Зміна правил: Мінкультури призупиняє видачу листів для виїзду артистів та медійників за кордон
Раніше міністр культури заявляв, що кожен 5-й діяч культури, який виїхав за кордон за цим дозволом так і не повернувся

Мінкультури призупиняє видачу листів для виїзду артистів за кордон / Фото: Державна прикордонна служба України
Міністерство культури і стратегічних комунікацій з 3 березня 2025 року і до нормативно-правового врегулювання питання призупиняє видачу листів сприяння до Державної прикордонної служби України щодо виїзду військовозобов'язаних митців та медійників за кордон.
Деталі
Через прогалини в національному законодавстві виникли численні випадки, коли особи, що отримали дозвіл Державної прикордонної служби для тимчасового виїзду за кордон за листом сприяння від міністерства, не повернулися до України у встановлені терміни. Для досягнення правової визначеності у цьому питанні міністерство ще наприкінці 2022 року ініціювало зміни, які б мінімізували використання цілей культурної дипломатії для незаконного виїзду за кордон під час воєнного стану. Проте, станом на сьогодні це питання залишається неврегульованим, - йдеться у повідомлені Мінкультури.
Відзначається, що наразі відомство розробило проєкт змін до постанови Кабінету міністрів "Про правила перетинання державного кордону громадянами України" від 27 січня 1995 року №57, який перебуває на етапі міжвідомчого погодження.
Зокрема, запропонований проєкт змін врегульовує питання вичерпних вимог для прийняття рішення міністерством щодо надання листа сприяння чоловікам призовного віку, які працюють в сфері культури, інформаційної безпеки, стратегічних комунікацій та лінійних аудіовізуальних медіа для їх тимчасового виїзду за кордон у період воєнного стану.
В зв’язку з цим з 3 березня 2025 року і до нормативно-правового врегулювання цього питання міністерство призупиняє видачу листів сприяння до Державної прикордонної служби України щодо виїзду зазначеної категорії осіб за межі державного кордону. Міністерство усвідомлює важливість та необхідність постійної міжнародної культурної та медійної взаємодії і наразі працює над усуненням зазначеної юридичної неврегульованості, - заявили у відомстві.
Член Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики Володимир В'ятрович (фракція "Європейська солідарність") вважає, що старі правила перетину кордону для митців та медійників мають діяти до ухвалення нових правил.
Мабуть, ніхто не завдав більшої шкоди нашій культурній дипломатії і просуванню української культури за кордоном, як українські органи влади. Мало того, що в час величезного запиту на українську культуру замість підтримки культурної дипломатії влада вдалася до бездумної "економії", яка коштує нам незрівнянно більших втрат як в іміджевому, так і безпосередньо в грошовому вимірі. Але до всього влада регулярно вправляється у створенні штучних перешкод для тих, хто представляє українську культуру за кордоном без жодної державної підтримки, та ще й збирає під час концертів значні суми для української армії, - написав В'ятрович в Facebook.
Коментуючи рішення Мінкультури про призупинення видачі листів сприяння перетину кордону для митців та медійників, а також підготовку проєкту змін до правил, депутат підкреслив, старі правила мають діяти до моменту ухвалення рішення про нові.
Це взагалі абсурдний підхід, вигідний виключно нашому ворогу. Штучно зривати закордонні концерти нашим виконавцям і блокувати виїзд за кордон артистів і журналістів, з поверненням яких ніколи не було питань, лише тому, що хтось не повернувся з-за кордону, - додав він.
Своєю чергою, в Інституті масової інформації закликає Мінкультури до публічного обговорення зміні правил перетинання держкордону для медійників. Директорка ІМІ Оксана Романюк вважає, що призупинення Міністерством культури та стратегічних комунікацій видавання медійникам листів на виїзд за кордон створює ризик стигматизації всіх представників медіаспільноти.
За моєю інформацією, протягом минулого року виїхало і не повернулося кілька сотень митців і до десяти журналістів. Водночас формулювання в пресрелізі МКСК створює ризик стигматизації всіх представників медіаспільноти, – цитує Романюк прес-служба ІМІ.
Вона звернула увагу, що у матеріалі на сайті Мінкультури немає навіть орієнтовних термінів відновлення виїздів, а лише зазначено, що зупинка діє з 3 березня і триватиме до моменту врегулювання.
Це викликає серйозну стурбованість як щодо можливої тривалості обмежень, так і щодо потенційних нових умов. Перед ухваленням таких радикальних рішень варто було б запускати консультації з громадськістю, тим більше що при МКСК діє новостворена експертна рада, призначена саме для таких випадків, – додала вона.
Як повідомлялося, Мінкультури надіслало до Держприкордонслужби 3 тис. 724 листи щодо сприяння у тимчасовому виїзді за кордон у 2023 році. Водночас відомство заявило, що не обліковує порушників умов повернення, але тодішній в. о. міністра культури Ростислав Карандєєв заявляв, що з-за кордону не повертається менше ніж 1% діячів культури з тих, кому видано дозвіл на виїзд.
У 2024 році Мінкультури 2,7 тис. раз клопотало перед Держприкордонслужбою про перетин кордону військовозобов'язаними.
У жовтні 2024 року міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький заявив, що кожен 5-й діяч культури з тих, хто виїжджає за кордон за дозволом від Мінкультури, не повертається.
Також ми писали, що українці вимагають уряд заблокувати російські пісні на стримінгах: петиція набрала 25 тис. голосів.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!