Великдень 2022: дата, прикмети та традиції святкування
Розповідаємо про найдавніше християнське свято, встановлене на честь Воскресіння Ісуса Христа

Традиції та звичаї Великодня/Фото: Рexels
Дата православного Великодня у 2022 році припадає на 24 квітня, католики та деякі протестанти відзначать Пасху на тиждень раніше – 17 квітня. Чим відрізняється святкування православних та католиків, яких звичаїв та традицій потрібно дотримуватися у день Воскресіння Христового, розповімо у нашому матеріалі.
Чим відрізняється святкування Великодня у православних та католиків
Перша відмінність – це дати святкування. Однак існує суттєва різниця між православною та католицькою Пасхою.
Українські православні та греко-католицька Церкви дотримуються юліанського календаря. Відповідно до нього складаються й пасхалії. Римо-католицька церква у 1582 році перейшла на новий календар, запроваджений папою Григорієм XIII і відомий під назвою "григоріанського", або "нового стилю".

У зв'язку з цим було запроваджено й нову пасхалію. Впровадження нового календаря, а відповідно й пасхалії, було астрономічно обґрунтованим рішенням, бо старий юліанський календар на той час відставав від астрономічного часу вже на 10 днів.
За григоріанським календарем весна починається раніше від юліанського (у період з 1900 по 2099 роки — на тринадцять днів), внаслідок чого виникає різниця в датах святкування Великодня. Разом із католиками святкують Пасху за новою пасхалією і західні протестанти, а також білоруські греко-католики.
Українські великодні звичаї та традиції
Великодню передує суворий семитижневий піст, саме стільки часу, згідно з Біблією, Ісус провів у пустелі. У 2022 році піст триває з 7 березня по 23 квітня включно.
В останній тиждень перед Пасхою дотримуються багатьох традицій. Кожен із 7 днів тут чимось вирізняється, і найважливішими перед неділею є Чистий четвер та Страсна п'ятниця. У ніч Воскресіння Христового після богослужіння віруючі святять паски, яйця та решту традиційних страв, одержуючи таким чином від церкви дозвіл на споживання скоромної їжі.

Із християнською великодньою обрядовістю змішалися давні язичницькі обряди, пов'язані зі святкуванням весняного сонця. У народному побуті Пасха утримувала елементи язичницької весняної ритуалістики: випікання обрядового печива, фарбування яєць, ігри, танці та розваги молоді, вшанування предків, аграрно-магічні або очисні обряди.
Католицькі традиції також цікаві. У ніч перед Великоднем у храмах запалюють благодатний вогонь та літню свічку, полум'я від якої кожен має донести додому. Господині готують індичку, прикрашають яйця та печуть хліб. А діти шукають великодні подарунки, які, за повір'ями, їм приносить кролик.

Що можна і не можна робити на Великдень
- ті, хто постував, можуть розговлятися (перша скоромна трапеза після посту) одразу після Літургії та причастя
- цей день варто присвятити радості та відпочинку з приводу великого свята та відкласти усі справи на потім
- не можна перебувати у печалі, злитися, ображатися чи сваритися із близькими

- люди ходять в гості один до одного, гуляють, співають, а жінки йдуть до баби, що у них повитухою була, несуть їй гостинець
- усі залишки паски варто зібрати і закопати у такому місці, де ніхто не ходить – щоб не топталися по святій
- свячену сіль не можна викидати, її потрібно використовувати як ліки для худоби
Раніше ми писали, в який день потрібно пекти паски та фарбувати яйця. Як правило, з початку Страсного тижня триває активна підготовка до свята.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!