Що криється за звільненням гендиректора Лаври Остапенка?
Мінкульт пояснює рішення "слабкою позицією" у боротьбі з впливом рф

Відсутність "московського духу" в Лаврі мала бути головною точкою зусиль керівника заповідника.
Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький заявив, що звільнення генерального директора Національного заповідника "Києво-Печерська лавра" Максима Остапенка є відповіддю на його "слабку позицію" у виконанні закону про заборону релігійних організацій, пов'язаних з Російською Федерацією.
Точицький у мережі Facebook зазначив, що процес очищення українських святинь є пріоритетом, який вимагає ефективних рішень, тим більше, що діяльність московських релігійних організацій заборонена законом. Він підкреслив, що відсутність "московського духу" в Лаврі мала бути головною точкою зусиль керівника заповідника. Проте, попри сприяння міністерства у передачі храмів ПЦУ, результат річної роботи керівника, на його думку, не відповідає викликам національної безпеки, з якими стикається українське суспільство.
Деталі
За словами міністра, "московські попи осквернили Лавру, зробивши її місцем торгівлі вірою та споживчими товарами". Він також підкреслив, що, на жаль, очікуваних реальних змін для звільнення Лаври від "підприємливого духу московської церкви" не відбулося. Точицький додав, що "часу чекати, коли нарешті зупиниться незаконна торгівля, незаконна оренда, безконтрольне перебування московських ченців та подальше руйнування пам’яток, у країни немає".
Голова наглядової ради Українського культурного фонду (УКФ) Наталія Кривда висловила обурення розірванням контракту з Остапенком та відзначила проведені ним реформи. Вона прокоментувала допис Остапенка про його звільнення, зазначивши, що він з командою "почав велику роботу щодо повернення Києво-Печерської Лаври в українське поле", сформував стратегію розвитку заповідника та пропонував активне формування українського наративу в музеї. Кривда поставила риторичне питання, чи є розривання контракту реакцією на такі дії, і чому саме в такий спосіб.
Раніше стало відомо, що Міністерство культури та стратегічних комунікацій України звільнило гендиректора Лаври. Новина про звільнення Остапенка викликала хвилю обурення з боку громадськості в соціальних мережах.
Пізніше у Мінкультури заявили, що Остапенка звільнено з посади у зв’язку з неналежним виконанням умов контракту та через виявлені порушення у діяльності заповідника.
Сам Остапенко у мережі Facebook написав, що новина про звільнення стала для нього несподіванкою: "Без пояснень. Без попереджень. Без жодних офіційних зауважень щодо моєї роботи". Він також опублікував фото наказу. За його словами, останні тижні ширилися чутки про "закулісну боротьбу за контроль над Лаврою". Остапенко додав, що відчував тиск і висловив припущення, що "комусь стало незручно від того, що ми вголос говорили про необхідність очищення Лаври від імперських наративів", а "комусь заважала правда" та "принциповість" команди.
Міністри культури України і Польщі зробили спільну заяву: вона стосується вандалізму.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!