Топ-9 способів накопичити гроші
Перелічили способи, які допоможуть вам накопичити гроші з будь-яким доходом

Як накопичити гроші / Фото: Getty Images
9 простих способів накопичити гроші без стресу. Починайте з дрібних сум, діліть доходи наполовину та призначайте собі штрафи.
1. Накопичуйте більше завтра
Багато успішних економістів і бізнесменів, починаючи свої публічні виступи, наполягають на тому, що головна причина того, що ми не можемо накопичити навіть невелику суму – це наші страхи. І якщо ми не можемо почати навіть з малого, що тоді говорити про солідні суми, які можна витратити, наприклад, на відкриття своєї справи.
Але ми боїмося обмежити себе в чомусь заради якоїсь відкладеної, хоч і важливої, мети на користь миттєвих задоволень, і, таким чином, ті гроші, які ви могли б відкласти і грамотно інвестувати, знову виявляються витраченими, причому, через деякий час ви навіть не згадаєте, на що.
Звісно, ми весь час кажемо собі, що обов'язково почнемо відкладати гроші з наступної зарплати, але ця наступна зарплата, по суті, так ніколи і не настає. Звісно ж, ми так і не робимо цього, і поступово перетворюємося на людину, яку аналітики називають фінансовим прокрастинатором. Щоб вийти з цього стану, провідні економісти пропонують скористатися принципом, який звучить як "Накопичуй більше завтра" (англ. – “Save more tomorrow”).
Суть цього принципу вкрай проста, але водночас ефективна. Для початку вам цілком достатньо відкладати з кожного грошового надходження не більше 1–3%, не прив'язуючись до психологічно страшної цифри 5–10%, адже саме таку кількість накопичень рекомендують відкладати економісти та фінансові експерти. Це під силу майже будь-кому. Але, кожен раз у міру того, як ваш дохід буде зростати, так ви можете поступово збільшувати і відсоток відкладених коштів.
Звісно, ви не зможете накопичити таким способом фантастичну суму, але певний крок до фінансової грамотності однозначно зможете зробити, а також перший крок до того, щоб нарешті усвідомити, що відкладати не так вже і складно.
2. Відкладайте поетапно

В цій методиці сума, яку ви відкладаєте, починається з малої, але буквально кожного тижня ви будете її стабільно збільшувати. Просто потрібно запам'ятати одне елементарне правило: кожного тижня суму слід збільшувати вдвічі спочатку від початкової, потім – від попередньої. Сума ваших накопичень буде зростати в геометричній прогресії, і не треба бути великим математиком чи економістом, щоб це зрозуміти.
Завдяки такому способу ви не будете відчувати дискомфорту від нестачі сум, які відкладаєте, але прийдете в захват від суми, яка вийде в результаті. Цей спосіб безболісно та м'яко привчить вас робити накопичення. Початкову суму, яку ви відкладете, дійсно плануйте, виходячи з вашого доходу, залежно від цього і ваші накопичення так чи інакше зростатимуть.
Читайте також: 5 крутих уроків від селф-мейд мільйонера
3. Довірте накопичення банку
Налаштуйте свій банківський додаток таким чином, щоб певний відсоток надходжень на вашу карту автоматично перераховувався на накопичувальний рахунок, раз вже ви самі не в змозі наважитися і забрати зі своєї зарплати певну суму, нехай робот робить це за вас.
Для цього всього лише слід налаштувати автоматичний щомісячний переказ певної суми на накопичувальний рахунок, звісно ж, починайте з безболісних відсотків, наприклад, з тих же 3%, залежно від доходу можна буде збільшити і відсоток відрахувань. До того ж, на накопичувальному рахунку на залишок суми банк ще буде нараховувати свої відсотки за вкладом.
4. Розраховуйтеся за шкідливі звички
Введіть штрафи за шкідливі звички. Можете штрафувати себе за що завгодно, наприклад, не тільки за паління чи вживання алкоголю. Можна призначити собі грошову виплату за надмірне “завіщання” у TikTok або Instagram, за те, що з'їли сьогодні багато солодощів. Багато хто штрафує себе за вживання лайливих слів.
Таким чином ви вбиваєте двох зайців одним пострілом: такі штрафи допоможуть вам якщо не позбутися шкідливих звичок, то принаймні контролювати їх, а також накопичити трохи (або багато – залежно від вашого способу життя і того, наскільки погано ви себе поводите) грошей.
Система штрафів може бути диференційованою, наприклад, за кожну викурену цигарку вона буде вдвічі менше, ніж за те, що лягли спати після півночі, і так далі.
5. Продовжуйте виплачувати кредит, навіть якщо вже його закрили

Якщо у вас були кредитні зобов'язання, але ви вже виплатили всю суму і за кредитом, і за відсотками, можете продовжувати виплачувати кредит, але тільки собі. Адже ви раніше багато місяців виплачували банку або кредитній організації цю суму, і якось цілком собі почували себе фінансово спокійно.
Цей принцип фінансових накопичень лежить в основі методу снігової кулі, придуманий американським фінансовим експертом Девідом Ремсі. Обов'язковою умовою такого накопичення є переведення щомісячної суми платежу на накопичувальний рахунок, щоб отримувати ще й відсотки від банку, або ж інвестуйте ці гроші в акції, дорогоцінні метали – цей ринок ніколи не буває збитковим.
6. Робіть вигляд, що премій та бонусів не існує
У тому випадку, коли у вас з'являється якийсь додатковий дохід (це може бути премія або несподіваний бонус від керівництва, або нерегулярний заробіток, на який ви зазвичай не розраховуєте), не приймайте ці “зайві” кошти як данність, яку слід терміново витратити. Замість цього уявіть, що у вас як і раніше є лише ваша регулярна зарплата, а премію відкладіть, не витрачайте її на розваги або дурниці.
7. Обманюйте себе
Якщо вам страшно або некомфортно відправити в скарбничку відразу велику суму, то спробуйте домовитися з собою, що будете відкладати зовсім трохи, але тільки робити це ви повинні регулярно, практично кожен день. Щоденна маленька сума здатна “приспати” вашу пильність, і при цьому вам зовсім не буде здаватися, що ви відклали величезну суму, і ваш гаманець спустошений настільки, що ви будете відчувати обмеження.
8. Платіть собі податки

Платіть собі податки з кожної великої покупки, яку здійснюєте, відкладайте або певну суму грошей, або відсоток від суми покупки. Такий спосіб допоможе і зробити накопичення, і в певній мірі дисциплінує вас настільки, що ви надалі будете бережно ставитися до великих витрат і думати перед тим, як їх здійснити.
Ваш імпровізований “податок” може йти у вашу скарбничку за будь-які великі витрати від певної суми, або ж за певну категорію товарів, наприклад, за алкоголь, розваги, одяг.
9. “Половиніть” доходи
Останній дієвий спосіб накопичень – ділити свій прибуток спочатку на дві частини та розділяти її на два рахунки або умовних “конверта”, і при цьому розраховувати на витрати тільки з однієї з сум, розраховуйте витрати так, ніби другої суми не існує.
Коли перший конверт опустіє, залишену суму знову розділіть. Продовжуйте витрачати гроші тільки з першого конверта. Повторюйте стільки разів, скільки це необхідно. Цей психологічний трюк допоможе вам бережніше ставитися до ваших коштів і оперувати обмеженою сумою. До кінця певного терміну, наприклад, місяця, ви зможете зарахувати накопичену суму на накопичувальний рахунок або здійснити вкладення на свій розгляд.
Тепер ви знаєте цілих дев'ять різних способів, як безболісно, але ефективно накопичувати гроші. Ви можете копити кошти на певну покупку, або просто відкладати накопичення, щоб вони у вас були на непередбачені витрати. Вміння копити кошти – це перший крок до фінансової грамотності.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!