Ілон Маск вважає, що проблема браку прісної води має просте й технологічне рішення
Маск пропонує на перший погляд просте вирішення проблеми, але питання не в можливості її вирішення, а у вартості
Маск поділився "простим" рішенням проблеми нестачі води/Фото: Apu Gomes/Getty Images
На Балі відбувається 10-й Всесвітній форум води, який відвідав мільярдер Ілон Маск. Здається, у бізнесмена є вирішення кожного сучасного складного питання у світі, тому не дивно, що на форумі, який присвячений кризі прісної води, Маск запропонував вирішення цієї проблеми. На його думку, проблеми з водою вирішити доволі просто, достатньо звернутись до технологій, які уже наявні.
Деталі
Щоб було зрозуміло масштаб проблеми з прісною водою, в ООН зазначають, що попит на воду постійно зростає, при цьому 2,3 мільярда людей у світі живуть в країнах де уже бракує води, а близько половини населення планети (4 мільярди людей) відчуває сильну нестачу води принаймні протягом одного місяця в році. Зміна клімату погіршує проблему і робить її розвиток непередбачуваним.
Всесвітній форум води присвячений цій проблемі й проводиться один раз на три роки. Захід збирає тисячі політиків, науковців, бізнесменів та представників громадських організацій.
Ілон Маск виступив з короткою промовою під час сесії запитань і відповідей на Форумі. На думку мільярдера, дефіцит води "дуже вирішуваний", і будь-які дослідження, які свідчать про протилежне, швидше за все, застаріли та базуються на застарілих оцінках. Ось що він говорив під час свого виступу, включаючи відповіді на питання:
- Земля на 70% складається з води за площею. Технічно, якби інопланетяни прийшли сюди (а багато людей думають, що інопланетяни прибули сюди, вони завжди запитують мене про інопланетян), вони б назвали нас "Вода", тому що ми на 70% складаємося з води й лише на 30% з землі. Отже, це означає, що потенціал для вирішення будь-якої проблеми з водою надзвичайно хороший, тому що води так багато.
- Іноді потрібне опріснення води та транспортування води. Але опріснення, як я думаю, більшість людей знають, стало дуже дешевим. Тож доступність прісної води насправді залежить від енергії та транспорту.
- Коли я розмовляю навіть із дуже начитаними, дуже розумними людьми в Сполучених Штатах, вони часто думають, що водну кризу неможливо розв’язати. Але насправді її можна розв’язати. У нас тривають прориви в ефективності опріснення води, і я думаю, що попереду нас чекає велике водне майбутнє та велике майбутнє сталої енергії.
- Точне рішення буде відрізнятися залежно від країни або навіть регіону всередині країни, але вартість опріснення впала настільки, що якщо ви говорите лише про воду для індивідуального споживання або воду, скажімо, на гідропонному об’єкті, де ви не просто залишаєте її на землі для посівів, але у вас є якесь закрите приміщення, яке мінімізує кількість випаровування, я думаю, що ви можете озеленити будь-яку частину світу чи навіть увесь світ.
- Це просто викликає питання, звідки береться енергія? І тут, на мою думку, сонячна енергія дуже недооцінена з погляду її можливостей. Якщо ви приблизно підрахуєте, щоб забезпечити енергією Сполучені Штати, які є великим споживачем електрики, для живлення всіх Сполучених Штатів знадобиться сонячна батарея розміром 200 на 200 кілометрів. Інший спосіб подумати про це так: невелика ділянка пустелі Сахара могла б забезпечити енергією всю Європу чи світ.
- Я не кажу, що ви будете настільки зосереджені на розміщенні сонячної енергії, тому що краще робити систему більш розподіленою, але сама величина доступної сонячної енергії часто не зовсім зрозуміла. Математика цього дуже ясна.
- Вартість сонячної енергії різко впала за ці роки. Якби ви подивилися на ціну сонячної енергії п’ять років тому, або 10 років тому, або 20 років тому, це здавалося б непомірно високим. Але вартість сонячної енергії сьогодні надзвичайно низька, і вартість акумуляторів для зберігання енергії також різко впала.
- Вартість зберігання електроенергії в батареях впала в 10 разів за останні п’ять років, тому багато досліджень, які проводилися в минулі часи, коли батареї були дуже дорогими, а сонячна енергія – дуже дорогою… Тож я заохочую всіх ще раз поглянути на вартість сонячних батарей і акумуляторів, я думаю, ви будете приємно здивовані.
Elon Musk Reveals Plan to Solve World's Water.
Here's an edit of @elonmusk's recent speech at the 10th World Water Forum. This version removes pauses & dead space, saving time by 40%.
Thanks @DavidCarbutt_ for the edit! pic.twitter.com/Fb7ukrhQIV— Farzad (@farzyness) May 20, 2024
Звучить дуже оптимістично, просто і навіть ефективно. І стосовно цін Маск не бреше. Як зазначало Renew Economy у грудні минулого року, порівняна вартість сонячної енергії впала на вражаючих 88% у період з 2010 по 2022 рік, і зараз вона аж на 29% нижча, ніж у найдешевшої альтернативи викопного палива.
Щодо опріснення, то 1970 року, згідно з даними Міжнародної водної асоціації, найкращі технології вимагали 20-30 кВт/год енергії на кубічний метр води. Рекорд Гіннеса щодо ефективності опріснення був встановлений у березні 2021 року Корпорацією з перетворення солоної води (SWCC) у Саудівській Аравії, яка використовує технологію зворотного осмосу для виробництва 5000 кубічних метрів прісної води на день, використовуючи лише 2,271 кВт/год на кубічний метр.
Цього року розпочне роботу ізраїльський опріснювальний завод Sorek B, який використовує аналогічну технологію зворотного осмосу, але обслуговує в 134 рази більший обсяг, ніж саудівський завод SWCC. Sorek B продаватиме воду по 0,41 долара США за кубічний метр, що Ізраїль називає новим орієнтиром цін на опріснення морської води. В Україні ми платимо більше за водопостачання.
Загалом, усе ніби правильно, але от такі опріснювальні заводи можуть коштувати близько пів мільярда доларів й більше. Для розвинених країн це не так уже й багато, але від браку прісної води зазвичай страждають бідні країни, як от Демократична республіка Конго, де 54% із 105-мільйонного населення не мають основних послуг з водопостачання, а близько 64% живуть у крайній бідності. Навряд країні з річним ВВП у 700 доларів на душу населення вдасться збудувати достатньо опріснювальних заводів вартістю понад пів мільярда кожен, не говорячи уже про те, щоб збудувати достатньо сонячних станцій для генерування енергії на роботу цих заводів.
Тому, Маск у дечому правий. Наявні технології можуть вирішити проблему, але нюанс у його твердженнях в тому, що це не технологічна проблема, а фінансова. Країни, які найбільше страждають від дефіциту прісної води просто не можуть собі дозволити запровадити нові технології, навіть при тому, що вони дозволяють виробляти воду й енергію дешево, впровадження самих технологій надто дорого обійдеться при тому, що у деяких країн навіть не достатньо ресурсів, щоб збудувати звичайну систему водопостачання.
В амбітних планах Маска – просування далі у вивчені та освоєнні космосу.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!