ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Сумна статистика ударів блискавок у Європі та Україні

Суспільство 18:06 - 24 березня 2025

Поступово починається тепла пора року, а разом із нею традиційно активізуються і грозові процеси, які приховують у собі чималі ризики

Україна лідирує за кількістю смертей від ударів блискавок серед усіх країн Європи.

Гроза і блискавка є небезпечним природним явищем, особливо якщо нехтувати правилами безпеки. Фото: pixabay.com

У літній період переважна частина опадів, як правило, випадає у супроводі грози, а іноді також додається шквалисте посилення вітру та град. Серед безлічі атмосферних явищ, саме блискавки становлять суттєву загрозу здоров'ю та життю людини. За статистикою, щорічно від цього явища у світі гине в середньому 24 000 осіб, а кількість постраждалих досягає 240 000. У нашій місцевості від блискавок щорічно жертвами стають у середньому більше людей, ніж від будь-яких інших метеорологічних явищ.

Нещодавно група вчених із Європейської лабораторії по вивченню сильних штормів (ESSL) провела комплексне дослідження статистики жертв від блискавок по всій Європі за період з 2001 по 2020 роки. З опублікованої статті випливає багато цікавих висновків. Насамперед звертає увагу той факт, що максимальна кількість загиблих зосереджена на території України, в країнах Балканського півострова, Італії, а також у Туреччині. У нашій країні кількість зафіксованих випадків становила 194, а максимальна в Туреччині – 287. Тут важливо розуміти, що багато подій, особливо, які відбулися на початку 2000-х років, могли бути втрачені з огляду на їх недостатнє висвітлення у засобах ЗМІ, які знаходяться у відкритому доступі. Тому реальне число жертв може бути вищою від зазначеної кількості на 12 – 17%.

Загальна кількість загиблих від ударів блискавок у країнах Європи за період із 2001 по 2020 роки. Джерело: Lightning Fatalities in Europe (2001–2020)

Також було встановлено, що переважна частина загиблих фіксувалася в період із травня по серпень включно, що якраз відповідає піку активності конвективних процесів над країнами Європи. Ще одна цікава особливість полягає у тому, що в південно-східній частині Європи та у Туреччині істотно вища частка тих людей, які постраждали від грози під час роботи на відкритому повітрі (городники, пастухи, садівники, будівельники тощо). На карті такі випадки відмічені червоними точками. Загиблі під час відпочинку або інших занять, які не пов'язані з роботою, відзначені зеленими точками. Крім того, із загальної кількості жертв 78% були чоловічої статі і лише 22% були жінками. Це добре узгоджується також із середньою статистикою по всьому світу. Причина, через яку блискавка частіше «обирає» своєю ціллю саме чоловіків, поки що залишається до кінця незрозумілою.

Розподіл по території випадків загибелі людей від блискавок під час роботи (червоні точки) та під час відпочинку/поза роботою (зелені точки). Джерело: Lightning Fatalities in Europe (2001–2020)

Як бачимо з даних дослідження, в Україні статистика є однією з найгірших, якщо оцінювати у відсотковому відношенні до загальної кількості населення країни. Але в чому ж полягає така сумна ситуація? Насамперед, це пов'язано одночасно з декількома факторами: нехтування людей правилами поведінки під час грози, недостатній розвиток системи оповіщення та несвоєчасне доведення до населення попереджень про загрози небезпечних атмосферних явищ різними засобами комунікації (смс-повідомлення, месенджери, телефонні додатки тощо). Також цьому сприяє той факт, що значний відсоток українців задіяний у роботах на відкритому повітрі (фермери, садівники, будівельники та інші робітничі спеціальності). Тому наполегливо рекомендуємо стежити за офіційними прогнозами та штормовими попередженнями від Українського гідрометцентру, заздалегідь планувати свої справи та повторити основні правила поведінки під час грози для мінімізації негативних наслідків.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин