RU UA
1

Як виростити черешню з кісточки в домашніх умовах: корисні поради

Суспільство 21:19 - 31 березня 2023

Розбираємось, як виростити черешню з кісточки та отримати гарні плоди

Як виростити черешню з кісточки в домашніх умовах: корисні поради

Вирощуємо черешню із кісточки будинку: корисні поради як це зробити / Фото: Getty Images

У домашніх умовах можна виростити будь-що. Черешня, вирощена з кісточки, швидше за все плодоноситиме. Цей спосіб досить простий і вимагає особливих фінансових витрат. Однак, це завжди лотерея. Ви можете отримати дерево з великими, солодкими і соковитими ягодами, так і "бур'ян" на ділянці, який даватиме дуже невелику кількість кислих дрібних плодів. Розбираємось, чи можна виростити черешню з кісточки.

Плюси вирощування черешні з кісточки

Вирощувати черешню з кісточки в домашніх умовах можна у вазоні, але її паростки можуть пробитися навіть у відкритому ґрунті. Кісточки черешні легко проростають - з 10 дають пагони 7 штук.

Якщо вирощувати черешню з кісточки, то дерево:

  • буде дуже витривалим;
  • легко звикне до конкретного клімату;
  • матиме високий імунітет і стійко до різних хвороб;
  • крона сформується правильно та акуратно;
  • приживаність щеплень досить висока.

Мінуси вирощування черешні з кісточки

Які є мінуси вирощування черешні / Фото: Getty Images

Найбільший мінус вирощування черешні з кісточки – тривалість процесу. Крім того, дерево почне плодоносити лише через 3-4 роки.

Як виростити черешню з кісточки - покрокова інструкція

Ця рослина хоч зазвичай і розмножуєтся вегетативно, здійснити сприятливе вирощування з кісточки цілком можливо. Головне - дотримуватися деяких правил.

Вибір посадкового матеріалу

До цього пункту важливо підійти з усією відповідальністю. Не з кожної кісточки може зрости повноцінне майбутнє дерево. Для цих цілей підійдуть кісточки лише стиглих плодів. Найкраще брати черешню, яка дозріла та впала на землю. Плоди повинні бути великими, мати правильну форму та характерне забарвлення. Чим "свіжіша" кісточка - тим швидше вона пустить паросток.

З цих міркувань не рекомендуємо висаджувати черешню з плоду, купленого на ринку. Ці ягоди, швидше за все, були зірвані раніше, ніж вони повністю дозріли, адже це необхідно для успішного транспортування.

Стратифікація кісточок черешні

Підготовка кісточок черешні до посадки / Фото: Getty Images

Після збирання ягід вам потрібно витягнути з них кісточки та добре промити. Підготовлені ядерця можна висадити в заздалегідь підготовлений ґрунт. Якщо зима буде суворою, то паростки можуть не вижити. Щоб заздалегідь запобігти біді, необхідно провести стратифікацію кісточок (витримування їх за певної температури). Для цього викладіть їх у невелику ємність, присипте зверху вологим піском, тирсою або торфом і витримуйте при температурі 2-6°С (наприклад, на заскленому балконі або холодильнику). Такі маніпуляції необхідно проводити для того, щоб дозріло насіння і згодом могло швидко прорости.

Після цього необхідно перевіряти ємність із кісточками: там можуть з'явитися пліснява та гниль. Для цього черешневі кісточки витрушують на чисте місце, акуратно перевіряють їх, а також суміш, в якій вони знаходяться, а потім знову слід помістити в ємність. За потреби додатково зволожити.

Щоб висадити черешню з кісточки, важливо враховувати кліматичні умови. Наприклад, чим південніше регіон, тим успішнішим буде саме осіння, а не весняна посадка: у такому разі час стратифікації зменшиться, а шанси отримати міцні паростки збільшаться.

Якщо ви мешкаєте у південній частині України, то тримайте кісточки у зволоженому піску аж до осені. Насіння черешні чудово переносять зиму в природних умовах і вже навесні порадують першими сходами.

Куди посадити черешню: в горщик чи контейнер

Куди посадити черешню / Фото: Getty Images

Коли шкаралупки кісточки розійдуться, і між ними з'явиться паросток, це означає, що можна розпочинати посадку. Для вирощування підійде готовий субстрат, який використовують для посадки овочевих культур. Також можна використовувати ґрунт від материнського дерева, попередньо провести дії щодо знезараження – ошпарити або прожарити.

Кісточки висаджують на глибину 1,5-2 сантиметри. Якщо замість горщика ви використовуєте великий контейнер і висаджуєте відразу кілька кісточок, робіть це на відстані 15-20 сантиметрів. І якщо ви все робили правильно, то перші сходи можна буде побачити за 25 днів.

На самому початку догляд за майбутньою черешнею складатиметься з поливу та регулярному розпушуванні ґрунту.

Вкрай важливо створити умови, максимально наближені до природних. У горщику, який деякий час буде будинком для деревця, необхідно зробити дренаж із щебеню, керамзиту або іншого підручного матеріалу. Щоб коріння сіянця одержували достатню кількість кисню, субстрат потрібно розпушувати.

Не забувайте і про підживлення - зазвичай застосовують звичну всім "органіку", що чергується з мінеральними добривами. Як правило, додаткове харчування майбутньому деревцю стане в нагоді коли на ньому з'явиться перший справжній листок. Підживлення достатньо буде один раз на тиждень. Як органічне добрива краще використовувати розчин перегною.

Посадка кісточки черешні в ґрунт

Як посадити черешню із кісточки в домашніх умовах / Фото: Getty Images

Виростити кісточку у відкритому ґрунті зовсім нескладно. Спочатку для майбутнього деревця визначають правильне місце на ділянці. Пам'ятайте, що черешня дуже любить світло і боїться протягів. Попередньо потрібно буде удобрити ґрунт. На ділянку, де планується висаджувати нововиявлені черешні, вносять органічні та мінеральні добрива. З "органіки" застосовують перегній, компост, що перепрів гній - 10-15 кілограмів на квадратний метр. З мінеральних добрив садівники рекомендують фосфор та калій (15-20 грамів на квадратний метр та 20-25 грамів на квадратний метр відповідно).

Кісточки також висаджують з інтервалом не менше ніж 15 сантиметрів один від одного на глибину 2-3 сантиметри. Відстань між рядами має бути не менше ніж 30 сантиметрів. Після посадки кісточки засипають родючою землею. Рекомендуємо якось відзначити місце, де будуть рости сіянці (зробити це можна за допомогою стовпчика або якимось іншим чином), щоб випадково не затоптати молоді рослини.

Молоді сходи потребують уваги. Щоб коріння деревця отримувало кисень, влітку ґрунт потрібно буде акуратно розпушувати. Позбавляйте від бур'янів площу біля деревця, а також не забувайте поливати його. Восени слабкі рослини необхідно видаляти, залишивши сильні та життєздатні. Щоб деревце не замерзло взимку, його накривають соломою, сухим листям або іншим відповідним матеріалом.

Виростити черешню з кісточки хоч і важко, але цілком реально. Головне вибрати якісний посадковий матеріал. Хоч соковитих великих плодів найімовірніше не буде. Зате при такому способі розмноження можна отримати чудову підщепу, яка в майбутньому стане основою для отримання нових сортів черешні.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

ГОЛОВНЕ ЗА СЬОГОДНІ
Більше новин