Як вибрати газовий балон для будинку: види, об'єм, матеріал
Розповідаємо, як вибрати газовий балон для дому

Як правильно обирати газовий балон для дому / Фото: Getty Images
Газові балони вже багато років використовують для зберігання газу, і за цей період їхнє застосування стало повсюдним. Їх люблять за зручність, портативність та економічність.
Газові балони потрібні практично у всіх сферах – для опалення, живлення газового обладнання, приготування їжі, обігріву приміщень, освітлення, газ потрібен у виробничих процесах, медицині та інших галузях.
У цій статті ми розберемося, як вибрати газовий балон для дому, перевіряти їх при покупці та правильно експлуатувати.
Детальніше про газовий балон

Газовий балон є ємністю під надлишковим тиском усередині судини, яка призначена для зберігання та транспортування стиснутих, зріджених газів до місця використання.
Для приєднання балона до обладнання використовують вентилі, фланці та інші з'єднувачі. Недорогі балони середнього та компактного розміру часто купуються для вирішення побутових завдань. Вони прості у перевезенні та компактні при зберіганні.
З інших плюсів газових балонів можна виділити:
- Наявність резерву.
- Не залежить від міських комунікацій.
- Якщо газ та електрика підведені до будинку, маючи газовий балон, ви страхуєте себе при їхньому аварійному відключенні.
Газ у побуті
Завдяки високому тиску природний газ у побутовому балоні знаходиться у рідкому агрегатному стані. Залишаючи балон, газ знаходить газоподібний стан. Але перебуваючи в балоні не весь газ знаходиться у вигляді рідини: чим сильніший тиск, тим більше газу в рідкому стані, а залишок над нею в газоподібному.
Газоподібний стан палива необхідний для використання в побуті, але слід пам'ятати про їхню вибухонебезпечність і можливість займання при неакуратній експлуатації. Специфічний різкий запах видає присутність газу у приміщенні, що вчасно вкаже на витік. Побутовий газ належить до класу малонебезпечних речовин. Тому використання газу в господарських цілях не несе в собі небезпеки, якщо дотримуватися обережності і користуватися справним обладнанням: з'єднання, що підводяться, повинні бути герметичними, а газові балони повинні проходити тих перевірку, заварену тавром на корпусі і паспортом виробу. Дані, які обов'язково слід вивчити: дата виробництва, термін придатності, обсяг та маса.
Вибираємо безпечний балон

Місткість газових балонів може значно відрізнятися: від невеликих на 5 літрів, середніх на 12 літрів і до більших 27,5 літрів. Орієнтуватися потрібно на те, скільки приладів буде задіяно: газова плита, обігрівач та інше; скільки людей будуть користуватися газовим обладнанням і чи достатньо вільного простору для зберігання.
- Більше інформації в нашому телеграм-каналі за посиланням https://t.me/+tdxhpbUkpzM3NjNi
Матеріал
Балон може бути сталевим у вигляді цільної посудини, або зі з'єднаних частин, але в такому випадку буде видно шви від зварювання.
Сучасне рішення – балон із композитних матеріалів, який містить прозорі елементи корпусу, щоб контролювати залишок газу. Такі вироби вважаються найбезпечнішими в експлуатації, ризики вибуху практично на нулі. За переваги композитного виробу у вигляді малої ваги та вибухобезпеки потрібно буде заплатити вдвічі-втричі більше, ніж за балони таких же обсягів, але зі сталі.
Критерії купівлі балона:
- Сертифікат, який має поставлятися з кожним балоном, та підтверджувати, що балон пройшов перевірку та зроблено згідно з державними стандартами України (ДСТУ).
- Разом із балоном має додаватися гарантійний талон, який буде показником, що виробник відповідає за власний продукт.
- Товщина металу. Балон об'ємом 5 літрів повинен мати стінку щонайменше 2 міліметрів. При цьому стандарти можуть відрізнятися балонів інших розмірів.
Всі ці необхідні речі максимально забезпечать і дадуть гарантії того, що виробник відноситься до технічних норм безпеки.
Як безпечно зберігати та використовувати балон?
Навіть якщо балон повністю справний, він може перетворитися з корисної приналежності на небезпечний об'єкт, якщо використовувати його неписьменно.
Ось кілька умов для правильного користування:
- Жодне тавро або паспорт виробу не дасть гарантії безпеки, якщо транспортувати балон неакуратно, піддавати його ударам і кидати. Глибокі вм'ятини та подряпини, тріщини та відколи на зварних швах, пошкодження на горловині чи вентилі є сигналом того, що користуватися та зберігати такий виріб у приміщенні небезпечно.
- При виборі нового газового балона першочергове завдання – ретельно оглянути корпус та зварні шви. При найменших сумнівах відмовтеся від покупки.
- Не менш важлива температура. Якщо вона вище 45 ° С, то балон не рекомендується використовувати та переміщати. Навіть невелике перевищення спричиняє можливий різкий стрибок тиску всередині балона, який може не витримати навантаження та вибухнути. Також рекомендується пам'ятати і про акуратне поводження з виробом і за дуже низьких температур, оскільки матеріали на морозі стають більш крихкими.
- Для зберігання газового балона забезпечте стільки місця, щоб він не тільки вміщався за габаритами, але й мав безперешкодний доступ, щоб виносити його з приміщення без зволікання.
Умови зберігання теж пов'язані з вищезгаданим температурним режимом, оскільки необхідно дотримуватися дистанції між балоном і всіма можливими джерелами нагріву. Мінімум 2 метри від будь-якого обігрівача чи радіатора.

Місце зберігання газового балона має відповідати таким стандартам:
- На корпус балона не повинні потрапляти прямі сонячні промені.
- Заправлений або підключений газовий балон забороняється залишати в прохідних місцях, де існує можливість, що його зачеплять або перекинуть.
- Вироби малого та середнього обсягу допускається зберігати в одному місці, кімнаті, приміщенні.
- Балони з об'ємом 27 і 50 літрів можна тримати в приміщенні лише по одному незалежно від площі.
Для безпечного транспортування та просто для експлуатації металевих балонів іноді застосовують захисні ковпаки для горловини та вентиля, а також оперізуючі гумові кільця для корпусу.
Трапляється так, що мешканці зберігають балони з газом саме у самому житловому приміщенні, побутівках, щоб мати оперативний доступ до них. Правила користування наступні: газові балони необхідно зберігати та розташовувати поза приміщеннями у спеціальних металевих шафах. Положення балона обов'язково має бути вертикальним і корпус має бути прикритий від сонячного світла та опадів.
Також радимо звернути увагу на пальники для балонів, які часто виходять з ладу через постійне нагрівання.
Сьогодні на ринку вибір обмежений лише двома варіантами: туристичний набір та газова конфорка. Незважаючи на те, що газова конфорка є безпечнішим варіантом для будинку, вона підключається до балона через шланг, який повинен витримувати тиск газу і в наявності повинен бути редуктор, який дозволив би запобігти падінню потужності обладнання при зниженні тиску всередині ємності.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!