%) не має чіткої думки з цього приводу.
- Частка українців, які називають прийнятною умовою укладення миру з РФ лише повну й беззастережну капітуляцію країни-агресора, виплату нею компенсацій і репарацій за завдану шкоду в повному обсязі, знизилася із 42% у 2023 р. до 32% у 2024 р.
Водночас зросла частка прихильників більш компромісних варіантів миру: повернення до державних кордонів 1991 р., включно з Донбасом і Кримом (з 25,1% у 2023 р. до 27,3% у 2024 р.); припинення вогню та відведення військ обох сторін від лінії зіткнення (з 10,9% до 14,6%); повернення під український контроль територій, окупованих після 24 лютого 2022 р. (з 9,2% до 11,5%); перетворення нинішньої лінії зіткнення на державний кордон з країною-агресором, якщо це відкриє шлях для вступу України в НАТО та ЄС (із 2,9 до 4,8%).
Найменша частка прихильників максималістського бачення майбутнього миру серед жителів східних (25,9%) і південних (20,7%) областей України. Повернення до державних кордонів 1991 р., включно з Донбасом і Кримом, як прийнятну умову миру підтримують 39,3% мешканців Сходу і лише 19,6% мешканців Заходу України.
Водночас наголошується, що нині лише 54,1% респондентів звинувачують російську владу на чолі з Володимиром Путіним у початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну, тоді як у лютому 2023 року таких було 72%. Нинішню українську владу звинувачують 2,6%, українських державних діячів усіх років незалежності - 5,7%, США, ЄС і НАТО - 3,2%. Водночас майже чверть (24,1%) опитаних вважає, що в початку повномасштабної війни в Україні винні всі вони разом, що значно більше, ніж у 2023 році (13,7%).
Суттєвих регіональних відмінностей у цьому питанні немає, хіба що серед жителів центральних областей частка тих, хто вважає головним винуватцем розв'язаної війни російську владу, менша за половину - 48,7%.
- Понад 70% українців повністю або скоріше підтримують закон, що забороняє на всій території України діяльність Української православної церкви (Московського патріархату) та інших церков, керованих державою-агресором, 15% опитаних не підтримують цей закон.
Як зазначається в результатах дослідження, регіональні відмінності з цього питання не настільки виразні, як відмінності серед прихильників різних конфесій. Найбільша частка прихильників згаданого рішення серед прихильників Української греко-католицької церкви (87,1%) та Православної церкви України (82,8%), найменша - серед вірян УПЦ (МП). Серед прихильників інших конфесій або тих, хто не належить до жодної конфесії, кожен п'ятий байдужий із цього приводу.
Опитування проводили 17-28 вересня методом очного інтерв'ю 1157 повнолітніх респондентів у всіх підконтрольних регіонах України. Похибка вибірки становить 3,2%.
Опитування: майже 80% українців підтримали ініціативу добудови Хмельницької АЕС.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!