ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Міжнародний рік збереження льодовиків 2025

Суспільство 10:34 - 14 січня 2025

Стрімке підвищення температури повітря вкрай негативно впливає на стан льодовиків по всій Землі

В результаті підвищення глобальної температури відбувається скорочення площі льодовиків по всій планеті.

Темпи скорочення площі льодовиків прискорюються по всій Землі на тлі зростання температури повітря. Фото: livarava.com

Ні для кого не секрет, що за останні кілька десятиліть внаслідок глобального потепління суттєво скоротилася площа великої кількості льодовиків, особливо в гірських регіонах планети, а також у Гренландії та Антарктиді. Якщо така тенденція зберігатиметься й у майбутньому, це може призвести до істотних негативних наслідків – починаючи з підвищення рівня Світового океану і закінчуючи втратами екологічних ніш, запасів прісної води, різних видів рослин і тварин. Тому питання про збереження льодовиків є вкрай актуальним у наш час.

Враховуючи гостроту питання, Всесвітня метеорологічна організація (СМО) у співпраці з ЮНЕСКО очолила зусилля щодо проведення Міжнародного року збереження льодовиків. Ця ініціатива, започаткована резолюцією Генеральної Асамблеї ООН A/RES/77/158, також визначає 21 березня як щорічний Всесвітній день льодовиків, починаючи з 2025 року. За допомогою цих дій ВМО та ЮНЕСКО прагнуть підвищити поінформованість людей про життєво важливу роль льодовиків, снігу та криги в кліматичній системі та гідрологічному циклі, а також про далекосяжні наслідки швидкого танення льодовиків.

Проведення міжнародного дня льодовиків сфокусовано на підвищенні обізнаності населення щодо вжиття стійких заходів для збереження кріосфери (сукупності льодовиків та багаторічних снігів на планеті). Цей міжнародний рік є частиною більш масштабних зусиль зі збирання глобальної підтримки, сприяння дослідженням та покращенню доступу до даних про кріосферу з метою пом'якшення наслідків швидкого танення льодовиків. ВМО та ЮНЕСКО запрошують членів різних міжнародних організацій підтримати цю ініціативу.

Одним із яскравих прикладів процесу абляції, тобто скорочення, зникнення льодовиків, є доля невеликого льодовика Окйокулл (Okjökull) в Ісландії. Усього за кілька десятиліть він повністю розтанув і у 2021 році був визнаний зниклим офіційно. На супутникових знімках наведено динаміку зміни його площі у часі (1986 – 2019 роки), що дуже наочно відображає ситуацію.

Динаміка зміни площі льодовика Окйокулл в Ісландії з 1986 по 2019 роки. Джерело: NASA / EOSDIS

Ініціатором проведення акції «роки льодовиків» став президент Таджикистану. Він повідомив, що за останні 50 років у Таджикистані повністю розтанули понад 1000 льодовиків, а загальний обсяг льодовиків країни зменшився приблизно на третину. Крім того, танення арктичних та антарктичних льодовиків стало причиною підвищення рівня океану, що загрожує життю та благополуччю сотень мільйонів жителів Землі, особливо у малих острівних державах, таких як Мальдіви, Тувалу, Кірібаті та інші.

Міжнародний рік збереження льодовиків, а також Всесвітній день льодовиків наголошують на важливості льодовиків як невід'ємного компонента гідрологічного циклу та покликаний привернути увагу до їх прискореного танення і впливу цих процесів на клімат, довкілля, здоров'я людини та сталий розвиток економіки.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин