Військові злочини рф: які технології допомагають документувати наслідки війни в Україні
Ми розповімо, які технології допомагають документувати наслідки війни у нашій країні

Які технології допомагають документувати злочини окупантів/Фото: Getty Images
Російські окупанти продовжують скоювати військові злочини на території України. Ми розповімо, які технології допомагають документувати наслідки війни у нашій країні.
Читайте також: Anonymous виклали понад 350 тисяч електронних листів російської інвестиційної групи Accent Capital
Чат-боти та додатки
Сучасні додатки для смартфонів та чат-боти допомагають розповідати світові правду про війну в Україні. Наприклад, у лютому Міністерство цифрової трансформації запустило перший чат-бот воєнного часу – "єВорог" у "Дії". З його допомогою можна повідомляти ЗСУ про місцезнаходження російських військ та техніки. За словами міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, у чат щодня надходить до 2000 повідомлень, а загалом ним скористалися вже 267 000 українців.
Також чат-бот запустили у СБУ. Через нього можна повідомляти про ворожу техніку та вибухові пристрої.
В Ірпені є власний чат-бот для власників пошкоджених приватних будинків. Згодом аналогічна функція з'явилася у "Дії", але для всієї України.
Супутникові фото та відео з дронів
Американська компанія з космічних технологій Maxar Technologies ще до початку війни з рф публікувала супутникові знімки, які демонстрували наявність російських військ вздовж українського кордону та їх переміщення. З початком бойових дій Maxar Technologies повністю переключилася на документування військових злочинів росії.
На початку березня Maxar Technologies опублікувала знімки блокадного Маріуполя. За тиждень у Мережі з'явилися фото руїн драматичного театру, на який росіяни скинули авіабомбу. Крім цього, супутникові знімки допомогли встановити датування братських могил у Бучі.
In southern #Ukraine, signs of ongoing artillery shelling and recent attacks continue to be seen in and around #Mariupol. Smoke and fire was observed coming from a number of buildings throughout the western and eastern sections of the city. #Satellite image from April 9, 2022. pic.twitter.com/IV7F15K7DK
— Maxar Technologies (@Maxar) April 12, 2022
Фото та відео з обложеним Маріуполем показували бійці "Азова", які знімали місто з дрону. Це допомогло оцінити обстановку у населеному пункті.
Оцифровування наслідків війни
Архітектор Слава Балбек нещодавно виклав у Instagram оцифровані руїни автомобільного мосту через річку в Ірпені. За його словами, це "початок дуже емоційного проєкту".
Подібне оцифрування великого об'єкта можна зробити дроном і за допомогою спеціального додатка. Наприклад, Solid Edge чи Faro Scene.
Відкриті джерела
Розвідка на основі відкритих джерел або Open Source Intelligence може розповісти багато цікавого про війну в Україні. До речі, спільнота OSINTtechnical перевіряє різні статті та публікації на правдивість, а також публікує інформацію "з перших вуст". Нещодавно дослідники OSINT показали палаючі нафтобази в російському Брянську і фото зруйнованих житлових будинків у Маріуполі.
Someone caught what appears to be the second explosion in Bryansk early this morning. Seems to be the one that hit the storage area. pic.twitter.com/0skf20TXoA
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) April 25, 2022
Сукупність всіх зібраних даних – фотографій знищених міст і братських могил, реальних причин знищення російської техніки допоможе після закінчення війни оцінити масштаб злочинів, скоєних рф як у військовому плані, так і у гуманітарному та економічному. Вже зараз ця інформація дозволяє показати світові правду про розв'язану війну, для якої не було жодної об'єктивної причини.
Раніше МВС запустило сервіс для отримання довідки щодо несудимості для українців за кордоном. Тепер можна отримати довідку дистанційно.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!