ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Весна посеред зими: погодні особливості січня 2025

Суспільство 11:29 - 01 лютого 2025

Перший місяць 2025 року побив історичні рекорди тепла у багатьох містах нашої країни

Тривале тепло та відсутність снігу стали головними особливостями січня 2025 року.

Січень цього року запам'ятався жителям України тривалим теплом та відсутністю снігу. Фото: pixabay.com

Січень нинішнього року видався на території України надзвичайно теплим. Середньомісячна температура в усіх областях виявилася вищою за 0 °С і становила близько 0…+5 °С, у Криму місцями +6…+8 °С, у високогірній частині Карпат 0…-2 °С. Таким чином, відхилення від кліматичної норми склало +4…+6 °С (див. карту фактичної аномалії температури у січні). Подібні значення температури є характерними для березня чи листопада, але для середини зими це є істотною аномалією. Рекордно теплим цей місяць виявився у всіх північних, центральних та східних областях, а також місцями у західних та південних регіонах. Такі високі показники не фіксувалися жодного разу за увесь період метеорологічних спостережень. Приміром, у Сумах середня температура січня виявилася навіть вищою за рекорди лютого та грудня, досягнувши значення +2,0 °С! Протягом місяця також фіксувалися рекордно високі показники денної температури, які в окремі дні досягали у південних, західних та центральних областях +12…+18 °С, що також на рівні або вище за історичні рекорди. Минулого разу особливо теплий січень відзначався у 2007 та 2020 роках.

Крім аномально високого температурного фону, у більшості областей січень став також рекордно безсніжним. Сніг випадав зрідка лише у західних, північних і східних областях, але у малій кількості та зберігався на землі короткий період часу. В інших регіонах опади переважали у вигляді мряки та дощу. Стійкий сніговий покрив фіксувався лише у високогірній частині Карпат.

Поєднання високих температур та відсутності снігу призвело до того, що у багатьох регіонах країни почалася передчасна вегетація багатьох видів рослин. Жителі різних міст повідомляють про початок цвітіння пролісків та крокусів. У Києві навіть помітили цвітіння сакури, яке є ознакою суттєвої зміни клімату, адже за «графіком» це дерево має випускати суцвіття лише у квітні. Негативним чином тривалий період тепла може позначитися також на стані озимих культур, особливо у разі істотного похолодання у лютому.

Якщо говорити про причини такого «збою» погоди у середині зими, то тут одночасно накладається кілька факторів. У нашій місцевості (якщо брати загалом Східну та Південно-Східну Європу), скоріше за все спостерігається інерційний процес, який був запущений ще минулого року. Саме 2024 рік став рекордно теплим по всій Україні. Тоді ще позначався вплив теплої фази Ель-Ніньо, яка восени змінилася на холодну (Ла-Нінья), але процеси у глобальній атмосферній циркуляції мають деяке запізнення у часі. Крім того, у Європі нині переважають зональні (широтні) синоптичні процеси, які сприяють більш теплій погоді, а в Північній Америці меридіональні, внаслідок чого арктичні повітряні маси там легко проникали у субтропічні широти. Це все вкладається у систему планетарних довгоперіодних хвиль Россбі. Тому на території США січень цього року вийшов на кілька градусів нижче за норму, на узбережжі Мексиканської затоки і у Флориді відзначалися рекордні снігопади, а в Техасі іноді температура повітря опускалася до -20 °С. Тобто погодні умови були діаметрально протилежні нашим. Іншим фактором, звісно, є процеси глобальної зміни клімату, які більш відчутно помітні саме взимку.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин