ChatGPT сягнув рівня Шекспіра, а деяким читачам ШІ подобається навіть більше
Дослідники попросили групу людей порівняти поезію справжніх письменників та штучного інтелекту, який намагався їх копіювати

ШІ перевершив Шекспіра в поезії/Фото: Scott Barbour/Getty Images
Нове дослідження показує, що штучний інтелект на кшталт ChatGPT може протистояти у поезії самому Вільяму Шекспіру.
Деталі
Згідно з новою статтею, опублікованою минулого тижня у журналі Scientific Reports, чат-боти можуть наслідувати відомих поетів, таких як Вільям Шекспір, достатньо добре, щоб обдурити читачів. Крім того, багатьом читачам поезія штучного інтелекту подобалася навіть більше.
Дослідники попросили ChatGPT-3.5 створити вірші в стилі відомих авторів, зокрема Волта Вітмена, Джеффрі Чосера, Т.С. Еліота, Сільвії Плат, Аллена Гінзберга, Емілі Дікінсон і Вільяма Шекспіра.
Потім вони зібрали 1634 учасників дослідження та попросили кожного прочитати десять віршів — п’ять написаних поетом-людиною та п’ять написаних чат-ботом у стилі того самого поета-людини. До кожного учасника випадковим чином розподілили поета.
Коли вчені попросили учасників визначити, які вірші фальшиві, а які справжні, учасники вгадали правильно приблизно в 46% випадків (майже як підкидання монети). Це не є несподіванкою, оскільки ChatGPT-3.5, ймовірно, навчався на творах відомих поетів.
У другому експерименті дослідники попросили іншу групу з 696 учасників прочитати й оцінити вірші за 14 якостями, починаючи від ритму й закінчуючи оригінальністю. Дослідники сказали одній третині учасників, що вони читають вірші, написані ШІ і ще третині, що вони читали твори, написані людиною. Ще третині учасників вчені нічого не казали про авторство віршів. Насправді учасники всіх трьох груп отримали суміш віршів, написаних людьми та ШІ.
Як і очікувалося на основі попередніх досліджень, учасники, які вважали, що вони читають вірші, написані людьми, дали вищі оцінки, ніж учасники, які вважали, що вони читали вірші, створені штучним інтелектом, незалежно від того, що вони насправді читали.
Але команда також виявила сюрприз: учасники, які нічого не знали про походження віршів, у середньому поставили вищі оцінки віршам, написаним штучним інтелектом.
Чому читачі віддають перевагу поезії, створеній ШІ? Це не зовсім зрозуміло, але найкраще припущення дослідників полягає в тому, що ШІ-вірші можуть бути більш привабливими, тому що вони відносно прості для розуміння.
Оскільки вірші, створені за допомогою штучного інтелекту, не можуть зрівнятися за складністю з віршами, написаними людьми, вони краще передають образ, настрій, емоцію чи тему неспеціалістам у поезії. Окрім тем та емоцій, вірші ChatGPT були також простіші за загальною структурою та композицією.
Коментуючи дослідження, літературознавець з Університету Дікіна в Австралії Ендрю Дін, зазначає, що розуміння віршів, написаних людьми, вимагає глибокого критичного мислення — і це велика частина привабливості поезії. Але сучасні читачі, здається, не хочуть виконувати цю роботу, натомість віддаючи перевагу текстам, які дають їм "миттєві відповіді".
У деяких випадках учасники могли неправильно зрозуміти складність людської поезії, оскільки сприймали це за характерну для ШІ незв'язність. Іншими словами, вони могли бути настільки збентежені справжньою людською поезією, переконали себе, що це, мабуть, спотворена нісенітниця чат-бота.
Раніше ми повідомляли, що українці отримали унікальну можливість безкоштовно освоїти штучний інтелект завдяки новій платформі від Google.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!