Чи зберігають українці прихильність до ЄС і НАТО зараз?
Рівень довіри до ЄС і НАТО знижується: 46% довіряють ЄС, а 43% - НАТО

Про це свідчать результати опитування КМІС
46% українців довіряють інституціям ЄС, а 43% - НАТО, 40% - довіряють США, але 23% - не довіряють, свідчать дані опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології у грудні 2024 р. за методикою визначення сприйняття/підтримки через показники довіри до відповідних інституцій.
Деталі
...У запитанні про довіру ми бачимо, що ЄС довіряють 46% (не довіряють – 19%), а НАТО довіряють 43% (не довіряють – 25%). Тобто ці союзи мають скоріше довіру (баланс довіри-недовіри є позитивним), проте не переважну і, як ми бачимо, серед українців є багато критичних поглядів. Відповідно, є багато українців, які не довіряють або мають сумніви щодо ЄС та/або НАТО, але при цьому все одно бачать Україну в цих союзах, - ідеться в пресрелізі за підсумками дослідження, опублікованому на сайті КМІС у вівторок.
Як наголошується в пресрелізі, КМІС провів три дослідження ставлення українців до ЄС і НАТО - у травні 2024 р. (ставилося запитання, чи хочуть українці членства країни в ЄС і НАТО), у вересні 2024 р. (запитання, чи готові ви прийти на голосування) та в грудні (довіряєте чи ні цим інституціям). За підсумком цього трифакторного дослідження соціологи дійшли таких висновків.
...Отже, як можна бачити, 90% українців хочуть бачити Україну в складі ЄС, а 84% хочуть бачити Україну в складі НАТО. Такі дані, звісно, дозволяють говорити про абсолютну прихильність українців до європейської та євроатлантичної інтеграції, - зазначено в пресрелізі.
Водночас, як зазначається, менше українців готові продемонструвати проактивну позицію. Так, у випадку проведення референдуму про вступ до ЄС 68% серед усіх українців готові прийти на виборчі дільниці та віддати голос "за". У разі проведення референдуму щодо НАТО - також 68%. Проголосували би проти, відповідно, 9% і 10%.
У регіональному зрізі з заходу на схід стає трохи менше тих, хто підтримує європейську та євроатлантичну інтеграцію. При цьому в усіх регіонах більшість хочуть бачити Україну в складі ЄС і НАТО, а також більшість готові це підтвердити голосуванням на референдумі.
...Тобто попри певні відмінності коректніше говорити про наявність консенсусу щодо руху до ЄС і НАТО. Водночас у всіх регіонах (і трохи більшою мірою – на півдні та сході) має місце критика цих союзів і, як наслідок, не така висока довіра.
Щодо ЄС і НАТО також важливо розуміти, який союз для українців є більш пріоритетним. "Більше українців хочуть насамперед бачити Україну в НАТО (46%), ніж у ЄС (22%). Тобто хоча членство в обох союзах є важливим для більшості населення, проте пріоритет - у НАТО (вочевидь, через гостру вимогу українців мати надійні гарантії безпеки), - зазначають соціологи.
Стосовно США довіряють політиці цієї країни 40% українців, не довіряють - 23%. Решта 36% мають невизначене ставлення (тобто в чомусь довіряють, у чомусь - не довіряють, і коли є пряма можливість, воліють обирати саме цей варіант). Отже, українці скоріше довіряють США (оскільки баланс довіри-недовіри є позитивним), але водночас є і досить багато критики.
Коментуючи підсумки дослідження, виконавчий директор КМІС Антон Грушецький сказав:
...Серед українців є консенсус (і на рівні країни в цілому, і на рівні населення окремих регіонів), що Україна має бути членом і ЄС, і НАТО. Враховуючи, що 93% українців погано ставляться до Росії, а 84% – до звичайних росіян, у випадку геополітичного вектору для ЄС/НАТО немає жодної конкуренції, і можна говорити про однозначний вибір українців. Проте ситуацію не можна вважати повністю "райдужною", і місце мають тривожні тенденції, насамперед – не дуже висока довіра ЄС і НАТО. Вочевидь, українці вдячні Заходу за надану підтримку та розуміють її критичну важливість, проте частина населення має гірке враження несвоєчасності та неналежного обсягу. (...) Водночас, з одного боку, переважання довіри Заходу з одночасними критичними рефлексіями може мати позитивні наслідки для України та українців. Так, це більша суб’єктивізація України, зростання самооцінки й розуміння важливості розбудови власних сил. У цьому контексті Захід є гарним прикладом для нас, і ми справді рухаємося до цього клубу, але й розуміємо, що маємо право на власну думку та критичні зауваження щодо того, що на Заході не все працює так ефективно, як мало би бути.
КМІС регулярно відстежує ставлення українців до європейської та євроатлантичної інтеграції. У цьому дослідженні використано дані трьох опитувань КМІС за 2024 рік (усі проведені методом телефонних інтерв'ю та репрезентують доросле населення підконтрольних уряду України територій). Вибірка кожного з досліджень - 1 тис. респондентів, похибка - близько 4,1%.





У КМІС дізналися, скільки % українців довіряють Зеленському.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!