ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Коралові рифи та геометричні лінії в природі

Суспільство 10:24 - 14 квітня 2025

Завдяки розвитку супутникових технологій ми можемо спостерігати дивовижні процеси на нашій планеті

Зміни клімату та солоності морської води негативно впливають на існування коралів.

Коралові рифи є унікальним живим організмом на планеті. Фото: pixabay.com

Іноді природа настільки дивує нас своїми явищами та процесами, що здається, ніби те, що відбувається є нереальним чи фантастичним. На супутниковому знімку, отриманому з космічного апарату Copernicus Sentinel-2, показано частину земної поверхні в районі Коралового моря недалеко від північно-східного узбережжя Австралії. Саме тут розташоване одне з природних чудес світу – Великий Бар'єрний риф (ВБР), тобто великомасштабна агломерація коралів різноманітних видів.

Рівна межа хмарності, а також Великий Бар'єрний риф – вид із супутника Copernicus Sentinel-2. Джерело: esa.int

У верхній частині знімка видно ковдру із шарувато-купчастих хмар, у яких проявляється чітка рівна межа, а також тінь, що відкидається на поверхню морської води. Здалеку така структура може нагадувати особливості рельєфу чи засніжені простори. Чому сформувалася настільки рівна смуга, точно не ясно. Але, ймовірно, причиною цього стало тісне сусідство двох повітряних мас з різними метеорологічними характеристиками та вмістом вологи, а також вплив бризової циркуляції в цьому регіоні. Вийшло так, що більш сухе повітря перешкоджало виникненню хмарності, а в тих районах, де вологість була трохи вищою, вона була здатна формуватися. Крім того, важливу роль відіграв слабкий вітер (або його повна відсутність), який не дозволив різним повітряним масам перемішуватись під впливом турбулентних рухів. Знімок було отримано у 2024 році і настільки різкий обрис хмарності тут спостерігався вперше за весь період супутникового моніторингу.

Безпосередньо сам ВБР на знімку видно як сині плями різного відтінку поблизу узбережжя Австралії. Але це лише невелика його частина. Насправді він простягається майже на 2300 км з північного заходу на південний схід і займає площу понад 344 000 км2, що приблизно дорівнює площі всієї Італії. Це найбільший живий організм на Землі та єдина жива істота, яку можна побачити неозброєним оком із космосу. Незважаючи на свою назву, ВБР - це не один риф, а взаємопов'язана система приблизно із 3000 рифів і 900 невеликих коралових островів, розділених вузькими протоками. Риф, що являє собою зону біорізноманіття, дорівнює за своєю значущості тропічним лісам, є домівкою для більш ніж 1500 видів тропічних риб, 400 видів коралів, сотень видів птахів і водоростей, а також тисяч морських тварин, включно з акулами, баракудами та черепахами. У знак визнання його значущості, риф було внесено до списку Світової спадщини ЮНЕСКО у 1981 році.

Ділянка рифу, яка представлена на цьому фото, є південною частиною узбережжя графства Лівінгстон у Центральному Квінсленді. Частина материка та острови, що оточують узбережжя, помітні у нижньому лівому куті. Жовтувато-коричневий відтінок моря вздовж узбережжя обумовлений великою кількістю осадових відкладень у воді. У центрі зображення можна побачити ланцюжок невеликих коралових острівців, розкиданих хаотично неподалік узбережжя. Сині відтінки коралів добре контрастують із темними водами моря.

Коралові рифи у всьому світі регулярно страждають від зміни клімату, забруднення, закислення океану та риболовного промислу. Крім того, вони все більше наражаються на загрозу знебарвлення, яке відбувається в результаті підвищенням температури води, зниження солоності та високим рівнем сонячного випромінювання. Тому багато їх видів вже знаходяться на межі вимирання.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин