RU UA
1

Європейський Союз вирішив перемістити центри обробки даних у космос: для чого це потрібно

Технології 13:42 - 30 грудня 2022

Експоненціальне зростання обчислювальної техніки може означати, що скоро знадобляться позаземні засоби для обробки та зберігання гігантського масиву даних

Концепція центру обробки даних в космосі

ЄС планує перемістити дата центри у космос/Зображення: Thales Alenia Space

У світлі експоненціального збільшення обсягів даних і обчислень, Європейська комісія пропонує перемістити центри обробки даних у космос, щоб зменшити витрати енергії та забруднення, створювані ними. За даними Технологічного коледжу Квебецького університету, на дата центри припадає 10% світового споживання енергії та 4% парникових газів, які утворюються в результаті людської діяльності. Тобто зберігання інформації трохи більше забруднює довкілля, ніж світова аерокосмічна промисловість. 

Деталі

Європейський Союз обрав Thales Alenia Space спільне підприємство між французькою технологічною корпорацією Thales Group (67%) та італійським оборонним конгломератом Leonardo (33%), щоб вивчити доцільність створення ASCEND (Advanced Space Cloud for European Net zero emissions and Data sovereignty). Ініціатива ASCEND є частиною програми Horizon Europe і її метою є розгортання центрів обробки даних на орбіті Землі.

За словами Семмі Зогламі, віцепрезидента Nutanix, постачальника інфраструктури хмарних обчислень, цифрові інфраструктури в цілому складають значну частину глобального споживання енергії та мають значний вуглецевий слід. Тільки в Європі, на Близькому Сході та в Африці центри обробки даних споживають понад 90 тераватів годин на рік і виробляють викиди, еквівалентні 5,9 мільйона транспортних засобів (27 мільйонів тонн CO₂).

Деякі компанії вирішують цю проблему, звертаючись до безвуглецевих джерел енергії. Google Cloud нещодавно підписав угоду про будівництво сонячної електростанції потужністю 149 мегават, розташованої поблизу міста Торо на північному заході Іспанії. Технологічний гігант очікує, що станція забезпечить 90% енергії, необхідної для живлення своїх об’єктів у Мадриді та інших офісів в Іспанії протягом трьох років. Подібні об’єкти Google Cloud вже працюють у Фінляндії, США та Канаді. Логістичний центр Amazon у Севільї має 13 300 сонячних панелей із потужністю 5,26 мегавата, що є найбільшим подібним об’єктом компанії в Європі.

Фото: Dean Mouhtaropoulos/Getty Images

Але більшість компаній, що займаються центрами обробки даних, не мають ресурсів Google й Amazon, а галузь, що розвивається, постійно потребує більшої потужності. Ось чому був сформульований проєкт ASCEND, щоб продемонструвати майбутню потужність центрів обробки даних, розташованих у космосі, які можуть істотно зменшити вуглецевий слід комп’ютерів, використовуючи сонячну енергію за межами атмосфери Землі.

Ів Дюран, директор із технологій Thales Alenia Space, яке займається вивченням можливості створення космічних центрів обробки даних з метою їх розгортання на початку 2030-х років, переконаний, що таких ініціатив, як сонячні електростанції Google, недостатньо. Він заявляє:

Більшість центрів обробки даних у Європі зараз використовують вуглецевмісні джерела енергії. Центри обробки даних є великими споживачами енергії – від 2% до 3% від усього світового споживання – показник, який подвоюється щороку. Згодом вони становитимуть 10% від загальної кількості у світі. Ми не можемо виробляти достатньо безвуглецевої енергії, щоб задовольнити величезний попит центрів обробки даних, а також попит від електромобілів або заводів з виробництва водню, а також ми не можемо покрити поверхню Землі сонячними панелями.

Дюран прогнозує, що поточні темпи зростання попиту перевищать пропозицію до 2050 року, тому розміщення центрів обробки даних у космосі здається хорошим рішенням великих проблем з енергією та вуглецевим слідом.

Першим великим завданням буде побудувати такий великий об’єкт у космосі. Для цього було зібрано консорціум провідних фахівців космічної інфраструктури. Консорціум включає Carbone 4, VITO, Orange, CloudFerro, Hewlett Packard Enterprise, ArianeGroup, DLR, Airbus Defence and Space і Thales Alenia Space.

Фото: Getty Images

"Ми зібрали найкраще в кожному класі", — заявив Дюран, який описав необхідність визначення оптимальної архітектури простору за доступною ціною. За його словами, це завдання буде еквівалентом будівництва атомної електростанції. За оцінками Іспанського ядерного товариства, будівництво сучасних атомних електростанцій коштує 4-5 мільярдів євро.

Наводячи як приклад Міжнародні космічні станції, Дюран не сумнівається в життєздатності будівництва центру обробки даних у космосі та каже, що будівництво буде "повністю автоматизованим — без астронавтів". По суті, проєкт передбачає розробку спеціальної роботизованої технології складання. Основним принципом є розробка модульного об’єкта з електронними компонентами, які можна легко транспортувати на космічних човнах багаторазового використання. На відміну від наземних оптоволоконних засобів зв’язку, центри обробки даних у космосі використовуватимуть оптичні технології.

Дуже низькі температури навколишнього середовища в космосі різко зменшать потребу в охолоджувальному обладнанні, яке на Землі споживає величезну кількість енергії. Значна частина споживаної енергії центром обробки даних припадає на охолодження обладнання, у деяких приміщеннях – понад 50%. У космосі температура може досягати -180°C, коли орбітальний об'єкт розташований в тіні Землі.

Початкова мета ASCEND — продемонструвати здійсненність проєкт на тлі мети досягти нейтральних викидів до 2050 року. Але наслідки виходять за рамки цього. Орбітальні центри обробки даних стануть фундаментальним компонентом у майбутньому дослідженні космосу з метою встановлення місячних баз і запуску регулярних місій на Марс. 

Раніше в NASA показали нові вражаючі знімки Місяця та Землі. Нещодавно корабель Orion успішно обігнув Місяць.

Джерело: El Pais

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

ГОЛОВНЕ ЗА СЬОГОДНІ
Більше новин