RU UA
1

Як поводитися під час землетрусу: вдома, в машині, на вулиці

Суспільство 19:11 - 15 лютого 2023

Розповідаємо, як поводитися під час землетрусу, якщо він застав вас у приміщенні, в машині або на вулиці

Як поводитися під час землетрусу: вдома, в машині, на вулиці

Як вижити під час землетрусу: інструкція на всі випадки життя / Фото: Sertac Kayar

Нещодавні землетруси в Туреччині та Сирії призвели до загибелі вже понад 40 тисяч людей. Зруйновано тисячі будівель та безліч постраждалих. Землетруси також спостерігалися в Румунії, США та Новій Зеландії.

Хоча землетруси в Україні досить рідкісне явище, але за словами сейсмологів, ризик сильних підземних поштовхів існує. Тому потрібна інструкція, як правильно поводитися під час землетрусу.

Причини землетрусів

Через що відбуваються землетруси / Фото: Reuters

Основна причина – це зрушення тектонічних плит, у тому числі складається земна кора. Вони постійно рухаються в різних напрямках і щодо малих швидкостях. Тектонічні плити зазвичай ковзають повз один одного або ледве стикаються і відштовхуються. Рух призводить до тертя, а воно генерує енергію. Коли енергії стає занадто багато, виникає ударна хвиля, що спричиняє землетрус.

Чим більше під час землетрусу вивільняється енергії, тим більше його магнітуда. Її визначають за шкалою Ріхтера.

Де можуть виникнути підземні поштовхи в Україні?

Найбільш небезпечні зони в Україні ті, що наближені до країв сейсмоактивного поясу. Наприклад, жителі південних областей могли відчути відлуння землетрусів у Туреччині та Румунії. У сейсмічно активних зонах знаходяться Закарпатська, Івано-Франківська, Чернівецька, Одеська області та АР Крим.

Хоча спрогнозувати сейсмічну активність важко, про землетрус можуть попередити. Для цього варто заздалегідь скласти тривожну валізу з необхідними речами та документами. За умови, що у поштовхів невисока активність, можна вирушити в умовно відкрите місце – на площу, парк або незабудовану ділянку.

Як правильно діяти під час землетрусу?

Фото: Getty Images

При сильних підземних поштовхах можуть лопатися шибки, падати речі з полиць, битися посуд, гойдатися люстри. На стінах та стелях можуть з'явитися тріщини.

Спочатку відчуваються невеликі поштовхи, а через 5-15 секунд вони можуть стати значно сильнішими – можуть зруйнуватися будівлі. У середньому все відбувається за лічені секунди перший етап від 5 до 15 секунд, потім другий етап ще 10-20 секунд. Чим більше і сильніше поштовхи - тим серйозніші пошкодження.

Яким би сильним не був землетрус, алгоритм дій завжди однаковий:

  • завжди зберігайте спокій і не піддавайтесь спільній паніці;
  • бережіться предметів та уламків, які можуть на вас впасти;
  • якщо перебуваєте на перших поверхах – краще вийдіть на вулицю і намагайтеся перебувати подалі від квартир та будинків;
  • якщо живете на високих поверхах і не хочете нікуди бігти, краще вийдіть з кутових кімнат;
  • встаньте у внутрішні двері або в кут кімнати, головне - подалі від вікон;
  • якщо ви мешкаєте на восьмому-десятому поверхах і захотіли вибігти на вулицю, робіть це обережно. Ліфт може не працювати, а на сходах буде скупчення великої кількості людей;
  • звертайте увагу на те, як йдете, уникайте електричних дротів;
  • відійдіть від висоток, шляхопроводів, мостів.

Що робити, якщо землетрус застав вас в автомобілі?

Насамперед, не панікуйте та постарайтеся заспокоїти тих, хто їде з вами в машині. Зупиніть автомобіль та відкрийте всі двері. Будьте в машині, доки не зупиняться коливання.

Їдьте подалі від багатоповерхівок, моря, річок. Огляньте місцевість та переконайтесь, чи немає постраждалих.

Зателефонуйте до рятувальних служб, якщо потрібна медична допомога комусь із оточуючих. Не робіть зупинок під мостом та лініями електропередач. Не вставайте під балконами та деревами. Якщо є можливість пройти шлях, краще робити це пішки, а не на авто.

Як поводитися під час землетрусу будинку?

Як поводитися під час землетрусу вдома / Фото: Getty Images

Якщо ви знаходитесь у приміщенні, то знайдіть безпечне місце подалі від вікон, де на вас не впадуть важкі предмети. Наприклад, це може бути дверний отвір або кут несучої стіни. Захиститися від уламків допоможуть ковдри та подушки. Можна залізти під великий стіл і знаходитися якнайдалі від вікон та головних стін.

Ще рекомендації, якщо землетрус застав вас удома:

  • вимкніть газ, перекрийте воду та вимкніть усі електроприлади;
  • не користуйтеся телефоном, якщо немає потреби;
  • увімкніть радіо та слухайте новини з його допомогою;
  • закрийте балкон і не виходьте на нього доти, доки триватимуть поштовхи;
  • якщо перші коливання пройдуть - біжіть на вулицю (при цьому візьміть із собою все необхідне: документи, техніку, цінні речі);
  • закрийте всі двері та перекрийте газ, воду;
  • коли всі рідні будуть поруч, вирушайте до найближчого центру збору людей (бажано пішки).

Як ходити вулицею під час землетрусу?

Ходіть тими вулицями, де буде менше багатоповерхових будинків, ліній електромереж, водосховищ. Якщо не хочете йти далеко, то зайдіть під портик входу в під'їзд. Остерігайтеся проводів із напругою, скла, небезпечних предметів.

Якщо побачили пожежу, не йдіть туди. Знайдіть питну воду і намагайтеся допомогти іншим, якщо вони у небезпеці. Слідкуйте за тим, щоб не потрапити до натовпу. У великій кількості людей можуть і затоптати. Схрестіть руки на тулубі, щоб не зламати грудну клітку.

Що робити, якщо землетрус застав у школі чи університеті?

Насамперед вчитель повинен перерахувати кількість всіх учнів. Вони повинні відповідати за свої речі, зібрати все потрібне.

Після цього викладачеві слід передати дітей батькам або завести їх у безпечне місце. Якщо землетрус застав на занятті, діти повинні залізти під парти, остерігатися вікон.

Що робити, якщо під час землетрусу ви перебуваєте у поїзді чи метро?

Що робити, якщо землетрус застав вас у метро чи поїзді / Фото: Getty Images

Знайте, що підземні станції метро – це безпечне місце. Але в поїзді потрібно не піддаватися паніці, а діяти логічно і не нервувати, якщо вимикають світло (електроенергія може зникнути після перших поштовхів).

Що робити після землетрусу?

  1. Заспокоїтись і не бігти до багатоповерхівки, якщо там живете. Землетрус може статися знову. Заспокойте тих, хто поряд.
  2. Якщо є можливість, допоможіть постраждалим.
  3. Після приходу додому огляньте приміщення на наявність серйозних пошкоджень. Не користуйтеся небезпечними предметами, не вмикайте газ і електрику.
  4. Не перевантажуйте мобільних операторів, дзвоніть лише у разі нагальної потреби.
  5. Не їздіть містом, якщо немає потреби у вашій допомозі.
  6. Не розміщуйте пляжі та морські узбережжя, там може бути небезпечно.
  7. Будьте готові до того, що землетрус може початися знову.

Як поводитися під уламками?

Якщо ви опинилися в такій ситуації, то в жодному разі не панікуйте. Вам потрібно вижити. Подивіться у кишенях куртки, штанів та іншого одягу ліхтарик, телефон, свисток (підійде все, що може подавати сигнал). Привертайте до себе увагу та чекайте на допомогу.

Сподіваємося, ці поради вам не знадобляться. Але знати їх потрібно, адже вони можуть врятувати вам та вашому оточенню життя.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

ГОЛОВНЕ ЗА СЬОГОДНІ
Більше новин