Вживаємо правильно: яка різниця між словами "виняток" та "виключення"
Навіть такі, здавалося б прості, слова ми часто використовуємо невідповідно до їх значень

Як правильно вживати слова "виняток" та "виключення"/Фото: freepik
Останнім часом ми бачимо нову хвилю суржику у мовленні українців. Зараз це більше позитивне явище, адже мішанка (те саме, що суржик) з'являється через те, що люди, які раніше активно спілкувалися російською, тепер намагаються повністю перейти на українську. Звичайно, ні в кого це не виходить одразу ідеально, тому кпинити за суржик не потрібно, але можна допомогти співрозмовнику (або й собі) дізнатися український відповідник того чи іншого слова/виразу.
Деталі
Часто суржиком може бути навіть використання цілком українського слова у неправильному для нього значенні. Прикладом такої ситуації може бути плутанина між словами "виняток" та "виключення". Хоча багатьом вони здаються синонімами, вони мають різне значення, тому розберімося у чому відмінність.
В українській мові ми використовуємо слово "виняток", коли говоримо про якусь кардинальну відмінність від звичної ситуації, про відхилення від принципів, правил, стандартів, норм. Наприклад: Підняття податків торкнеться усіх українців, винятком будуть лише військові.
Слово "виключення" – це про дію, процес, синонім до "видалення", "скасування", "усунення". Наприклад: Нардепів Дмитрука та Одарченка виключили з парламентських комітетів.
Відповідно, помилковим (але поширеним) буде таке вживання: На засіданні Верховної Ради мають бути присутні усі, без виключення, депутати.
Раніше ми пояснювали, як без суржика сказати "сходовий проліт".
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!