Всесвітній день поширення інформації про проблему цунамі: 5 найстрашніших катастроф в історії
Цунамі – одне з найнебезпечніших стихійних лих, яке за останні 100 років забрало життя понад 250 мільйонів осіб

Найстрашніші цунамі в історії/Фото: Getty Images
2015 року Генасамблея ООН встановила Всесвітній день поширення інформації про проблему цунамі. Щороку 5 листопада світ згадує про небезпеку цього стихійного лиха. Ми розповімо про проблеми цунамі та назвемо п'ять найстрашніших катастроф в історії.
Як з'явився Всесвітній день поширення інформації про проблему цунамі

У грудні 2015 року з ініціативи Японії в ООН резолюцією затвердили Всесвітній день поширення інформації щодо проблеми цунамі. Саме ця країна знаходиться у сейсмонебезпечному регіоні. За свою історію Японія накопичила значний досвід запобігання та ліквідації наслідків цунамі.
Цунамі – одне з найнебезпечніших стихійних лих, яке за останні 100 років забрало життя понад 250 мільйонів осіб.
У Всесвітній день поширення інформації про проблеми цунамі вживається низка важливих заходів щодо просування Сендайської рамкової програми. Це програма заходів, спрямованих на зниження ризиків стихійного лиха.
5 листопада було обрано невипадково. Саме в цей день 1854 року японський фермер помітив, що хвилі океану стрімко відкочуються від берега. Зрозумівши, що це провісник цунамі, він підпалив свій урожай, а кіптява та дим послужили сигналом для його односельців. Завдяки цьому вчинку він урятував тисячі людей.
Найстрашніші цунамі в історії

5) Цунамі в Індонезії, 1883 рік
27 серпня 1883 року на острові Кракатау зненацька почалося виверження вулкана. Потоки лави та потрапляння у серце вулкана води призвели до нового вибуху.
Того дня відбулася ціла серія цунамі, яка знищила дві третини острова. Потім стихійне лихо промайнуло Індонезією, Індією та найближчими островами. Від цунамі загинуло близько 40 000 осіб.
4) Цунамі у Португалії, 1755 рік
У 1755 році люди були далекі від уявлення про те, як діяти у випадку цунамі. Тому, коли в Португалії тридцятиметрові хвилі накрили цілі квартали та площі, загинуло багато людей.
Стихійне лихо торкнулося як Португалії, так й Іспанії та Північної Африки. Лише у Лісабоні загинули 10 000 людей. Усього трагедія забрала життя 60 000 осіб.
3) Цунамі в Італії, 1908 рік
У 1908 році стався найпотужніший землетрус у Європі. Його викликали одразу три жахливі за силою цунамі. Стихія практично повністю знищила міста Мессіно, Реджо-Калабрія та Палмі.
Всього за 15 хвилин цунамі та землетруси зруйнували тисячі будівель та споруд. Було втрачено унікальні історичні пам'ятки та культурні цінності Сицилії.
За оцінками експертів, стихія забрала життя від 70 до 100 тисяч осіб. Серед учених звучать припущення й про 200 тисяч загиблих.
2) Цунамі в Японії, 2011 рік
Японія частіше за інші країни стикалася з цунамі. Найстрашніше стихійне лихо сталося у 2011 році. У березні дев'ятибальний землетрус став причиною цунамі, який зі швидкістю 80 км/год та висотою хвиль близько 10 метрів пронісся Східним узбережжям Японії.
Катастрофа забрала життя 18 000 осіб. Ще 452 тисячі жителів були змушені покинути свої будинки. Також через цунамі на ядерній станції Фукусіма стався викид радіоактивної пари. Загальні збитки державі становили $235 млрд.
1) Цунамі в Індійському океані, 2004 рік
Найстрашніше цунамі сталося в Індійському океані через сильний землетрус. На глибині 30 кілометрів поштовхи силою понад 9 балів викликали розлом завдовжки 1 300 км.
Через землетрус утворилася 50-метрова хвиля, яка пронеслася 11 прибережними країнами та забрала життя 230 000 осіб.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!