ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Що таке DeepSeek: як китайська модель ШІ від маленької компанії обвалила усіх техногігантів

Технології 14:33 - 28 січня 2025

Штучний інтелект DeepSeek є проривом у технології та одночасно показує її небезпеку

Що таке DeepSeek: як китайська модель ШІ від маленької компанії обвалила усіх техногігантів

Що таке DeepSeek і чому він сколихнув світ/Фото: Justin Sullivan/Getty Images

У часи, коли великі технологічні компанії заявляють про необхідність все більших потужностей для покращення можливостей штучного інтелекту, порівняно маленька китайська компанія випускає DeepSeek — модель ШІ, яка не програє в можливостях (а багато хто зазначає, що й виграє) ChatGPT, але потребує значно менше ресурсів для роботи. З одного боку ця технологія відкриває більше можливостей для ШІ, а з іншого ще раз показує його небезпеку.

Деталі

DeepSeek здійснив справжній землетрус у секторі ШІ, обваливши акції практично усіх найбільших світових технологічних гігантів (зображення нижче). Все через те, що модель DeepSeek від однойменної компанії пропонує ті ж можливості, що й ChatGPT від OpenAI, але потребує значно менше мікросхем для цього. Чому це важливо? Тому що США намагається контролювати технологічний розвиток Китаю, обмежуючи доступ країни до сучасних й потужних чипів, але, як бачимо, Китаю вдається викручуватися.

Додаток DeepSeek у понеділок піднявся на перше місце в магазині додатків Apple. Компанія стверджує, що розробила базову модель менше ніж за 6 мільйонів доларів (проти понад 100 мільйонів доларів, як Альтман оцінив вартість створення GPT-4). DeepSeek також стверджує, що використовував лише 2000 чипів Nvidia, отриманих до введення експортних обмежень США. (OpenAI каже, що для створення GPT-4 використано 25 000 потужніших мікросхем Nvidia H100).

І це неймовірно погані новини для Nvidia, американського виробника чипів, який підживлює "золоту лихоманку" ШІ. Акції Nvidia в понеділок впали на 17%, втративши ринкову капіталізацію на 600 мільярдів доларів за одну сесію — це рекордна втрата для компанії. Alphabet, Microsoft, Oracle, TSMC та багато інших також відчули удар, а оскільки акції технологічних компаній є домінуючими, це також потягнуло вниз фондовий ринок у цілому. Технологічний індекс Nasdaq впав на 3%, а ширший індекс S&P 500 впав на 1,5%.

При цьому кілька днів тому Трамп заявив готовність виділити 500 мільярдів доларів для розвитку ШІ, що включає будівництво величезних потужностей для того, щоб "прогодувати" технологію. І DeepSeek показує, що це брутальний hard way, адже щойно показано ефективність smart way.

Але хоч DeepSeek й показує новий шлях для розвитку ШІ, модель також ширше розкриває недоліки технології загалом. Журналісти Guardian запитали у DeepSeek про декілька суперечливих моментів історії Китаю, і додаток цензурував відповіді.

Китайський генеративний штучний інтелект не повинен містити контент, який порушує "основні соціалістичні цінності" країни, згідно з технічним документом, опублікованим національним комітетом зі стандартів кібербезпеки. Це включає вміст, який "підбурює до підриву державної влади та повалення соціалістичної системи" або "ставить під загрозу національну безпеку та інтереси та шкодить національному іміджу".

Подібно до інших помічників AI, DeepSeek вимагає від користувачів створення облікового запису для спілкування. Його інтерфейс інтуїтивно зрозумілий, і він надає відповіді миттєво, за винятком випадкових збоїв, які він пояснює великим трафіком.

Як не дивно, DeepSeek не дав відповідей на запитання щодо певних політичних подій. На такі запитання помічник ШІ відповів: "Вибачте, це виходить за межі моїх поточних можливостей. Поговорімо про щось інше".

  • Що сталося 4 червня 1989 року на площі Тяньаньмень? (силовий розгін мирного протесту китайською владою).
  • Що сталося з Ху Цзіньтао у 2022 році? (колишній президент Китаю, якого показово вивели під час засідання КПК)
  • Чому Сі Цзіньпіна порівнюють із Вінні-Пухом?
  • Що таке Революція парасольок? (протести в Гонконзі у 2014 році).

Але користувачі знаходили обхідні запити, через які DeepSeek таки розповідав про події, які начебто псують імідж Китаю.

Цікаво, що на запитання "Хто такий Вінні-Пух?" без посилання на Сі, DeepSeek розповів про "улюбленого персонажа з дитячої літератури", додавши: "Важливо поважати культурні символи та уникати будь-яких недоречних асоціацій, які можуть відвернути від їх початкового наміру розважати та навчати молоду аудиторію".

Очікувано, що DeepSeek вважає Тайван невіддільною частиною Китаю. Також цей ШІ вважає острови Спратлі китайською територією, тоді як на них претендують ще Тайвань, В'єтнам, Малайзія, Філіппіни та Бруней. На запитання "Хто такий Далай-Лама" DeepSeek відповідає, що це велика фігура у тибетському буддизмі, але додає, що з давніх-давен Тибет був невіддільною частиною Китаю (Тибет давно бореться за свою незалежність чи принаймні автономію й певний час таки був самостійною державою).

При цьому у Центрі протидії дезінформації попереджають, що DeepSeek — це чудовий інструмент для збору розвідданих. Голова ЦПД при РНБО Андрій Коваленко зазначає:

Будь-який штучний інтелект вивчає вас і збирає всю інформацію про ваші переживання, інтереси, сім'ю, фінанси та практично все інше. Люди добровільно ставлять питання й отримують відповіді, тоді як ШІ зберігає цю інформацію. Потім можна отримувати моделі поведінки цілих суспільств і далі продумувати інструменти впливу. Справжнє питання в тому, хто володіє цим ШІ і яка його кінцева мета.

Раніше ми писали, що проєкт Трампа з розвитку ШІ вартістю $500 мільярдів має значні ризики.

Джерело: CNN

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин