ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Перелік елементів нематеріальної культурної спадщини поповнила Карнаухівська каша

Суспільство 13:35 - 04 серпня 2023

Приготування каші практикують у селищі Карнаухівка Дніпропетровської області

Перелік елементів нематеріальної культурної спадщини поповнила Карнаухівська каша

МКІП вніс до переліку нематеріальної культурної спадщини приготування Карнаухівської зливаної каші / Фото: МКІП

Міністерство культури та інформаційної політики додало обряд приготування Карнаухівської заливної каші до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини. Про це стало відомо з наказу від 26 липня.

Деталі

Традиція приготування каші пов'язана з історією селища ще з часів його заснування козаком Семеном Карнаухом у 1737 році. Припускають, що такі ж обряди побутували й на інших територіях України.

Зливана каша отримала таку назву через те, що готувалася компанією людей. Обряд приготування пов'язаний з відзначенням закінчення весняних польових робіт. Мешканці селища одягали святкове вбрання та збиралися разом на визначних місцях просто неба. Усі приносили з собою продукти. У кожного каша виходила своя, адже різні мешканці приносили з собою різні інгредієнти. З цієї причини не існує єдиного рецепта Карнаухівської зливаної каші. Головні принципи приготування передаються з покоління в покоління, а деякі деталі взагалі зберігаються в секреті.

Щоб приготувати кашу, брали великий казан та різні продукти: пшоно, рис, картоплю, сало, курячий гуляш, яйця, цибулю, спеції. Зливану кашу готують просто неба на вогнищі. Роль такого ритуалу полягала в об'єднанні громади.

Традиція збереглася й до сьогодні: на великі свята зливану кашу готують і досі. Однак конкретної дати для обряду також немає. До столу в день приготування не кличуть, про те, що страву можна споживати, сповіщали піснею. Після першої тарілки мешканці селища йшли танцювати та співати пісні, а потім знову сідали їсти.

У селі Карнаухівка говорять, що каша здатна відновити сили, наділити позитивною енергетикою та надихнути на збір нового врожаю.

Нещодавно перелік нематеріальної культурної спадщини поповнився п'ятьма елементами.

Джерело: МКІП

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин