ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Найбільш дощові місця на Землі та найсильніші зливи

Суспільство 15:08 - 18 лютого 2025

Кількість опадів розподіляється по нашій планеті вкрай нерівномірно, існують регіони, де практично цілий рік йдуть дощі

У статті йтиметься про те, наскільки сильними і тривалими можуть бути дощі.

Сильні і тривалі дощі періодично фіксуються у багатьох регіонах Землі, але існують місця, де така погода є нормою. Фото: pixabay.com

Дощі можуть випадати протягом різного періоду часу і це залежить від багатьох факторів: особливості місцевого клімату, орографії, розподілу суші та моря, широти місцевості тощо. У нашому помірному кліматі найчастіше випадають короткочасні дощі, які мають тривалість менше ніж 3 години. Облогові опади можуть безперервно спостерігатися протягом доби, іноді довше, але такі випадки трапляються набагато рідше – зазвичай при малорухомому атмосферному фронті або циклоні у разі його блокування областю високого тиску.

Однак, в історії людства є свідчення того, коли дощі безперервно йшли кілька днів і навіть тижнів, а в деяких куточках нашої планети не обходиться і дня за весь рік без опадів.

Гавайські острови у Тихому океані відомі на увесь світ комфортною погодою та розкішними пляжами. Але тут є острів, який можна назвати одним з найбільш дощових місць на Землі. Йдеться про острів Оаху, де за період з 1913 по 1916 роки дощ фіксувався протягом 881 дня! А з 27 серпня 1993 р. до 30 квітня 1994 року йшов безперервний дощ цілих 247 днів! Згідно з іншим джерелом, на ранчо Маунавілі (Оаху) з 1939 по 1940 роки було відзначено 331 день поспіль з дощем.

Іншим вкрай дощовим регіоном вважається передгір'я Гімалаїв в індійському штаті Мегхалая. Тут під впливом індійського мусону з Індійського океану надходять вологі повітряні маси, що упираються в гірську систему та проливаються сильними зливами на південні схили регіону. Середньорічна кількість опадів тут досягає 11000 - 12000 мм, а з червня по серпень включно дощі йдуть практично безперервно.

Карта розподілу середньої річної кількості опадів на континентах. Джерело: WordClim

Перемістившись у Південну Америку, ми потрапляємо у важко доступні джунглі Колумбії. Саме тут, у департаменті Чоко, існують регіони із середньорічною кількістю опадів понад 13000 мм! Однак, дані мають обмежений рівень достовірності та зібрані за інформацією з місцевих ферм. Тим не менш, на заході Колумбії протягом усього року спостерігаються сприятливі синоптичні умови для випадання інтенсивних злив за рахунок надходження вологи з Тихого океану.

Тривалі та сильні зливи можуть бути спричинені не лише мусонами, а й тропічними циклонами (ураганами). Один із таких яскравих випадків був відзначений на індійському острові Реюньйон у січні 2007 року. Тоді під час проходження активного циклону Gamede всього за 4 доби випало 4869 мм дощу! Для порівняння – це понад 8 річних норм у Києві або Чернігові! Завдяки тому, що практично відразу дощова вода йшла в океан, масштабної повені на острові не сталося.

Але всі перелічені випадки тьмяніють у порівнянні з дощами, які випадали на поверхню Землі у тріасовому періоді, близько 231 млн років тому. У ті далекі часи за рахунок активної геологічної діяльності в атмосферу надійшла велика кількість водяної пари та інших газів, які призвели до істотної зміни світового клімату. На величезних просторах суперконтиненту Пангея йшли проливні дощі протягом кількох мільйонів років (!), чому також сприяв особливий розподіл суші та океану. Цей період в геологічній історії Землі був позначений як Карнійська плювіальна подія (КПП), яка призвела до суттєвої зміни біорізноманіття, а також сприяла формуванню різних типів ґрунтів. Крім неймовірної кількості води, яка випадала з неба, слід зазначити, що опади були сильно підкислені газами, які викидалися в атмосферу при вулканічній діяльності. Основні еволюційні інновації, які відбулися за КПП, були відображені у появі динозаврів, лепідозаврів, поширенні хвойних дерев, а також різних видів коралів.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин