Поживність, баланс, безпека: як обрати ідеальний раціон для вашого улюбленця — поради ветеринара
Потурбуйтеся до свого пухнастого друга

Поживність, баланс, безпека: як обрати ідеальний раціон для вашого улюбленця — поради ветеринара / Фото: Freepik
Домашні улюбленці займають важливе місце в житті багатьох українців. Згідно з нещодавнім дослідженням, проведеним компанією Gradus Research спільно з Royal Canin, понад половина опитаних українців мають чотирилапих вдома. Зокрема, 57% опитаних є власниками котів, тоді як 39% опікуються собакою. І лише 16% опитаних не мають ні котів, ні собак.
Цікаво відзначити найпоширеніші способи пошуку пухнастих вихованців: 39% респондентів взяли своїх улюбленців у знайомих, друзів чи родичів, майже третина (29%) підібрали тварину на вулиці, 15% — скористалися оголошеннями у соціальних мережах, а ще по 12% — обрали улюбленця з притулку або звернулися до заводчика.

Забезпечивши тварині безпечне житло, ми робимо лише перший крок до її благополуччя. Крім затишного куточка, іграшок та регулярних медичних оглядів, домашні улюбленці потребують раціону, який відповідатиме всім потребам їхнього організму. Збалансоване харчування відіграє ключову роль у підтримці здоров'я та довголіття тварини, забезпечуючи її необхідними поживними речовинами, вітамінами та мінералами. Правильний раціон враховує вік, породу, рівень активності та фізіологічні особливості тварини.
Обираючи раціон для улюбленців, власники стикаються з численними варіантами. Згідно з тим самим дослідженням, 72% опитаних годують своїх домашніх тварин сухим кормом, 55% — вологим, а 32% обирають домашній раціон, який складають самостійно. Ще чверть (25%) власників годують улюбленців їжею зі столу, тоді як лише 8% довіряють складання раціону професійним дієтологам та нутриціологам.
Ризики годування зі столу: від ожиріння до серцево-судинних захворювань
Часто власники практикують годування улюбленців їжею зі столу — наприклад, це стосується 34% опитаних власників, які мають котів і собак. Однак, таке годування може призвести до серйозних проблем зі здоров'ям та поведінкою тварини. Дозволяючи улюбленцю ласувати нашою їжею, ми ризикуємо створити дисбаланс у раціоні та сприяти виникненню поведінкових проблем, зокрема, випрошування їжі.
Більшість людських продуктів мають високий вміст жирів, цукру та солі, що є небажаним для тварин. Наприклад, смажені або солоні страви є шкідливими для чотирилапих та можуть спричинити ожиріння, розлади травлення, алергію, панкреатит, діарею та ниркову недостатність. Крім того, розрахувати баланс калорій такого раціону вкрай складна задача. А надлишок калорій, може також призводити до зайвої ваги, шлунково-кишкових розладів та серцево-судинних захворювань.
Американське товариство запобігання жорстокому поводженню з тваринами (ASPCA) склало список найтоксичніших для домашніх тварин продуктів:
- алкоголь;
- авокадо;
- шоколад, какао та продукти з ними;
- кава та продукти з кофеїном;
- усі види цитрусових;
- кокос і кокосова олія;
- виноград та родзинки;
- горіх макадамія та інші види горіхів;
- молоко і молочні продукти;
- часник та цибуля;
- підсолоджувачі та цукрозамінники, такі як ксиліт;
- сире м'ясо, яйця, кістки
Деякі власники годують улюбленців їжею зі столу змішуючи її з кормом. Однак це теж не найкращий варіант, оскільки такий раціон не може забезпечити тварину усіма необхідними поживними речовинами. Дефіцит або надлишок певних нутрієнтів у раціоні може спричинити розвиток низки захворювань, — говорить Олександр Айшпур, кандидат ветеринарних наук, фахівець із наукових комунікацій Royal Canin, — Якщо хочете побалувати вихованця — пригостіть його ласощами, спеціально розробленими для тварин. Так ви будете впевнені, що улюбленець отримує смачний та безпечний для нього продукт. Однак пам’ятайте, що ласощі та смаколики можна давати у невеликих кількостях, які не перебільшують 10% від денної норми калорій.

Порода, вік, активність: як підібрати корм для вашого вихованця
Правильне співвідношення білків, жирів, вуглеводів, вітамінів та мінералів є надзвичайно важливим. На допомогу прийдуть спеціально розроблені корми, створені за участі дієтологів, ветеринарних лікарів та науковців. Збалансовані та легкоперетравні, вони містять всі необхідні поживні речовини у правильному співвідношенні та відіграють важливу роль у підтримці здоров'я та довголіття улюбленців. Поява комерційних кормів менш ніж століття тому, поряд з досягненнями в сучасній медицині, значно покращила якість життя наших вихованців.
Підбір правильного раціону для улюбленця може здатися складним завданням, особливо у сучасності, коли вибір товарів безмежний. Проте, не варто лякатися, а лише дотримуватись декількох простих принципів. Перш за все врахуйте базові фактори: порода, вік та рівень активності.
- Порода: різні породи мають різні потреби в поживних речовинах. Наприклад, собакам малих порід, які мають швидкий метаболізм, потрібен корм з високим вмістом білка та жиру. З іншого боку, собаки великих порід, які схильні до проблем з суглобами, потребують корму з помірним вмістом жиру та вмістом глюкозаміну та хондроїтину для підтримання здоров’я суглобів.
- Вік: Молоді тварини, які ростуть і розвиваються, потребують більше високоперетравних білків, кальцію, фосфору та належну кількість незамінних жирних кислот. Тоді як дорослі тварини, разом зі зменшенням рівня активності, потребують особливої уваги до підтримання оптимальної ваги. Тому раціон для дорослих улюбленців частіше має меншу калорійність та вміст жирів.
- Рівень активності: Активні тварини потребують більше енергії та білків. Водночас малорухливим чотирилапим підійде корм з меншим вмістом жирів. Це дозволяє досягти балансу клітковини, який сприяє відчуттю ситості та водночас допомагає зменшити споживання калорій.
Окрім цих базових факторів, також необхідно враховувати фізіологічні особливості тварини. Стерилізація/кастрація, вагітність, хронічні захворювання — все це вимагає коригування раціону. Важливо проконсультуватися з ветеринарним лікарем, аби визначити, який раціон найкраще підходить для вашого улюбленця з урахуванням його індивідуальних потреб.
Концепція "5 свобод" та роль своєчасної ветеринарної допомоги
За даними згаданого раніше дослідження, лише чверть (24%) власників регулярно відвідують ветеринарного лікаря. Ще стільки ж приводять улюбленців до ветклініки виключно для щеплень та протипаразитарних обробок. Близько половини (40%) — тільки коли тварина хворіє. Це свідчить про недостатню увагу до профілактичних заходів, які є ключовими для підтримки здоров'я тварини.
Профілактичні візити до ветеринарного лікаря повинні бути регулярними. Перший візит рекомендується здійснити впродовж 48 годин після появи тварини в домі. Після цього котів потрібно відводити до лікаря мінімум двічі на рік, а собак – 1 раз на рік. Регулярні обстеження допоможуть своєчасно виявити та запобігти багатьом захворюванням, а також, у разі потреби, скорегувати раціон відповідно до змін або наявних хвороб улюбленця.
Додатково важливо звернути увагу на концепцію «5 свобод тварин», що визначає основні принципи благополуччя домашніх улюбленців та лежать в основі сучасного законодавства про захист прав тварин (в тому числі й в Україні). Зокрема, свободу від голоду і спраги, свободу від дискомфорту, від болю, травм та хвороб, свободу від страху та стресу, а також можливість до вільного прояву природної поведінки. На жаль, лише 38% опитаних знають або чули про ці принципи.
Концепція 5 свобод тварин — це не просто набір абстрактних принципів, а основа для побудови етичного та гуманного суспільства, вони є фундаментальними для благополуччя тварин. Це умови, які гарантують нашим улюбленцям гідне життя, вільне від страждань та дискомфорту.
Нещодавно ми розповідали, як підібрати раціон для кішки.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!