Довгостроковий прогноз кліматичних умов на Землі
Зміна кліматичних умов позначиться на температурному режимі та кількості опадів у всіх регіонах нашої планети

До середини поточного століття клімат на нашій планеті стане більш спекотним та вологим. Фото: pixabay.com
Сучасний технологічний прогрес дозволяє моделювати різні умови довкілля, складати прогностичні сценарії розвитку географічних оболонок і прораховувати найімовірніші тенденції. Прогнозування поведінки клімату на роки чи десятиліття вперед потребує великої кількості вихідних даних, значні обчислювальні потужності та складну математику. Втім, цей напрямок у кліматології зараз активно розвивається і вже є певні успіхи. Сьогодні ми спробуємо зазирнути у майбутнє до 2050 року і припустити, що буде з погодними умовами на Землі за кілька десятиліть, виходячи з нинішнього стану кліматичної системи.
Отже, у комплексній науковій статті від 2015 року, що була опублікована в журналі «Nature», викладаються припущення про те, якою може бути температура повітря в різних регіонах нашої планети до 2050 року і наскільки вона відрізнятиметься від теперішнього температурного режиму. На карті показано відхилення прогнозтичної температури повітря від сучасних норм згідно з розрахунками за 27 кліматичними моделями з різними початковими умовами. Загальна тенденція показує, що середня глобальна температура суттєво зросте, а максимальна величина росту спостерігатиметься у Північній полярній області (вище 60° пн.ш.). В Арктиці відхилення середніх показників може сягнути +6…+8 °С по відношенню до сучасних норм. Найменш схильними до потепління виявляться райони в Світовому океані, особливо в Південній півкулі. Крім того, помітно підвищиться температура в посушливих тропічних регіонах з пустельним і напівпустельним кліматом - північ Африки, Близький Схід, Центрально-Азійські райони, а також басейн річки Амазонка, де в даний час ведеться активна вирубка тропічного лісу, яка безсумнівно призведе до більш посушливого та жаркого клімату. У Південній півкулі очікується незначне зростання температури, оскільки тут зосереджений менший відсоток суші, а також переважають холодні морські течії, головною з яких є течія Західних вітрів, що огинає всю Антарктиду.

Розподіл кількості опадів також зазнає деяких змін до 2050 року. У свіжому дослідженні від 2023 року було представлено карту прогнозованих аномалій кількості опадів на Землі до 2050 року, де у відсотковому відношенні показані регіони з сухим і вологим кліматом. На цій карті відразу впадає у вічі той факт, що приблизно на 67 – 70 % території суші кількість опадів стане більшою. Це відбудеться внаслідок загального підвищення температури, а, отже, і збільшення вологовмісту повітря. Разом з тим, виділяються регіони, де опадів стане значно менше: північна частина Південної Америки, Центральна Америка, Чилі, північ Африки та країни Середземноморського регіону, а також західні узбережжя Південної Африки та Австралії. У той же час, клімат півдня Сахари (також відомий як регіон Сахель), Індії, Східного Сибіру та Аляски стане значно вологішим, місцями середньорічна кількість опадів тут зросте більш ніж на 50%. Причиною збільшення опадів у вказаних регіонах стане активізація мусонної діяльності, зміщення на північ сезонної внутрішньотропічної зони конвергенції (ВЗК), а також розвиток потужних циклонів у північно-східній частині Тихого океану.

На території України протягом найближчих кількох десятиліть очікується подальше підвищення середньої температури повітря та незначне збільшення середньорічної кількості опадів. До того ж, опади протягом року розподілятимуться нерівномірно – періоди тривалої посухи чергуватимуться з періодами сильних дощів та снігопадів. У тепле півріччя зросте кількість випадків із сильними зливами, крупним градом та смерчами. Таким чином, клімат стане теплішим і більш нестійким.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!