RU UA
1

Вчитеся на помилках правильно: 5 психологічних технік по добуванню користі з невдач

Суспільство 14:42 - 08 лютого 2023

Дуже багато хто не може почати правильно ставитися до своїх помилок правильно

5 психологічних технік із отримання користі з невдач\Фото: Getty images

5 психологічних технік із отримання користі з невдач\Фото: Getty images

Незалежно від того, яку мету ми намагаємося досягти, чи то фінансовий успіх, кар'єрне зростання, здобуття знань, здоров'я чи щось інше, на цьому шляху ми стикаємося з невдачами. Однак як часто ми виносимо урок зі своїх помилок? Дослідження свідчать, що вчитися на невдачах складніше, ніж про це думають.

Чому люди не вчаться на невдачах?

Уявіть вченого, чий експеримент провалився. Яка ймовірність, що він зможе виправити своє становище, не витрачаючи час вивчення можливих причин невдачі? Близько нуля.

Але якщо ігнорування чи уникнення несприятливої інформації дорого обходиться, чому люди не вчаться на помилках? Можливо, тому, що це змушує нас визнати, що ми дурні, некомпетентні, марні, безпорадні або безсилі.

Особисте и болісне сприйняття невдач впливає на досягнення мети і може навіть призвести до повної відмови від неї (так званий ефект "якого біса"). Так люди, які намагаються схуднути, настільки сильно засмучуються через зайвий кілограм, що готові з'їсти цілий торт і значно погіршують своє становище.

Що з цим робити?

Існує безліч стратегій самомотивації, які можуть змусити нас йти до мети незважаючи невдач. Однак часто люди вибирають найпростіші та найбанальніші, які полягають у простому ігноруванні помилок. Вчені радять кілька простих технік, які допоможуть не пасувати перед проблемами і сприймати помилки адекватно. 

  1. Виключте своє его з рівняння. Суть методу полягає в тому, щоб зосередитися та вчитися на помилках інших людей, шукати негативні приклади для наслідування. Чужі провали більш інформативні для нас, тому що не зачіпають нашої самооцінки і не створюють внутрішнього опору. Інша техніка, яка базується на цьому принципі, – дистанціюватися від себе. Наприклад, можна уявити свої помилки як ті, що трапилися з іншою людиною і спробувати дати їй уявну пораду.
  2. Збережіть свою самооцінку. Підхід полягає в тому, щоб розглядати свої невдачі не як джерело вини та сорому, а як корисну інформацію для того, щоб порадити іншим, чого не слід робити. Уявіть, що ви даватимете поради своїм родичам близьким щодо помилок, які вони можуть робити під час дієти, пошуку роботи і так далі. Це допомагає не втратити мотивацію, незважаючи на ухвалення певних помилок. Інший спосіб, заснований на другому принципі, - нагадати про свої здібності, досвід і високу мету, заради якої ви пішли на цю справу.
  3. Знаходьте вигоду в невдачах. Зверніть увагу на те, що кількість помилок заощаджує ваші зусилля в майбутньому. Ви можете концентруватися саме на цьому позитивному результаті і навіть планувати, наскільки легше ви робитимете це наступного разу.
  4. Зосередьте більше ресурсів на виправленні помилок. Це абсолютно практичний підхід, зосереджений змінити непродуктивну рефлексію на події. Це, по-перше, відволікає від думки про невдачі, а по-друге, змушує вас практично усвідомити, що ви не такі погані, коли врешті-решт цю справу ви зможете зробити.
  5. Змінюйте свої культурні настанови. Часто суспільство привчає нас до того, що ми маємо бути першими у будь-якій справі, ігноруючи те, що будь-який успіх іде через низку помилок. Намагайтеся виявити цього "шпигуна" у своїй голові і усвідомити, що цим думки помилкові.

Раніше стало відомо, що прокрастинація може свідчити про деякі захворювання.

Джерело: Psyhology Today

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

ГОЛОВНЕ ЗА СЬОГОДНІ
Більше новин