Чому при випаданні снігу стає тепліше?
Температура навколишнього середовища стає відчутно вищою в період снігопадів. Чому так відбувається – читайте у нашій статті

Сніг запобігає вимерзанню не тільки поверхні землі та рослин, але також має "зігріваючий" ефект під час свого випадання. Фото: pixabay.com
Напевно, ви помічали таку тенденцію взимку, що під час тривалого снігопаду температура повітря часто стає вищою, ніж перед початком випадання снігу, особливо якщо до цього зберігалася морозна погода. Крім того, зазвичай збільшується рівень комфортності погоди, навіть незважаючи на помірний вітерець. В цьому випадку суб'єктивні відчуття цілком обґрунтовані, оскільки фізичні процеси в атмосфері під час снігопаду роблять погодні умови більш м'якими. Це відбувається з кількох причин:
1. Виділення прихованого тепла. Опади утворюються з водяної пари, яка конденсується у хмарах, перетворюючись на кристали льоду та сніжинки. При цьому виділяється приховане тепло, яке трохи зігріває навколишнє повітря. Цей процес спостерігається під час переходу між різними фазовими станами води. У разі випаровування (тобто переході від рідини до газоподібного стану), навпаки теплота поглинається ззовні, тому навколишнє повітря стає прохолоднішим.
2. Хмарний покрив. Під час снігопаду небо зазвичай затягнуте щільними хмарами, які затримують тепло, що надходить від земної поверхні. Без хмар це тепло практично безперешкодно йде у відкритий космос (так зване довгохвильове інфрачервоне випромінювання), а хмарний шар діє як «ковдра», знижуючи втрати тепла і частково перенаправляє його назад до землі.
3. Менше радіаційне охолодження (у цьому контексті жодного відношення до небезпечної радіації це немає, а свідчить про випромінювальну здатність). У малохмарну морозну погоду земля інтенсивно випромінює тепло, що призводить до її охолодження. Снігопад супроводжується підвищеною вологістю, хмарністю та часто помірним вітром, що в комплексі значно зменшує цей ефект.
4. Тепле повітря у циклоні. Снігопади найчастіше пов'язані з циклонами, в яких відбувається надходження теплішого повітря з півдня або з тепліших шарів атмосфери. На теплих атмосферних фронтах найчастіше виникають тривалі снігопади і під час його переміщенні температура істотно зростає. Цей фактор грає одну з ключових ролей поряд із щільною хмарністю та виділенням прихованого тепла.
Таким чином, снігопад справді може супроводжуватися відчутним потеплінням. Крім того, мають значення також фізіологічні особливості самої людини, фізичні особливості одягу та метеорологічні фактори навколишнього середовища – вологість та швидкість вітру. Тому іноді при температурі, наприклад, близько 0 °С або -1 °С при підвищеній вологості та сильному вітру виникає відчуття, ніби на вулиці -15 °С. У таких випадках зазвичай говорять про ефективну температуру, яка активно використовується для опису комфортності погоди взимку у багатьох західних країнах.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!