ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Як правильно доглядати за орхідеєю

Суспільство 19:06 - 11 жовтня 2023

Від того, як ви доглядаєте за рослиною, залежить її зовнішній вигляд і загальний стан

Як правильно доглядати за орхідеєю

Фото: Pexels

У магазинах представлена лише мала кількість орхідей, але навіть серед цього асортименту ми губимося і не розуміємо, який вид орхідеї нам вибрати. Крім того, ця квітка примхлива і вимагає до себе належного догляду. Для того щоб ця декоративна рослина тішила вас своєю красою і рясним цвітінням, потрібно її правильно вибирати і доглядати. У цій статті ми розповімо, як вибрати орхідею в магазині і як за нею доглядати.

Як правильно вибрати орхідею в магазині

орхідея

Ось ви зважилися на купівлю орхідеї, пішли в магазин і вам потрібно звернути увагу на такі критерії:

  1. Коренева система. Насамперед, на що потрібно звернути увагу - стан коренів орхідеї. Коріння має бути яскраво-зеленого або світло-зеленого кольору. Якщо ви виявили, що у квітки коріння має коричневий колір або починає підгнивати, то краще відкладіть цю квітку. Якщо коріння виглядає сухим, то це означає, що орхідея не отримувала достатньо води.
  2. Стан дорослого і молодого листя. Якщо ви побачили плями на листках, то огляньте саму розетку орхідеї на наявність бактеріальної гнилі, вона швидко поширюється, від чого рослина і гине.
  3. Стан квітконоса. У місці росту квітконоса не повинно бути слизу. Те що ви маєте побачити - інтенсивний і природний колір, а сам стан - твердий і пружний.
  4. Стебло. Не купуйте квітку, у якої стебло викривлене або стоншене. Дефект квітконоса вказує на нестачу повітря, тобто орхідея вирощувалася в несприятливих для неї умовах. Вам не варто братися за її доглядом.

Підберіть для орхідеї відповідне кашпо з опуклим дном. Порожній простір між декоративним кашпо і технічним горщиком дасть можливість зайвій волозі стікати вниз, запобігаючи перезволоженню, а це зі свого боку викликає безліч хвороб.

Карантин для орхідеї після покупки

Для будь-якої рослини зміна обстановки є величезним стресом, і для орхідеї в тому числі. Тому дайте рослині час на адаптацію - зробіть їй карантин на 1-1,5 місяці після покупки. Вам потрібно вибрати підвіконня або місце зі штучним освітленням у квартирі подалі від інших рослин. Річ у тім, що разом із "новочадцем" ви могли привезти додому невидимих оку шкідників або якісь бактерії. В іншому разі всі інші рослини будуть заражені.

Подальша ситуація може розвиватися у двох аспектах:

  • Варіант 1. Якщо за час карантину не відбулося жодних змін і комах теж не було, то орхідею можна відправляти до всіх інших рослин.
  • Варіант 2. Якщо проблему все-таки було виявлено, то орхідею потрібно буде обробити інсектицидами або акарицидами. Пам'ятайте, що обробка робиться в окремому приміщенні, яке перед початком процедури необхідно провітрити.

Догляд за орхідеєю під час і після цвітіння

квіти орхідеї

Для того, щоб орхідея зацвіла, потрібно створити відповідні умови догляду, які наближені до тих, у яких вона зацвіла б у природному середовищі. Наприклад, створіть квітці свого роду стрес - організуйте різкий перепад температур. Для цього вночі потримайте її в прохолоді, а вдень переставте в тепло. Можна скоротити полив орхідеї. Крім того, цвітіння викликають спеціальні препарати.

Крок 1: у внутрішньому горщику зробіть бічні отвори, щоб поліпшити вентиляцію субстрату і тим самим захистити коріння від загнивання.

Крок 2: добре протріть листя орхідеї змоченою водою серветкою. Запилене і брудне листя буде порушувати фотосинтез.

Крок 3: поставте квітку в місце з розсіяним світлом - орхідея не любить прямі сонячні промені, під яскравим сонцем на листках можуть з'явитися опіки. Взимку, за малої кількості світла, допоможіть рослині штучним світлом (подовжуючи світловий день до 12 годин), наприклад, фітолампою.

Крок 4: у міру просихання кореневої системи, що ви можете визначити за значним полегшенням кашпо і освітленням коріння, вам потрібно проводити полив. Зазвичай регулярність поливу становить 1 раз на 1-2 тижні (залежно від вологості приміщення). Полив здійснюється кількома способами:

  • замочити у воді від 15 до 20 хвилин (метою такого замочування є насичення коренів і субстрату водою). Замочування можна здійснювати в кашпо, в якому стоїть орхідея, або в окремій ємності, шляхом занурення внутрішнього горщика з кореневою системою на 2/3 у воду;
  • обприскувати або поливати з душу. Цей спосіб прекрасно підійде для орхідей з повітряною кореневою системою, а також для освіження листя.

Після поливу обов'язково дайте воді стекти протягом 20-30 хвилин і після цього можете повертати орхідею на місце.

Важливо!

Використовуйте для поливу і замочування відстояну і відфільтровану воду, яка має бути очищена від агресивних елементів, що можуть завдати опік корінню. Вода не повинна бути кип'яченою, тому що кип'ятіння призводить до знищення і корисних елементів в тому числі.

Після покупки не пересаджуйте орхідею в новий субстрат. Така маніпуляція значно збільшує і без того сильний стрес після зміни місця проживання квітки.

У жодному разі не можна пересаджувати квітучу орхідею.

Корисно!

Щоб зняти стрес і продовжити цвітіння, орхідеї слід допомогти, виробляючи замочування і полив не простою водою, а живильним розчином з додаванням амінокислот, а також мікроелементів. Такий метод допоможе відновити орхідеї енергетичний баланс.

Оскільки орхідею заведено вважати тропічною рослиною, вона не любить перепадів температур більш ніж на 3-5 градусів і віддає перевагу підвищеній вологості. Через це радимо тимчасово переміщати квітку в безпечніше місце, коли ви відчиняєте вікно на провітрювання або вмикаєте батарею на максимум взимку.

Догляд за орхідеєю після цвітіння

Після завершення цвітіння, коли квітконос засихає, його потрібно обрізати. Не варто забувати, що деякі види орхідей можуть цвісти два і більше разів поспіль, тож після завершення цвітіння зачекайте якийсь час і поспостерігайте за квітконосом: засихає він повністю чи на ньому ще є сплячі бруньки.

Засохлі квітконоси видаляємо. Якщо вони не засохли, то є кілька варіантів:

  • залишити їх у спокої, тому що надалі зі сплячих бруньок можуть з'явитися нові бічні квітконоси;
  • відрізати квітконос по живу бруньку, це дасть орхідеї можливість розбудити сплячі бруньки і відновити цвітіння.

Після цвітіння в орхідеї починається період спокою, який триває близько місяця. У цей період добрива і підживлення не потрібні, достатньо тільки поливати або замочувати.

Після періоду спокою потрібно починати відновлювати сили орхідеї і вводити регулярні підживлення. Це період вегетації, який потім призведе до появи нового листя, коренів і, звичайно, до цвітіння. Найпростіший спосіб - використовувати водорозчинні підживлення в хелатній (легко засвоюваній) формі і додавати їх до замочування або поливу.

На цій же стадії орхідеї найкраще переносять пересадку. Пересадка потрібна тільки якщо коріння почало погано поміщатися в горщик, витісняючи субстрат. Орхідеї в стадії активного росту краще приживаються і відчувають менше стресу.

Важливо!

Найпростіше доглядати за орхідеями, коли ви використовуєте органічні підживлення. Їхню ефективність доведено, до того ж, у природному середовищі існування орхідеї харчуються такою самою органікою, яка використовується для виробництва натуральних підгодівель. Та й обробка хімічними препаратами приховує під собою безліч ризиків, тому піклуючись про рослину, не забувайте про турботу до людей і тварин.

Лайфхак

Однією з хитрощів, що спонукає орхідею до цвітіння, є поміщення її в стресові умови. Підвищена затіненість (наприклад шафа) або знижена температура (наприклад балкон) відмінно підійдуть. Є чимало спостережень, що після такого стресу орхідея починає пускати квітконоси. Після їх появи орхідею можна повернути до звичних для неї умов утримання.

Догляд за орхідеєю взимку

бутони орхідеї

Взимку квітка не потребує частого поливу - достатньо поливати раз на півтора-два тижні, щоб субстрат встиг ґрунтовно просохнути. Вода для поливу має бути добре відстояною, кімнатної температури.

Кімнатні орхідеї не уживаються в задусі, їм неприємне занадто тепле повітря, тому провітрюйте приміщення частіше. Намагайтеся не допускати холодних протягів у кімнаті. Вони можуть бути згубними для орхідей.

Найвдалішим рішенням для розташування орхідеї взимку є південне вікно. Тут орхідея отримує необхідну кількість світла під час короткого зимового дня.

Підійде балкон або лоджія, за умови, що простір досить утеплений.

Догляд за орхідеєю влітку

Влітку орхідею потрібно поливати набагато частіше, ніж взимку - 2-3 рази на тиждень. Раз на тиждень влаштовуйте орхідеям купання за допомогою душу. Для цього поливайте їх струменем теплої води протягом кількох хвилин. Після цього дайте постояти 10 хвилин, щоб зайва вода стекла, таким чином запобігши гниттю коренів. Здебільшого придбані орхідеї пристосовані до кімнатних температур. Найкомфортнішою для них є температура від 18 до 25 градусів. Тепліша температура може послабити імунітет рослини, спричинити сповільнення росту або різні захворювання. І знову ж таки, не забувайте провітрювати приміщення, орхідеї це дуже люблять.

Догляд за орхідеєю восени

догляд за орхідеєю

Восени орхідея готується до цвітіння. Кожен сорт має свою тривалість цього періоду. Але найчастіше цвітіння орхідей починається з жовтня і триває до грудня або січня. Уже сформований квітконос починає формувати бутони, які потім вже повністю розкриваються, показують усю красу цвітіння.

У жовтні сонячні промені вже не обпалюють листочки і гілки орхідеї, тому їх сміливо можна тримати на південному вікні. Але для повного цвітіння цього світла іноді буває недостатньо. У такому разі потрібно подовжувати світловий день до 12 годин на добу за допомогою фітолампи. Восени орхідею не можна купати й обприскувати - це обіцяє сумні наслідки. У жовтні достатньо поливати рослину раз на тиждень.

Як правильно поливати орхідею

біла орхідея

Полив дає доступ поживних речовин до квітки, від нього залежить здоров'я рослини. Точної відповіді скільки орхідеї потрібно води дати не можна, оскільки обсяг рідини залежить від розміру квітки.

Технологія поливу полягає в такому:

  • Помістіть горщик у ємність (таз або кашпо більшого розміру) з відстояною водою кімнатної температури, і прямо в цій ємності полийте горщик з лійки. Рідина має заповнити ємність приблизно на 1/3. Цього буде достатньо, щоб ґрунт увібрав необхідну кількість вологи. Більше наливати не варто, інакше відволожиться коріння.
  • Для просочення орхідею необхідно тримати у воді 15-20 хвилин. Слідкуйте за молодим корінням: коли воно вбере достатньо вологи, воно стане яскраво-зеленим. З цієї причини орхідеї рекомендують вирощувати в прозорих горщиках, а в суцільні ставити для краси.
  • Вийміть горщик, дайте надлишкам вологи стекти - на це може піти близько години. А взимку, якщо від вікон злегка дме, то краще залишити квіти сохнути на всю ніч, щоб вологе коріння не замерзло.
  • Не заливайте рослину сильно, інакше вона почне гнити. Орхідеї люблять вологу, і в природному середовищі вони вбирають її стільки скільки потрібно. Решта йде в нижні шари ґрунту.

При неправильному поливі в орхідеї жовтіє листя: їй або занадто мокро, або занадто сухо. Перша ситуація виникає, якщо ви перетримали квітку у воді. Щоб її врятувати, пересадіть її, відрізавши гострим ножем корінці, які почали гнити. У другому випадку - змініть режим або обсяг поливу: поливайте більше або тримайте у воді довше.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин