18 травня: День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу та День пам'яті жертв репресій
Дізнаємось, чим знаменний день сьогодні

18 травня: День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу та День пам'яті жертв репресій
18 травня Україна вшановує пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу — трагічної події, коли у 1944 році радянська влада насильно виселила з Криму понад 190 тисяч кримських татар. Цей злочин забрав тисячі безневинних життів і залишив глибоку рану в історії народу, яка болить і досі.
Зверніть увагу на погоду: народні прикмети та заборони на 18 травня
Деталі
18 травня 1944 року о третій годині ранку радянська влада розпочала операцію з депортації кримських татар з Кримського півострова. Протягом трьох днів понад 32 тисячі співробітників НКВД вивезли з рідних домівок близько 200 тисяч осіб, включаючи жінок, дітей, людей похилого віку та інвалідів війни. Їх примусово завантажували у товарні вагони та відправляли до віддалених регіонів Середньої Азії, зокрема до Узбекистану, без права повернення.
Умови транспортування були жахливими: тіснота, відсутність їжі, води та медичної допомоги. За різними оцінками, під час перевезення та в перші роки заслання загинуло від 7 до 44 тисяч осіб. Офіційною причиною депортації було звинувачення всього народу у колабораціонізмі з нацистською Німеччиною, хоча багато кримських татар служили в Червоній армії та боролися проти нацистів.
Лише наприкінці 1980-х років, під час періоду перебудови, кримським татарам дозволили повернутися до Криму. У 1989 році Верховна Рада СРСР визнала депортацію злочином. 12 листопада 2015 року Верховна Рада України назвала депортацію актом геноциду і визначила 18 травня Днем пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу, а також Днем боротьби за права кримськотатарського народу.
Цього дня по всій країні проходять пам’ятні заходи, мітинги та акції. Зокрема, учасники руху "Жовта стрічка" організували акцію спротиву в окупованому Криму, розмістивши листівки з написами "Крим — це Україна" та "Пам'ятаємо — 1944" на вулицях Сімферополя, Євпаторії та Бахчисарая.
Сьогодні о 12:00 відбудеться хвилина мовчання у пам'ять про жертв депортації кримськотатарського народу.
Також сьогодні в Україні вшановують мільйонів українців, які стали жертвами політичних репресій.
Також цього дня:
1917 рік. У Львові утворено головну Українську Раду, яка очолила політичні і національні сили Галичини на шляху до створення незалежної Західноукраїнської Народної республіки.
1917. У Києві почав роботу I Всеукраїнський військовий з'їзд за участі близько 900 делегатів з різних військових частин, українських груп, товариств та організацій армій всіх фронтів, Балтійського і Чорноморського флотів, а також окремих гарнізонів і округів України, який визнав Українську Центральну Раду “єдиним компетентним органом, призваним вирішувати всі справи, що стосуються цілої України”.
1920. Всеукраїнська православна Церковна рада, тимчасовий керівний орган Української православної церкви, створений на початку грудня 1917 року, проголосила Українську православну церкву автокефальною. Наступного року відбувся I Всеукраїнський церковний собор, що завершив організаційне оформлення Української автокефальної православної церкви (УАПЦ).
Раніше ми писали, що дощі та грози накриють більшу частину України 18 травня.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!