Великдень 2022: в який день потрібно пекти паски та фарбувати яйця
Коли в Україні краще пекти паски та фарбувати великодні яйця

В який день треба пекти паски та фарбувати яйця/Фото: Pexels
Напередодні найважливішого християнського свята Великодня багато господарок задають питання, в який день варто пекти паски та фарбувати яйця. Як правило, з початку Страсного тижня триває активна підготовка до свята.
Якого дня печуть паски
Наші пращури вважали, що паска - це уособлення гробниці Христа, оскільки зовні нагадував його форму. Зараз паски бувають різної форми і є головним символом Світлого свята.
Паска за своєю формою нагадує артос – хліб, який освячується на великодньому богослужінні. На згадку про те, що Христос, приходячи до своїх учнів після воскресіння, сам їв з ними їжу, апостоли під час їжі не займали середнє місце за столом, залишаючи перед ним хліб, ніби Христос був незримо присутній серед них. Так і сталося, що пасхальний артос – символ Ісуса Христа. Весь святковий тиждень після Великодня він займає у храмі центральне місце і лунає віруючим у суботу цього тижня.
Найсприятливішим днем для випікання пасок є Великий четвер, його називають Чистий четвер. Але оскільки у багатьох цей день робітник, то паски можна спекти і в суботу, до того ж на саме свято та тісто буде м'якшим. До речі, тісто можна заготовити заздалегідь, а в суботу зайнятися вже випіканням пасок.
Ходить повір'я, що якщо спекти паску в Чистий четвер, то він ніколи не зіпсується і не покриється цвіллю, а буде обідати цілющою силою, виліковуватиме від хвороб і вбереже будинок від стихійних лих.
За старих часів до Чистого четверга збирали гілки ялівцю і спалювали їх, а димом обкурювали всі приміщення, у тому числі хлів та сарай. Вважалося, що цілющий ялівцевий дм захищає людину і худобу від хвороб. До цього дня має бути прибрана квартира та вимито вікна.
Не забували в давнину і про особисту гігієну - раніше цього дня багато хто купався в ополонці. Саме в цей день вперше підрізали волосся однорічній дитині (робити це раніше вважалося гріхом), а дівчата підрізали кінчики своїх кіс, щоб воно росло густіше і краще.
Чистий четвер має ще одну назву – Страсний четвер, день Таємної вечері, коли православні прагнуть насамперед очиститись духовно – причаститися.
Якого дня треба фарбувати яйця

Є багато легенд, увіяних тим, звідки пішла традиція фарбувати яйця. Одна з них пішла від Марії Магдалини, яка дізнавшись, що Христос Воскрес, прийшла з цією звісткою до римського імператора. Він тоді не повірив їй, сказавши, що “Швидше яйце почервоніє, ніж я повірю, що Ісус воскрес із мертвих”, і тоді яйце в руках жінки одразу стало червоним. Тому і зародилася традиція щороку фарбувати яйця до Великодня. Це найпоширеніша версія.
Є ще один міф, що звичай фарбувати яйця пішов від римського імператора Марка Аврелія. Вважається, що в день, коли він народився, одна з курей матері знесла яйце, помічене червоними крапками. Це бло витлумачено як знак того, що народився майбутній імператор. Згодом у римлян увійшло до снаги посилати один одному як привітання пофарбовані яйця.
Ще одна легенда свідчить, що після смерті Христа сім юдеїв зібралися на бенкет, а на столі серед інших страв були смажена курка та варені яйця. Один із гостей, згадавши Ісуса, сказав, що той воскресне на третій день. На що господар будинку відповів, що це буде можливим, лише якщо курка на столі оживе, а яйця стануть червоними. І тієї ж миті курка ожила, а яйця почервоніли.
Існує і побутове пояснення звичаю фарбування яєць. Так як під час сорокаденного Великого посту не можна їсти яйця, а куркам-несучкам пояснити це неможливо, то за час посту накопичувалася величезна кількість яєць, які важко з'їсти відразу. Щоб вони не пропадали, їх варили, а щоб не плутати з невареними, їх фарбували натуральними барвниками, зокрема цибулею, яка надавала їм темно-червоний колір. Згодом така господарська потреба перетворилася на святковий ритуал.
В який день не можна пекти паску та фарбувати яйця

Конкретного дня, коли існувала б заборона випікання паски, немає. Але Страсна П'ятниця та Велика Субота вважаються скорботними днями, і цими днями працювати заборонено. Але якщо ви все-таки вирішили спекти паску в Страсну П'ятницю, то робити це краще після 15:00. Згідно з Писанням, Ісуса розіп'яли на хресті саме в цей час. Перш ніж розпочати роботу, треба прочитати молитву “Отче наш”, а потім вимовити “Господи, благослови” і починати замішувати тісто.
Народні звичаї на Великдень
Раніше коли дзвонили дзвони великодньої ночі, скрізь у селах запалювалися вогні, а біля церков розпалювали багаття. Вугілля, що залишилося від вогнищ, збирали і закладали під дах, щоб захистити будинок від пожежі та блискавки. У багатьох місцях перед початком великодньої служби і після її закінчення було прийнято стріляти з рушниць – вважалося, що так убиваєш чорта. Була навіть приказка: стріляти означає Христа зустрічати.
Битися яйцями – це одна з найдавніших традицій, яка продовжує існувати й у наші дні. Люди христуються великодніми яйцями, розбиваючи по черзі їхні різні кінці.
За традицією на Великдень ніколи не ходять на цвинтар. Більше того, у зв'язку з цим радісним днем протягом усього наступного тижня не згадують померлих. Батьківський день відзначається на десятий день після Великодня.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!