RU UA
1

Готуємося до холодів: як утеплити дерев'яні та пластикові вікна на зиму

Суспільство 21:31 - 05 вересня 2022

Утеплити вікна краще зараз, доки не настали заморозки. Як це зробити, розповімо у матеріалі

Готуємося до холодів: як утеплити дерев'яні та пластикові вікна на зиму

Як утеплити вікна своїми руками / Фото: Getty Images

Війна з Росією може спричинити зрив опалювального сезону. Тому поки не вдарили морози, треба вже зараз подбати про те, як утеплити своє житло.

Майже чверть усіх тепловтрат у квартирі чи приватному будинку припадає на вікна. Все залежить від конструкції вікна, площі, товщини рами. В одних випадках достатньо буде утеплити вікно. В інших – потрібно зробити ремонт чи заміну старого. Розглянемо ефективні та недорогі способи, як правильно утеплити дерев'яні та пластикові вікна на зиму своїми руками.

Як утеплити дерев'яні вікна

Сучасні дерев'яні вікна тримають тепло не гірше за пластикові. Утеплення потребують старі радянські рами. Зараз використовується велика кількість способів, від "дідівських" з підручними матеріалами до сучасних методик.

З чого розпочати утеплення вікон

Роботи починаються з з'ясування місця продування. У випадку з дерев'яними вікнами, до таких належать:

  • укоси (зовнішні та внутрішні), в т.ч. балки для посилення отвору;
  • відливи та підвіконня;
  • місця примикання стулки до віконної рами;
  • деревина рами;
  • скло.

Як зрозуміти, що вам потрібне утеплення дерев'яних вікон

Дерев'яні вікна з часом можуть розсихатися, тим самим провокуючи появу щілин та тріщин, крізь які у приміщення і потрапляє холодне повітря.

Дуже просто виявити, що рами стали негерметичні – досить просто звернути увагу на появу візерунків на склі. Ще один варіант - піднести до стиків вологу руку. Ще один спосіб, що дозволяє не чекати появи морозів - піднести запалену свічку до тих місць, де можуть бути щілини. Якщо вони були виявлені, то радимо швидше приступити до утеплення рам. І зробити це бажано до того моменту, поки температура повітря на вулиці не опуститься нижче 5°С.

Бюджетні методи утеплення дерев'яних вікон

Як утеплити дерев'яні вікна будинку / Фото: Getty Images

Деякі з наведених методів виявляться знайомими з дитинства. Інші можна назвати сучасними: їх вважаю надійнішими, тому що технології допомагають вирішити проблему одразу на кілька років.

Спосіб 1: газети та папір

Це найдешевший і найпростіший метод утеплення. Для цього папір (старі газети) слід подрібнити, розмочити водою. Потім її віджати, додати до маси 1 частину глини або 2 частини товченої крейди. Отриману кашоподібну масу помістити у щілини. Для нанесення використовується ніж, викрутка, металева лінійка або інший інструмент.

Щоб закрити паперову замазку, використовують віконний скотч або спеціальний папір з властивостями, що клеяться. Усю цю справу зверху покрийте милом, змоченим у воді, і приклейте поверх щілин.

Нестача цього методу полягає в тому, що щорічно з настанням тепла всю цю "красу" потрібно знімати. Якщо робити таке утеплення щороку, то згодом на старих віконних отворах із приклеєним папером часто сходить фарба, що створює додаткові функціональні та естетичні незручності господарям.

Спосіб 2: ватою та тканинними смугами

Цей спосіб схожий на попередній, тільки в ньому для ізоляції використовуються не старі газети, а технічна вата. Вона теж добре зберігає тепло в приміщенні, і може застосовуватися у великих щілинах. При цьому смужки паперу замінюють на тканинні, які приклеєні на ту саму мильну основу. Дешево, сердито, досить тепло, але недовговічно і важко знімати.

Спосіб 3: поролоном та скотчем

Поролон буде гарним герметиком, якому підвладні будь-які, навіть найбільші щілини. Він актуальний, коли утворилися значні повітряні смуги в притворах. Таке може відбуватися, коли дерев'яні рами настільки висохли, що не прилягають щільно один до одного і до віконних отворів. Зверху утеплювача можна наклеїти паперовий скотч. Цей спосіб буде зручний, а поролон при необхідності прослужить кілька років, буде змінюватися тільки паперове покриття.

Спосіб 4: закладення щілин у вікнах парафіном

Це ще один матеріал, який використовується для утеплення старих дерев'яних вікон. Потрібен розплавлений парафін та шприц для його заливання. Якщо щілини великі, то потрібно прокласти підкладку: поролон, мотузку для білизни, провід, загалом все, що може заповнити порожнину.

Спосіб 5: плівкою

Утеплення вікон плівкою / Фото: Getty Images

Для цього методу знадобиться прозора поліестерова плівка. Вона буде додатковим прошарком між кімнатою та вулицею, яка добре пропускає світло і практично непомітна. Для створення теплового вакууму нам знадобиться: прозорий двосторонній скотч, ніж чи ножиці, довга лінійка, рукавички, маркер та рулетка.

Покрокова інструкція утеплення дерев'яних вікон за допомогою плівки:

  • Вимийте, просушіть та знежирте всю конструкцію, включаючи раму та скло.
  • Якщо у затворах утворилися щілини, закрийте їх. Так ви скоротите втрати втрати до мінімуму.
  • По периметру рами наклейте скотч.
  • Виміряйте її довжину та ширину.
  • Під нижній штапик покладіть силікагель або інший вологопоглинаючий наповнювач. Це необхідно для запобігання появі конденсату.
  • Розкладіть плівку на столі. Якщо вона подвійна, попередньо поділіть її на шари.
  • Відміряйте необхідну кількість і відріжте з допуском 1,5-2 сантиметри.
  • Прикладіть плівку до верхньої частини рами та приклейте її на скотч.
  • Обережно притискайте матеріал до вертикальних сторін, зафіксуйте його знизу.

Виконуйте роботу в бавовняних рукавичках, щоб не залишати жирних слідів. Не натягуйте плівку надто сильно. Однак при цьому не допускайте її прогинання до скла. Розгладьте складки феном, не підносячи його близько до поверхні.

Спосіб 6: за допомогою герметика та монтажної піни

Герметик ідеально підходить для закладення дірок між деревом та склом. Приділяйте особливу увагу при виборі продукції в магазині, щоб висохлий клей залишився прозорим, а не став коричневим.

Покрокова інструкція:

  • Вийміть тонкі деталі, які закріплюються у скло (штапики). Спочатку витягніть нижню рейку, потім бічні, а потім – верхню. Про всяк випадок запасіться додатковими штапиками, так як елементи крихкі.
  • Очистіть паз від сміття та жиру, просушіть та видавіть у нього герметик.
  • Вставте скло та штапики назад.
  • Можете промазати щілини зверху, не знімаючи шибки. Температура на вулиці під час виконання роботи не повинна бути нижчою за +5 градусів.

Монтажна піна застосовується для перекриття великих щілин у укосів, рам, підвіконь. Поверхня, на яку наноситься піна, готують, зволожують водою і наносять зигзагами склад. Балон перед використанням потрібно добре струснути та перевернути на кілька секунд.

Важливо знати:

  • Задувку піною зручніше робити при плюсовій температурі.
  • Застиглий склад збільшується у розмірі, тому отвори заповнюються лише на ⅓.
  • Герметизацію починати краще знизу.
  • Після того, як шар пінополіуретану підсохне, все зайве потрібно зрізати. Результат буде виглядати не дуже естетично і його можна буде чимось закрити, наприклад гіпсовою замазкою. Це потрібно зробити ще й тому, що запінений шов розтріскується під сонячним промінням.

Як утеплити пластикові вікна на зиму

Як утеплити пластикові вікна / Фото: Getty Images

У процесі експлуатації теплоізолюючі властивості ПВХ-профілю та склопакета майже не змінюються. Але характеристики склопластикового вікна можуть погіршитися через неправильний початковий монтаж.

Як правильно доглядати за ПВХ-вікнами:

  • в процесі експлуатації не допускати пошкоджень вікна та ділянок стіни, що примикають до нього;
  • регулярно оглядати вікно, очищати його від забруднень, перевіряти роботу механізмів та змащувати їх;
  • стежити за станом ущільнювачів, своєчасно замінювати пошкоджені;
  • при необхідності регулювати щільність закривання стулок.

Якщо з вікна все ж дме, то треба з'ясувати причину. Перелік можливих несправностей невеликий і здебільшого з ними можна впоратися самостійно.

Заміна ущільнювача

ПВХ вікна оснащуються двома або трьома контурами ущільнення, завдяки чому вони виходять досить герметичними і не продуваються. Але згодом ущільнювачі зношуються і в якийсь момент їх потрібно міняти.

Відкрийте вікно та перевірте стан ущільнювачів по всьому периметру: розривів, тріщин та інших пошкоджень не повинно бути. Ущільнювач повинен легко змінюватись під впливом пальців і повністю відновлювати початкову форму. Якщо цього не відбувається, ущільнювач задубілий, потріскався або пошкоджений, його змінюють.

Утеплення підвіконня

Під час встановлення вікна простір під підвіконням має бути заповнений монтажною піною без порожнеч. Велика ширина підвіконня ускладнює таку операцію, а проконтролювати рівномірний розподіл піни у вузькому просторі дуже складно.

Якщо в піні залишаються порожнини, то в них може скупчуватися конденсат, який зруйнує цю піну. Через кілька років після встановлення вікна з-під підвіконня почне дмухати.

Ви можете самостійно утеплити підвіконня. Для цього вам знадобиться монтажна піна та трохи гіпсової штукатурки:

  • розчистіть місце стіни від штукатурки безпосередньо під підвіконням на ширину 2-3 см;
  • видаліть стару монтажну піну відповідним інструментом, наприклад, за допомогою невеликої дерев'яної рейки, дрібне сміття та пил можна прибрати пилососом;
  • зволожте поверхні водою з пульверизатора чи обприскувача;
  • заповніть простір під підвіконням піною в кілька прийомів: за один раз наносите шар піни 5-7 см, між шарами робіть паузу 10-15 хвилин для її розширення;
  • залиште піну для затвердіння на 24 години;
  • обріжте надлишки затверділої піни ножем, закладіть простір під підвіконням штукатуркою.

Регулювання запірного механізму

Утеплення пластикових вікон / Фото: Getty Images

Перевірте та відрегулюйте притиск запірного механізму. Залежно від конструкції конкретного механізму регулювання можуть бути нюанси. У такому разі щільність закривання стулки регулюватиметься за допомогою кількох елементів:

  • поворотом ексцентриків на запірних цапфах;
  • регулювання петель;
  • переміщенням на рамі планок у відповідь, в які входять запірні цапфи.

Огляньте запірні механізми на вікні, знайдіть зазначені елементи і по черзі спробуйте змінити їх регулювання, перевіряючи, як змінюється щільність притиску стулки до рами. Для цих дій вам знадобиться викрутка або шестигранник.

Утеплення укосів

Так як старі дерев'яні вікна товщі за пластикові, то після заміни внутрішні укоси стають ширшими, і шлях для тепла зсередини приміщення назовні скорочується. Якщо взимку на укосах вздовж віконних рам утворюються вологі плями конденсату або навіть іній, такі укоси слід утеплювати. Найпростіше це зробити за допомогою пластикових сендвіч-панелей, які спеціально призначені для обробки укосів.

Вам також знадобиться герметик для закладення примикань пластикових укосів до рамок та куточки, які закриють стики панелей із поверхнею стіни. Якщо поверхня штукатурки на укосах буде рівною і міцною, то панелі закріплюють за допомогою клею "рідкі цвяхи".

Якщо вам не вдалося самостійно усунути проблему, краще зверніться до фахівців.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

ГОЛОВНЕ ЗА СЬОГОДНІ
Більше новин