RU UA
1

Як правильно садити тюльпани навесні: поради досвідчених садівників

Суспільство 19:28 - 22 березня 2023

Розповідаємо, в якому місяці потрібно садити тюльпани навесні

Як правильно садити тюльпани навесні: поради досвідчених садівників

Правила посадки тюльпанів навесні у відкритий ґрунт / Фото: Getty Images

Тюльпани – невибагливі у вирощуванні квіти. Час їхнього цвітіння залежить від того, коли ви їх висадили. Зазвичай тюльпани висаджують восени, але якщо з якихось причин ви не встигли цим зайнятися, можна висадити навесні. Відповідно, і цвісти вони будуть набагато пізніше осінніх, а отже клумба довше залишатиметься квітучою.

Коли садити тюльпани навесні

Коли садити тюльпани навесні – залежить від сорту квітки. Ранні сорти можна садити в ґрунт вже у III декаді березня – I декаді квітня, коли на глибині 10 сантиметрів грунт буде прогрітий до 9°С. Пізні сорти можна висаджувати до червня. У північних регіонах, де ще можливі весняні заморозки, цибулини висаджують у горщик, а коли потеплішає - їх уже пересаджують у клумбу.

Як підготувати цибулини до весняної посадки

Як підготувати цибулини до посадки / Фото: Getty Images

Перш ніж висадити весняні цибулини тюльпана, їм обов'язково потрібно зробити процедури зміцнення " імунітету " . Для цього на ніч помістіть цибулини в ящик овочевий на нижній полиці холодильника, де показники температурного режиму можуть бути близько 5°С.

Коли цибулини загартуються, їх потрібно якісно захистити від ураження шкідниками та можливими хворобами. Для цього його поміщають у трохи рожевий розчин аптечної марганцівки на півгодини.

Перед тим, як садити цибулини у відкритий ґрунт, зробіть огляд предмет цілісності верхнього покривного шару, а також відсутності заражень грибковими захворюваннями.

Добре зарекомендувало себе передпосадкове застосування відвару аптечного чистотілу, в якому цибулини замочують на півгодини, а потім трохи висушують в умовах кімнатної температури.

Читайте також: Як і коли садити капусту на розсаду у 2023 році: правила та сприятливі дні

Як підготувати ґрунт до посадки тюльпанів

Готувати ґрунт до посадки тюльпанів слід відразу після того, як зійде сніг. Виберіть сонячну ділянку із супіщаним або суглинистим і не кислим грунтом. Грунт можна перекопати на глибину 25 сантиметрів та удобрити. Досвідчені дачники не рекомендують використовувати свіжий гній, тому що це може спричинити виникнення грибка. Зате ось що можна додавати в грунт: компост, що перепрів, гумус або деревну золу. Також можна використовувати мінеральні добрива, які забезпечать більш швидкі сходи та пишне цвітіння.

Як правильно висаджувати цибулини навесні

Як правильно садити тюльпани навесні / Фото: Getty Images

Наступним етапом йде безпосередньо висаджування тюльпанів. Вибір місця посадки найбільш важливий навесні – чим раніше рослина укоріниться, тим більше шансів буде на весняне цвітіння. Наприклад, важкі ґрунти гальмуватимуть розвиток і зростання тюльпанів, а в затіненому місці вони тягнуться до світла і стануть тонкими та кривими.

  • Розподіляйте тюльпани по клумбі рівномірно – між майбутніми рослинами має бути відстань близько 10 сантиметрів. Посадку проводять наступним чином:
  • Зробіть борозни або викопайте лунки та полийте їх водою. Як дренаж не зайвим буде насипати шар 3 сантиметри річкового піску.
  • Викладіть в них цибулини вістрям догори і присипте ґрунтом. Глибина посадки залежатиме від розміру цибулин: для великих – це 10 сантиметрів та більше, для маленьких вистачить і 5 сантиметрів. Не потрібно занадто заглиблювати дрібні цибулинки, тому що це може уповільнити їх проростання, і навпаки - якщо великі заробити неглибоко, вони вилізуть назовні і засохнуть.
  • Вирівняйте ділянку за допомогою граблів і знову полийте – це дасть цибулини ущільнитись у ґрунті та прискорити їх проростання.

Початковий догляд за весняною посадкою тюльпанів

Стандартний догляд за тюльпанами починається на етапі появи паростків. У цей час садівнику необхідно робити наступні дії:

  • Проводити уважний огляд, щоб визначити цибулини, що не проросли, а також наявність рослин з ознаками хвороб.
  • Викопувати виявлені "браковані" рослини з подальшим їх знищенням, щоб запобігти поширенню захворювань на здорові квіти.
  • Акуратно розпушувати грунт навколо маленьких росточків тюльпанів, що з'явилися, для збільшення доступу необхідного кисню до кореневої системи і зниження випаровування вологи з грунту.
  • Проводити помірний полив, щоб уникнути пересихання ґрунту на квітниках і клумбах.
  • Проводити перше підживлення тюльпанів необхідно із застосуванням азотовмісних добрив, які стимулюють швидке зростання та формування листя рослини.

Догляд за тюльпанами після цвітіння

Як доглядати тюльпани після цвітіння / Фото: Getty Images

Після того, як тюльпани відцвіли, потрібно зробити таке:

  • Для розмноження сорту, що сподобався, і вирощування з цією метою великих, здорових цибулин необхідно обрізати головки квітів через тиждень після розпускання. Такий спосіб стимулює формування та нарощування маси цибулини рослини.
  • Опали з квіток пелюстки необхідно прибирати, щоб вони не загнили і не стали причиною розвитку хвороб.
  • На рослинах, які відцвіли, не можна виконувати зрізання стебел до моменту повного пожовтіння, тому що обрізка негативно впливає на дозрівання цибулин.
  • Допускається використання методу пробного викопування, що дає можливість визначити ступінь зрілості цибулин рослини певного виду чи сорту.

При викопуванні цибулин будьте обережні, щоб випадково не травмувати кореневу систему рослини. Для проведення цієї дії найкраще вибрати сухий та сонячний день. Це дозволить ефективно просушити усі викопані цибулини.

Читайте також: Топ корисних добавок для розсади: буде хороший та багатий урожай

Шкідники та хвороби

При недостатньому догляді тюльпани можуть уражатися захворюваннями або комахами-шкідниками.

  1. Сіра гнилизна. Вражає корінь та наземні частини тюльпанів. Грибок може жити у ґрунті до 4 років і передається через ґрунт або уражений посадковий матеріал. При перших симптомах з'являються жовто-сірі плями на листі, яке потрібно обробити фунгіцидами. Можете використовувати 0,5% концентрацію каптану. Також у період вегетації рослини можна обробляти 1% бордоською рідиною або 0,5% розчином мідного купоросу. Такі обприскування проводять кожні 10-15 днів. Щоб уникнути сірої гнилі, уважно відбирайте посадковий матеріал і вибраковуйте хворі цибулини. Варто відзначити, що наявність достатньої кількості калію та фосфору у ґрунті сильно знижує ризик захворювання.
  2. Фузаріоз. Зараження зазвичай відбувається в кінці вегетації, коли на вулиці стає прохолодніше. Необхідно регулярно оглядати рослини щодо ураження. Високу ефективність при боротьбі з фузаріоз показав препарат Фундазол. Після збирання та перед висадкою цибулини її необхідно замочити в розчині максимум на півгодини.
  3. Біла гнилизна. Уражені цим грибком цибулини не проростають чи дають слабкі сходи. Хворі цибулини необхідно видалити разом із грудкою ґрунту, а тюльпани можна повернути на це місце не раніше, ніж через 5 років. Заражені грядки необхідно продезінфікувати розчином формаліну (1,5%) – 10 л розчину на 1 квадратний метр.
  4. Пеніцильоз. Він вражає цибулини, які лежать на зберіганні до весняної посадки, а також ті, що вже висаджені у ґрунт. Хворі рослини значно відстають у рості проти здоровими сусідами. Якщо в процесі ви виявили уражені цибулини, їх слід протруїти в розчині марганцево-кислого калію, а саме приміщення - регулярно провітрювати.
Що шкодить тюльпанам / Фото: Getty Images

Серед шкідників, які можуть завдати шкоди тюльпану, варто звернути увагу на кореневого кліща. Він прогризає в цибулини ходи і сточує донце. Якщо ви помітили уражений посадковий матеріал, зануріть його на 5 хвилин у воду з температурою 50°С. Потім цибулини необхідно просушити та пересипати крейдою. Якщо кліщ вже встиг вразити рослини під час вегетації, проведіть обприскування 0,2% розчином Кельтана, але уражені екземпляри все-таки краще видалити. Якщо ви виявили кліща на ділянці, то цибулинні та бульбоцибульні рослини не можна вирощувати на ньому ще 3-4 роки.

Лілова совка – ще один шкідник, який несе небезпеку для тюльпанів. Цей метелик відкладає яйця на стеблах рослин наприкінці літа або у вересні. Її гусениці вгризаються у стебло і роблять у ньому ходи. Потім гусениця переходить і на іншу рослину. Щоб квітка не вразити цією комахою, потрібно у травні опудрити нижню частину стебла нафталіном чи іншими препаратами.

Ведмедка підгризає коріння і стебла рослини, завдаючи серйозних збитків. Виявити капустянку на ділянці ви можете за великою кількістю ходів у ґрунті. Видалити її гнізда можна за допомогою глибокого розпушування ґрунту.

Тюльпани хоч і є невибагливими квітами, але все ж таки вимагають певного догляду. Турбота про квітку повинна починатися ще з посадки цибулин. Як ми вже розібралися, не настільки важливим є час посадки, як створення оптимальних умов для розвитку і зростання цибулини. При правильному догляді тюльпани цвітуть великими бутонами, радуючи господарів своєю красою.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

ГОЛОВНЕ ЗА СЬОГОДНІ
Більше новин