RU UA
1

Японці до середини століття збираються збудувати вежу в космос

Технології 11:44 - 06 червня 2024

Невже науково-фантастична ідея про космічний ліфт стане реальністю?

Японці до середини століття збираються збудувати вежу в космос

Японська компанія планує збудувати ліфт у космос до 2050 року/Фото: Obayashi Corporation

Вчені та письменники уже давно фантазують щодо вежі чи ліфта у космос. Це стало одним з чудес наукової фантастики на рівні з вічним двигуном, подорожами між галактиками й машиною часу. При цьому багатьом така концепція здається більш реалістичною, і одна японська компанія навіть взялася за втілення її у життя.

Деталі

Доволі довго ідея вежі в космос вважалась такою ж недосяжною, як і подорожі в часі, але японська компанія Obayashi Corporation вважає, що має відповідний досвід для її реалізації до 2050 року.

Корпорація Obayashi, відома будівництвом вежі Tokyo Skytree, у 2012 році оголосила, що досягне ще більших висот за допомогою власного космічного ліфта. У звіті того ж року компанія заявила, що почне будівництво проєкту вартістю 100 мільярдів доларів США до 2025 року.

Видання Business Insider зв'язалося з представником компанії, щоб дізнатися, як просувається проєкт зараз. Він заявив, що компанія, швидше за все, не розпочне будівництво наступного року, але наразі вона зайнята дослідженнями і розробками, чернетковими проєктуваннями та налагодженням партнерств (звучить не надто обнадійливо).

Ліфт у космос багатьом дослідникам досі здається химерною ідеєю, але якщо її буде можливо реалізувати, то це значно спростить життя астронавтам.

Запуск людей і об'єктів у космос на ракетах надзвичайно дорогий. Наприклад, NASA підрахувало, що його чотири місії до Місяця Артеміда коштуватимуть 4,1 мільярда доларів за один запуск.

Причина в тому, що називається ракетним рівнянням. Щоб потрапити в космос, потрібно багато палива, але воно важке, що збільшує кількість необхідного палива. Якби був космічний ліфт, то ні ракет, ні палива для них не знадобилося б.

Згідно з деякими проєктами, космічні ліфти перевозитимуть вантаж на орбіту на спеціальних електромагнітних апаратах. Ці системи можуть отримувати дистанційне живлення – наприклад, від сонячної енергії чи мікрохвиль, усуваючи потребу в паливі на борту. Це може зробити доставку вантажів на орбіту від 5 до 25 разів дешевшою, ніж зараз. Це також буде безпечніше та екологічніше.

При цьому є проблема у матеріалах. Щоб зробити достатньо міцний трос для такої вежі, знадобилася б більше сталі, ніж є на Землі. Тому в Obayashi планували використовувати вуглецеві нанотрубки, які є легкими й міцними, але вони б мали бути дуже довгими (близько 35 тисяч кілометрів для виходу на геосинхронну орбіту), а це звучить як казка, розуміючи, що зараз немає нанотрубок довших, ніж метр. Також трос буде під неймовірним натягом, а природні явища (блискавки, вітри, урагани) можуть його знищити. До того ж на таку монументальну споруду можуть зазіхнути терористи, а окупність ліфта з його космічною вартістю (яка іронія) буде довгою.

При цьому в Obayashi наголошують на необхідності партнерств, адже не зможуть вирішити усі ці проблеми самотужки. Також вони хочуть розпочати будівництво вчасно, але зазначають, що прогноз до 2050 року завжди супроводжувався застереженнями щодо прогресу технології.

Раніше ми розповідали про стартап, який створює будівельну цеглу з переробленого пластику, яку можна з'єднувати між собою як кубики Lego.

Джерело: Science Alert

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

ГОЛОВНЕ ЗА СЬОГОДНІ
Більше новин