RU UA
1

Коли сіяти петрушку навесні 2023 року: сприятливі дні

Суспільство 18:57 - 17 березня 2023

Сприятливі дні для посадки петрушки навесні 2023 року

Коли сіяти петрушку навесні 2023 року: сприятливі дні

Коли і як сіяти петрушку у 2023 році / Фото: Getty Images

В Україні петрушка вважається однією з найвідоміших рослин-приправ. Листя рослини цінуються за смак та аромат, а також за високий вміст вітамінів. Є багато сортів цієї зелені, але найпоширенішими є коренева та листова петрушка. Щоб урожай вийшов якісним, необхідно дотримуватися низки вимог.

Коли сіяти петрушку у відкритий ґрунт

Найчастіше петрушку сіють у березні та квітні залежно від погоди та температури регіону. Рекомендується це робити після того, як земля трохи прогріється, на початку чи середині квітня. Варто відзначити, що рослина легко переносить холод та заморозки.

Коли садити петрушку у відкритий ґрунт за місячним календарем

Сприятливі дні для посадки петрушки навесні 2023 / Фото: Getty Images

Деякі дачники переконані, що якщо робити посіви у певні дні згідно з місячним календарем, то це точно принесе гарний та пишний урожай. Отже, сприятливі дні для посіву петрушки навесні 2023 року:

  • 1-3, 23-26, 28-31 березня;
  • 22, 24-27 квітня;
  • 4, 22-24 травня.

Якщо ви садитимете кореневу петрушку, то це краще робити в такі дати:

  • 11-13 березня;
  • 7-9, 17-18 квітня;
  • 6-9, 13-15, 17 травня.

Вибір сорту петрушки

Вибираємо сорт петрушки / Фото: Getty Images

Перед тим як вибрати сорт петрушки, потрібно вирішити, з якою метою вона вирощується. Коренева петрушка, як випливає з назви, дає коріння для їжі та відварів, а листова петрушка – соковиту зелень. Її або висушують, або додають до страв, попередньо подрібнивши. Також є петрушка "звичайна", яка є гібридом, поєднуючи в собі довгі пагони та коріння середнього розміру.

Коренева

Її особливістю вважається те, що вона утворює конусоподібний, потовщений або циліндричний корінь світлого відтінку. Вона менш ароматна та жорсткіша. Ранній сортовий тип кореневої петрушки має укорочені і досить товсті коренеплоди, які найкраще підходять для сушіння, а пізно-сортовий тип має довгі коренеплоди, до 40 сантиметрів, які підходять для тривалого зберігання.

Листова

Цей сорт цінується за густу зелень та високу врожайність. Стиглої петрушка стає через 70 днів після того, як з'являються сходи. Дуже розвинена розетка складається з великої кількості гладкого темно-зеленого листя з сильним розсіченням. В одному пучку може бути від 30 до 100 листків. Коріння такої петрушки не прийнято їсти.

Звичайна

Найчастіше листова петрушка відноситься до середньостиглого типу, перша зелень з'являється через 65-70 днів. Листя має насичений темно-зелений колір та сильний аромат. Великі розетки і велика кількість сильно розсіченого листя свідчать про стабільно високий урожай. Сорт підійде для багаторазового різання.

Кучерява

Така петрушка має прямостояче гіллясте стебло висотою від 30 до 100 сантиметрів, веретеновидний потовщений корінь і довгасті яйцеподібні плоди. Цвіте вона у червні-липні. За вмістом вітамінів петрушка перевершує багато овочів і фруктів.

Як правильно підготувати насіння петрушки до посіву

Як підготувати насіння петрушки до посіву / Фото: Getty Images

Перед тим, як посадити насіння у відкритий ґрунт, їх попередньо замочують. При цьому важливо знайти правильне місце та підготувати грядку із ґрунтом.

Перш ніж посіяти, внесіть у землю добрива (наприклад, перегній, компост тощо). Також внесіть пісок або торф, при цьому розпушіть землю, рясно полийте її і зробіть рядки на посів з відстанню 15-20 сантиметрів один від одного.

Глибина має бути до 2 сантиметрів. Після посіву поливати петрушку спочатку не можна. Робити це краще після перших сходів зелені.

Вибір та підготовка ґрунту

Ділянка готується з ранньої осені. Необхідно починати з глибокого перекопування ґрунту. Навесні грядку удобрюють аміачною селітрою з розрахунку 10 г на 1 м2. За тиждень до сівби бажано накрити ділянку плівкою, що забезпечить проростання бур'янів. Потім плівку необхідно зняти та виполоти бур'яни. Так можна забезпечити безперешкодне зростання розсади петрушки, що дозволить їй набиратися сил.

Способи посадки

Способи посадки петрушки / Фото: Getty Images

Існує кілька поширених способів посадки петрушки, серед яких найчастіше зустрічаються – безрозсадний та посадка кореневищами. Але є інші.

Розсадний

У відкритому грунті петрушку зазвичай вирощують розсадним способом, але до цього необхідно підготувати насіння, що проросло в горщиках. Після проростання сходів їх потрібно ретельно зволожити за допомогою обприскувача, щоб паростки залишилися неушкодженими. Через місяць після проростання розсаду можна розділити та пересадити в окремі горщики. Потім її висаджують у ґрунт з відстанню між рядами в 12 сантиметрів та в ряді 6-8 сантиметрів. При цьому способі важливо своєчасно поливати, а також необхідні підживлення комплексними добривами.

Безрозсадний

Вирощування шляхом посіву насіння є найпоширенішим і найпростішим способом. Посадку можна проводити на початку квітня. За три дні до цього насіння необхідно замочити у воді, за три години до посадки їх потрібно замочити у слабкому розчині марганцівки. Замочування дозволить очистити насіння від ефірних олій, які заважають росту рослин. Петрушка віддає перевагу пухким і родючим грунтам. Місце для посадки восени удобрюють перегноєм або гною. Навесні у ґрунт необхідно вносити комплексне добриво, яке містить суперфосфат, хлористий калій, а також азотне добриво. Розмістіть грядки у освітленому та закритому від протягів місці.

Як правильно доглядати петрушку після посадки

Посадка петрушки навесні вимагає попередньої підготовки ділянки. Слід створити сприятливі умови для пагонів.

Температурний режим

Найкраще, щоб зелень росла, коли температура повітря досягне 10-12 ° C. А якщо вона перевищить 20 ° C, то листя петрушки почне в'янути.

Полив

Оскільки ви робите посів навесні, необхідно передбачити організацію регулярного поливу. У сезон слід поливати петрушку не менше ніж сім разів з урахуванням погодних умов. Для цього відведіть листя петрушки убік, влийте воду і поверніть їх у первинний стан. У міру зростання листя та пагонів забезпечте регулярний полив.

Крім того, рясний полив потрібен петрушці, у якої коренева система сильно постраждала при пересадці, а також сіянцям з листям, що розпустилося, яке було висаджено навесні і влітку. Найкраще, якщо ви поливатимете петрушку вранці або ввечері, при цьому використовуючи воду з температурою від 15 до 25° C.

Як доглядати петрушку після посадки / Фото: Getty Images

Підживлення

Листова петрушка росте лише один сезон, утворює розетку листя, корінь у неї звичайний, стрижневий. Метою підживлення цих сортів є стимулювання зростання зелені, а будівельним матеріалом для листя є азот. Перше підживлення слід вносити відразу після проріджування, а наступні лише за необхідності.

Прополка

У період після посадки слід забезпечити регулярне розпушування та прополювання грунту навколо розсади. Таким чином земля насититься киснем і вологою, а прополка дозволить позбутися бур'янів. Вперше глибина розпушування неспроможна перевищувати 5 сантиметрів. У наступні періоди зростання прополювання проводять при необхідності, після поливу.

Як збирати та зберігати петрушку

При збиранні врожаю необхідно обрізати петрушку в основі таким чином, щоб не пошкодити корінь. Зберігати її можна в льоху, при температурі повітря 1-3 ° C і відносній вологості 90-95%. Для зберігання підійдуть дерев'яні ящики. Петрушку необхідно буде скласти у два шари, за бажання її можна присипати піском для захисту від заморозків.

Крім того, зелень можна зберігати у морозильній камері. Так урожай збережеться без втрати смаку та корисних якостей. Для цього зелень слід промити та повністю видалити вологу, а також сформувати у невеликі пучки та укласти в ємності для заморожування.

Помилки у посадці

Багато дачників хочуть якнайшвидше виростити першу зелень на ділянці і не завжди дотримуються всіх правил цієї процедури. Хоч петрушка і вважається досить морозостійкою, але коли дачники висаджують зелень задовго до перших заморозків, петрушка може перезимувати та адаптуватися лише у випадку, якщо ґрунт злегка промерз. За термінами це приблизно кінець жовтня – початок листопада. Якщо насіння сіяти раніше, то воно почне проростати, а потім може загинути від сильних морозів.

Але перед тим, як садити петрушку, треба враховувати, які культури росли на цьому місці раніше. Ви навряд чи отримаєте хороший урожай, якщо садитимете культуру після моркви, кропу або селери. Найкраще поміняти грядки місцями, щоб зелень росла рясно і довго.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

ГОЛОВНЕ ЗА СЬОГОДНІ
Більше новин