Як вибрати полуницю на ринку та правильно зберігати ягоди
Важливо купити не тільки смачну, але й безпечну полуницю. Розглянемо як вибирати ягоду на ринку
Як правильно вибрати полуницю на ринку: корисні поради / Фото: Getty Images
На ринку та супермаркетах вже активно продають полуницю, повз яку важко пройти. Але не поспішайте куштувати та годувати нею дітей. Перші врожаї можуть містити багато хімії. Meta.ua зібрала корисні поради, які допоможуть при виборі смачної ягоди.
Як вибрати свіжу полуницю
Віддавайте перевагу сухій ягоді однорідного кольору та без ознак гниття. Також слід звернути увагу на ще кілька аспектів.
Зверніть увагу на колір та форму полуниці
Стигла і смачна полуниця має яскраво-червоне забарвлення. У таких ягодах міститься найбільше вітамінів, зокрема вітаміну С.
У той же час не радимо купувати полуницю, що має неприродний яскравий колір. Такі ягоди могли бути вирощені на добривах та хімічних добавках.
Темним ягодам характерний великий вміст пігменту антоціана, який має протизапальний ефект, а також бореться зі старінням організму.
На вигляд ягоди повинні бути сухими і без ознак гниття. Якщо між ягодою та листочками є відстань – значить полуниця солодка, а якщо листочки щільно прилягають – з кислинкою.
У свіжої та якісної полуниці буде зелена плодоніжка. Біла смужка на ягоді говорить про те, що полуницю обробляли пестицидами.
Насіння полуниці – вони розташовані на її поверхні. Свіжа полуниця повинна мати невеликі та темні насіння. Якщо вони надто великі або світлі, це може говорити про те, що ягоди вже старі чи неякісні.
Як пахне стигла полуниця
Аромат гарної стиглої ягоди відчувається на відстані. Натуральна полуниця випромінює м'який та приємний запах. Для "штучно-вирощених" ягід характерний різкий і сильно виражений аромат.
Перевірте ягоди на наявність сірої гнилі
Дуже небезпечна для полуниці сіра гнилизна. Її збудником є грибок Botrytis cinerea. На ягодах з'являються сірі плями, а сам патоген проникає у тканини м'якоті плода.
Плід починає всихати і перетворюється на сіру грудку. Якщо ви помітили хоч найменшу ознаку сірої гнилі на ягодах – то її їсти не можна.
Як перевірити полуницю на вміст нітратів
Якщо ви переживаєте, що у полуниці містяться нітрати, це легко можна перевірити за допомогою експрес-тестів. Їх зараз можна купити за доступною ціною. Вона залежить від виробника та кількості смужок для тесту. У середньому за 100 гривень ви можете купити упаковку.
Для перевірки прикладіть тест-смужку до розрізаної або роздавленої полуниці та потримайте 1 хвилину. Після цього необхідно звірити колір смужки із зразками забарвлення контрольної шкали. Таким чином ви дізнаєтесь рівень нітратів у полуниці.
Ще одним варіантом перевірки буде спеціальний прилад – нітратомір. Але для домашнього використання вони досить дорогі.
Як виглядає погана полуниця
Ми розібралися, як має виглядати і пахнути полуниця, що добре встигла. Тепер давайте розберемо ознаки поганої полуниці, на які слід звернути увагу.
- Цвіль і гнилизна: зверніть увагу, щоб у полуниці не було ні того, ні іншого. Такі ягоди можуть бути небезпечними для здоров'я.
- М'якість і пошкодження: хороша полуниця має бути пружною та щільною на дотик. Якщо ягода м'яка, з виразними ознаками зминання або пошкодження, це може вказувати на те, що вона перезріла або зіпсувалася.
- Відсутність свіжості: якщо полуниця виглядає трохи млявою або зів'ялою, це може бути ознакою втрати свіжості. Такі ягоди трохи відрізняються за смаком та текстурою.
- Відсутність аромату: свіжа полуниця повинна мати приємний аромат. Якщо ягода не має характерного аромату або неприємно пахне, це може вказувати на її низьку якість.
- Перестиглість: занадто стигла полуниця може мати зайву м'якість. Такі ягоди часто мають вицвілий колір і менш виражений смак.
При виборі полуниці звертайте увагу на ці ознаки. Їх може здатися багато, але за пару походів на ринок ви пристосуєтеся і матимете більш точне уявлення про її якість. Якщо хоч одна ознака вказує на недоліки, краще вибрати інші ягоди.
Користь та шкода полуниці
- Полуниця не тільки смачна, але ще має низку корисних властивостей. П'ять ягід – це денна норма вітаміну С.
- Фолієвої кислоти у полуниці більше, ніж у малині та винограді.
- Полуниця низькокалорійна. В одній ягоді міститься трохи більше 36 калорій.
- Ця червона ягода може погано впливати на зубну емаль.
- Полуниця – сильний алерген, особливо вона небезпечна для тих, хто має алергію на пилок дерев.
- Безпечна порція полуниці – одна-дві склянки на добу.
Який найсмачніший сорт полуниці
Тут ми розділимо сорти на три частини: ранні, великоплідні, ремонтантні (які плодоносять двічі).
Ранні сорти полуниці
- Хоней – сорт американської селекції, що плодоносить із середини травня.
- Кент - канадський ранній сорт, що плодоносить з початку червня, дозріває навіть у похмуру погоду.
- Фестивальна ромашка – надранній сорт полуниці від українських селекціонерів. Сорт стійкий до хвороб, сірої гнилі.
- Клері - надранній італійський сорт, який починає дозрівати в середині травня.
- Ольвія – ранній сорт полуниці української селекції. Полуниця посухостійка, не боїться морозів, стійка до грибкових хвороб та кліщів.
Крупноплідна полуниця
- Лорд – англійський сорт середньопізнього терміну дозрівання (початок червня). Сорт стійкий до сірої гнилі.
- Гігантелла Максим - середньопізній сорт (середина червня) голландської селекції.
- Мармелада – італійський сорт великоплідної полуниці.
Ремонтантні сорти полуниці
- Альбіон – найпопулярніший американський сорт, що плодоносить з кінця травня – початку серпня до морозів, 3-4 хвилі. Пік плодоношення посідає серпень.
- Єлизавета II – цей сорт вважається найкращим із ремонтантних сортів англійської селекції. Плодоношення починається у червні і продовжується до морозів.
- Вікторія – походження сорту невідоме, чи його приписують британцям. Багато садівників називають цю полуницю ремонтантною, але є дані, що вона зазвичай плодоносить один раз на рік.
Як зберігати полуницю?
Після покупки обов'язково переберіть полуницю. Достатньо однієї зіпсованої ягоди, щоб до вечора половина коробки стала непридатною для харчування. Складіть пом'яті ягоди, які пом'ялися і повністю цілі. Прагніть викладати на суху поверхню в один шар.
М'які ягоди промийте теплою водою - їх можна відразу споживати. Якщо хочете заморозити, то промийте, дайте стекти воді і викладіть сухі ягоди по одній на дошку. Поставте їх у морозилку, а потім готові ягоди пересипте в пакети для зберігання.
Щоб максимально зберегти свіжість та аромат полуниці, не рекомендується мити ягоди заздалегідь. Краще промивайте їх лише перед вживанням, щоб уникнути попадання зайвої вологи та зменшення терміну зберігання.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!