RU UA
1

Як правильно пересаджувати кімнатні рослини

Суспільство 19:37 - 27 лютого 2023

Коли і як пересаджувати кімнатні рослини, щоб вони не зав'яли

Як правильно пересаджувати кімнатні рослини

Все, що потрібно знати про пересадку кімнатних рослин: основні правила та помилки / Фото: Getty Images

Весна – найкраща пора року для пересадки кімнатних рослин. Домашні квіти потребують регулярної пересадки для забезпечення здорового росту. Молоді кімнатні рослини часто пересаджують щороку. Дорослі, яким понад чотири-п'ять років – раз на два роки чи рідше, залежно від темпів зростання.

Як зрозуміти, що потрібна пересадка

Є кілька причин, щоб визначити, що рослині потрібна пересадка. Розглянемо основні з них:

  • Рослині стало тісно. Ви помітили, що земля у вазоні піднялася, а на поверхню виступило коріння – значить квітка виросла зі свого колишнього горщика і її слід пересадити.
  • Виснажився ґрунт. Якщо незважаючи на регулярні підживлення, рослина не додає у рості, втрачає листя і перестає цвісти – це ознаки виснаження ґрунту. Вам потрібна пересадка квітів у нову землю.
  • Ущільнився ґрунт. Якщо земля в горщику стала схожа на кам'яну грудку, то ваша квітка практично задихається. Коріння недоотримують кисень і рослина перестає розвиватися.
  • З'явилися паразити та хвороби. Якщо на листі квітки з'явився білий оксамитовий наліт, а ґрунт покрився пліснявою, то це означає, що ваш улюбленець хворий. Він дуже потребує лікування та пересадки в новий здоровий ґрунт.

Визначте, яка потрібна пересадка

Як пересаджувати кімнатну рослину / Фото: Getty Images

Традиційна пересадка полягає в тому, щоб акуратно прибрати старий ґрунт, розкласти коріння на гірці свіжої землі та зверху досипати землю. Нагадуємо, що щорічно навесні пересаджують дрібні та середні рослини.

Така пересадка дає можливість:

  • оглянути коріння;
  • прибрати сітки, губки, палиці, що залишаються після вирощування в розплідниках;
  • замінити землі, де накопичилися солі з води, ґрунтом, в якому простіше доглядатиме за квіткою – це стосується, наприклад, кактусів та орхідей.

Перевалка – це спосіб пересадки для лінивого. Потрібно вийняти рослину зі старого горщика, не чіпаючи коріння, переставити в новий горщик і зверху до країв досипати землі. Цей щадний метод підходить для рослин з ніжним і тендітним корінням.

Пересадку рекомендується робити з березня, коли рослина почала пускати нове листя і у нього попереду багато часу для зростання. Восени і взимку від пересадки зазвичай більше шкоди, ніж користі: рослина перебуває у стані спокою, сил відростити нове коріння в нього недостатньо.

Підберіть відповідний горщик

Горщики розрізняють за розміром, матеріалом та наявністю дренажного отвору.

Розмір

Коріння рослини повинне вільно поміщатися в горщику, при цьому до стінок ще повинно залишатися по два - п'ять сантиметрів з кожного боку. У дуже тісному горщику квітка не зростатиме і постійно пересихатиме, а в занадто великому застоюватиметься вода, і квітка може загнити. Від ґрунту до верхньої кромки горщика теж має залишатися кілька сантиметрів – щоб вода не переливалася через край.

У деяких рослин коріння тягнеться вниз на кілька метрів. В цьому випадку дивіться на основну масу коріння. Дуже довге коріння можна укласти на дно кільцями або підрізати.

Матеріал

Як правильно вибрати горщик для кімнатної рослини / Фото: Getty Images

Їх можна розділити на водопроникні та водонепроникні. Так, на стінці глиняного горщика після поливу проступають мокрі плями, а за кілька місяців може з'явитися білий наліт від солей. Такий горщик дихає всією поверхнею, випаровує воду стінками. Він підходить рослинам, у яких земля не повинна бути постійно вологою: кактуси, фікуси, монстери, деякі орхідеї.

Водонепроникні матеріали – пластик та кераміка. Такий горщик випаровує воду тільки зверху, ґрунт у ньому довше залишається вологим. У цих горщиках простіше вирощувати папороті, бегонії, квітучі рослини.

Не радимо використовувати горщики зі скла – земля всередині виглядає зовсім не естетично, на стінках швидко з'являються водорості та грибки.

Дренажні отвори

Горщик без отвору у дні – це кашпо. Рослини в такому горщику не можна поливати рясно - зайвій воді нікуди подітися. Якщо ви захочете віднести квітку до душу, землю доведеться закрити пакетом. Вирощування в кашпо вимагає наявність досвіду та інтуїції.

Для дуже вологолюбних рослин продаються горщики з автополивом. У такому горщику є окремий резервуар із водою, завдяки якому рослина постійно зволожується.

Зробіть дренаж

Зробіть дренаж для рослини / Фото: Getty Images

Дренаж – це шар чогось твердого та великого в нижній частині горщика. З одного боку він дозволяє легше витікати воді, з другого – кількістю дренажу можна адаптувати форму горщика під кореневу систему рослини. Середній обсяг дренажного шару – це третина висоти горщика.

Як дренаж використовують керамзит, який продається у всіх квіткових магазинах та відділах супермаркетів. У горщик також можна насипати каміння або биті черепки.

Отвір на дні горщика можна засипати шматочком синтетичної тканини. Таким чином знизу перестане витікати земля і піддон буде значно чистішим.

Готуємо ґрунт

Ґрунт – це те, в чому знаходяться рослини. Це не завжди звична для нас земля: рослини можна вирощувати в сосновій корі, кокосовому волокні, моху, обпаленій глині, камінні або у водному розчині з електролітами.

Більшості рослин підійдуть універсальні субстрати на основі торфу. За складом на упаковці не можна відрізнити добрий ґрунт від поганого. Поганий ґрунт має світлий, рудий колір, вода в ньому збирається кульками, довго не опускається всередину, булькає на поверхні. Згодом такий ґрунт стискається в грудку, сильно відстає від країв горщика, по периметру утворюються глибокі борозни. Вода швидко стікає повз землю в піддон, сам грунт не змочується, а рослина пересихає. Хороший ґрунт має чорно-коричневий колір, він швидко і рівномірно просочується водою, при усиханні трохи змінюється в обсязі.

Догляд за рослиною після пересадки

Все залежить від особливостей. Сухолюбні рослини не можна поливати відразу. Зачекайте кілька днів, щоб на корінні затягнулися ранки, і тільки після цього можна зволожувати землю. Невибагливі тропічні рослини можна полити відразу, а заразом додати землі, яка неодмінно осяде.

Рослини, які були куплені недавно, необхідно захистити від полуденного сонця, що обпалює: поставити їх за тюль або навпроти москітної сітки, прикріпити до скла лист білого паперу. Не страшно, якщо після пересадки кілька нижніх листків пожовкнуть і відваляться. Таким чином рослина перерозподіляє ресурси: бере корисні речовини з листя і спрямовує їх на зростання нового коріння. З цієї ж причини квітка після пересадки якийсь час може не рости - всі процеси відбуваються під землею, вона відрощує коріння.

Якщо квітка скидає листя, його можна обприскати препаратами-адаптогенами, які допоможуть пережити стрес: " Епін " , НВ-101. Добрива краще вносити за кілька тижнів.

Помилки під час пересадки

Помилки під час пересадки кімнатних рослин / Фото: Getty Images

Щоб рослина не засохла після пересадки в новий горщик, важливо дотримуватися певної технології. Перерахуємо найпоширеніші помилки:

  • неправильний підбір ґрунту та розмір горщика;
  • пересаджування рослини в період цвітіння;
  • відсутність дренажних отворів та нижнього шару дренажу;
  • обрізка коренів – це спричиняє зайвий стрес у рослини;
  • рясний полив відразу після пересадки.

Рекомендації щодо пересадки рослин

При пересадці кімнатних рослин рекомендується:

  • не використовувати кашпо та горщики занадто великого обсягу. Відсутність дренажних отворів, а також великі розміри вазону можуть нашкодити рослині: вона може перестати рости, коріння почне гнити і припиниться цвітіння;
  • не використовуйте ґрунт зі свого городу чи саду. Для кожної конкретної рослини потрібний певний субстрат. Тільки при грамотно підібраній ґрунтовій суміші квітка буде повноцінно розвиватися, рости та цвісти;
  • заздалегідь зріжте слабкі та уражені ділянки стебла, листя та загнилі частини коренів;
  • поміщайте рослину в новий горщик по центру і так, щоб основа стебла на один-два сантиметри була нижчою від краю горщика;
  • не ставте пересаджену рослину на сонці. Краще близько тижня потримайте його в тіні та регулярно обприскуйте для прискорення вегетації;
  • не підгодовуйте і не поливайте квіти відразу після пересадки, це може зашкодити кореневій системі. Рекомендується використовувати підживлення, коли поживні речовини субстрату виснажуються, це відбувається приблизно через місяць-два;
  • не проводьте одночасно пересадку та обрізання кольорів. Для рослин це може бути сильним стресом і призведе до загибелі.

Коли рослина спочатку знаходиться в комфортних умовах: її влаштовує світло, температура, вологість повітря та полив, вона з великою ймовірністю позитивно віднесеться до пересадки.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

ГОЛОВНЕ ЗА СЬОГОДНІ
Більше новин