Іній, а також народні прикмети, які з ним пов'язані
У холодну пору року іній є досить частим погодним явищем, яке іноді зачаровує своєю красою

Сьогодні ми розповімо Вам, що таке іній, за яких умов формується та про цікаві народні прикмети, що з ним пов'язані. Фото: pixabay.com
Атмосферні опади прийнято класифікувати на такі, що випадають із хмар (наприклад, дощ, град, сніг), а також ті, що формуються біля землі або безпосередньо на наземних предметах (роса, паморозь). Іній представляє собою вид твердих атмосферних опадів, які виникають на земній поверхні і не пов'язані безпосередньо з хмарністю. Це шар дрібних кристаликів льоду, які «виростають» на різних поверхнях – траві, дахах, автомобілях, листях, сніговому покриві тощо. Важливо те, що іній найчастіше спостерігається саме на горизонтальних поверхнях у безпосередній близькості від землі. Тобто, на гілках дерев або дротах це явище практично ніколи не зустрічається.
Очевидно, що іній можна спостерігати тільки при температурі повітря нижче 0 °С, тоді як при додатній температурі його аналогом є роса. Іній формується шляхом десублімації водяної пари, що міститься у повітрі. Цей фізичний процес полягає у переході води з газоподібного стану безпосередньо у твердий, минаючи рідку фазу. Завдяки ньому в морозну погоду на вікнах з'являються різноманітні візерунки, які теж можна вважати однією з форм інію. Найбільш сприятливими з метеорологічної точки зору, умови для формування інія створюються в малохмарні та безвітряні ночі за панування поля високого тиску (антициклону, його відрогу тощо). У цьому випадку охолодження поверхні землі та шару повітря, що безпосередньо примикає до неї досягає найбільшого значення. У результаті, коли повітря остигає до точки інію, то водяна пара, що міститься в ньому, починає кристалізуватися на предметах, оскільки саме повітря вже не в змозі його утримувати у вигляді пари при певному тиску. У разі невеликого морозу кристали інію мають форму переважно у вигляді шестигранних призм, а при помірних та сильних морозах форма поступово змінюється на пластинчасту та голчасту.

У побуті часто іній плутають із памороззю. Хоча між цими явищами існує низка характерних відмінностей. Насамперед, паморозь найкраще формується на тонких, високих, переважно вертикальних предметах (гілки дерев, дроти). У той час, як на горизонтальних та однорідних поверхнях вона виникає неохоче. Крім цього, товщина відкладення інію зазвичай вимірюється кількома міліметрами, у той час як паморозь може мати діаметр відкладень кілька сантиметрів. Паморозь має яскраво виражену голчасту, або листоподібну форму, у той час як іній зазвичай є відносно однорідним шаром дрібних кристаликів з більш щільною структурою.
- Іній у багатьох народних традиціях вважається провісником зміни погоди і може свідчити про деякі майбутні події:
- Іній на траві восени – до довгої зими. Якщо ранньою осінню з'являється іній, зима буде затяжною та холодною.
- Іній вранці – до ясного дня. Якщо іній утворився вдосвіта, значить, протягом дня швидше за все буде сонячно і без опадів.
- Відсутність інію взимку – до відлиги. Якщо взимку раптом перестав з'являтися іній, то незабаром потеплішає.
- Багато інію – до врожайного літа. Густий іній взимку та навесні вважається гарною ознакою: буде багато фруктів та зерна.
- Іній восени перед дощем. Якщо восени іній з'являється увечері, а вранці зникає, то ймовірно що скоро розпочнеться дощ.
Вказані вище прикмети сформувалися на основі багаторічних спостережень за природою, і деякі з них справді мають метеорологічне пояснення. Втім, такі закономірності не є постулатом, тому в кожному конкретному випадку можуть спостерігатися суттєві невідповідності.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!