Штам Омікрон: що відомо про новий вірус і чим він небезпечний
Міністерство охорони здоров’я уже розробляє заходи для запобігання зараженню громадян України цим штамом коронавірусу
Що відомо про новий штам коронавірусу Омікрон/Фото: Christopher Furlong/Getty Images
Новий різновид коронавірусної хвороби уже встиг налякати весь світ. Всесвітня організація охорони здоров'я назвала Омікрон таким, що "викликає занепокоєння", а Міністерство охорони здоров’я уже розробляє заходи для запобігання зараженню громадян України цим штамом коронавірусу.
Звідки взявся Омікрон, чим він небезпечний та чи виявлено новий штам в Україні? На всі ці запитання ми підготували відповіді.
Звідки взявся новий штам коронавірусу Омікрон
Уперше його виявили в Південно-Африканській Республіці і дали технічну назву B.1.1.529. 25 листопада під час онлайн-брифінгу міністр охорони здоров'я ПАР Джо Фаал разом із експертами в галузі епідеміології офіційно заявили про новий штам Омікрон.
Чим небезпечний Омікрон
Новий штам характеризується незвично великою кількістю мутацій. Він має 50 генетичних змін, з яких 32 містяться в шипах білку на поверхні вірусних частинок. Натомість в інших штамів, наприклад, у Бета, у цій же області всього три мутації, а у Дельти - дві.
Однак говорити про небезпечність нового штаму зарано, оскільки невідомо, чи передається Омікрон швидше, ніж, наприклад, Дельта чи Бета. МОЗ повідомляє, що незрозуміло, чи викликає нова мутація важчий перебіг захворювання у порівнянні з іншими варіантами.
Головні симптоми нового штаму
Професор та член незалежного комітету з вакцинації та імунізації Адам Фінн заявив, що людина не втрачає запахи та смаки, але втома залишається, а також пришвидшується серцебиття.
Голова медичної асоціації ПАР Анжеліка Кутзі підтвердила, що люди скаржилися на біль у горлі, однак кашлю не було. Ці симптоми можна назвати "м'якими", оскільки нікого із хворих, у яких було виявлено Омікрон, не госпіталізували.
Чи є Омікрон в Україні
Новий штам виявили в інших країнах Африки: Ботсвані, Зімбабве, Намібії, Лесото, Есватіні та Мозамбіку. Однак нещодавно Омікрон вийшов за межі Африки. Його почали виявляти у Бельгії, Гонконгу, Ізраїлі, Португалії та Великій Британії.
За даними МОЗ, в Україні станом на 29 листопада хворих на новий штам коронавірусу не виявлено. Уряд вводить самоізоляцію для українців через Омікрон. Це стоcується тих туристів, що провели у країнах більше 7 днів.
Чи допомагають вакцини
У ВООЗ заявили, що вакцини залишаються ефективними, доки не доведено протилежне. І хоч у структурі вірусу є багато мутацій, які можуть сприяти його стійкості перед вакцинами, організація закликає людей проходити повний курс вакцинації.
Оновлені версії вакцин вже розробляються та тестуються. Так, BioNTech спільно з Pfizer розпочала роботу над адаптацією вакцини.
Також компанія Moderna має намір створити вакцину. За словами гендиректора Стефана Бансела, для дослідження та виробництва нової версії вакцини знадобляться місяці.
Нагадаємо, що ВООЗ оцінила небезпечність штаму Омікрон.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!