Верховний суд постановив, що порушення ТЦК під час мобілізації не звільняють від призову
Визнання протиправною процедури призову не спричинює відновлення попереднього становища особи

Верховний суд постановив, що порушення ТЦК під час мобілізації не звільняють від призову/Фото: Генштаб ЗСУ
Якщо військовозобов'язаного призвали на військову службу під час мобілізації, то цей процес вже не можна скасувати. Таке рішення Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду ухвалив у справі військовослужбовця, який оскаржував свій призов.
Деталі
Позивач звернувся до суду першої інстанції за захистом своїх прав, а їх порушення пов’язував із недотриманням порядку проведення його призову на військову службу, що полягало у непроходженні позивачем медичного огляду. Суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, визнав протиправними дії районного ТЦК та СП стосовно призову позивача на військову службу під час мобілізації і зобов’язав військову частину звільнити його з військової служби.
Однак Верховний суд наголосив, що відновлення порушеного права має відбуватися в межах спірних правовідносин за участю їх учасників. Зобов’язання військової частини звільнити особу з військової служби виходить за межі правовідносин між районним ТЦК та СП й позивачем щодо порядку його призову на військову службу під час мобілізації, яка є предметом розгляду в цій справі.
ВС вважає, що у спірних правовідносинах порушеним було право позивача на належну процедуру його призову на військову службу під час мобілізації. Обраний же позивачем спосіб захисту порушеного права – звільнення з військової служби – є неефективним, адже не вирішує правомірності акта, який приймається за результатом проведеної процедури призову позивача на військову службу.
ВС постановив, що такий спосіб захисту порушеного права втручатиметься в інші правовідносини. Процедура призову військовозобов’язаного на військову службу під час мобілізації є незворотною, тобто такою, що вже відбулася, а визнання процедури призову протиправною не спричинює відновлення попереднього становища особи, призваної на військову службу.
Суд прийшов до думки, що обраний позивачем спосіб захисту не відповідає суті порушеного права позивача. Сам факт непроходження медичного огляду під час призову не є свідченням непридатності позивача до військової служби та не є підставою для звільнення з військової служби.
Міністерство юстиції України розповіло про підстави та порядок оскарження рішень військово-лікарських комісій військовослужбовцями. Для того, щоб оскаржити рішення ВЛК, існує два способи: позасудовий і судовий.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!