10 здійснених прогнозів, які прогнозували в минулому столітті
Американський інженер-будівельник Джон Уоткінс давав багато прогнозів щодо XXI століття. Розглянемо які з них здійснилися, а які так і залишилися припущенням

10 здійснених прогнозів, які передбачали 100 років тому / Фото: Getty Images
Більше століття тому, в 1900 році, американський інженер-будівельник Джон Елфріт Уоткінс написав розважальну статтю в жіночий журнал Ladies' Home Journal з роздумами про те, що станеться зі світом через сто років. Виявилося, що автор зробив кілька точних передбачень.
Йому досить точно вдалося описати мобільні телефони, телебачення, цифрову фотографію, літаки-розвідники, танки тощо. Але у статті також були передбачення, які не справдилися.
Цікаво, які прогнози здійснилися через 122 роки.
Правильні прогнози
1. Цифрова кольорова фотографія. Джон Уоткінс не використав термін "цифрова" і навіть приблизно не описав принцип роботи комп'ютерів. Але він цілком точно вказав, як люди будуть використовувати такі фотоапарати.
Він казав, що фотографії будуть передаватися телеграфом на будь-які відстані. Якщо, наприклад, у Китаї через сто років відбудеться битва, то найяскравіші моменти потраплять до газет вже через годину. А самі фотографії передаватимуть справжні кольори.

У 1900-і роки знімок, зроблений у Китаї, добирався б до редакції США щонайменше тиждень. Фотографія тоді була рідкістю, а кольорова була на стадії наукових експериментів.
До речі, говорячи про передачу знімків на далекі відстані за допомогою телеграфу, Уоткінс передбачав і появу інтернету.
2. Мобільний зв'язок. Уоткінс писав наступне: "Безпровідні телефонні та телеграфні мережі обплутають світ. Будь-який чоловік зможе зателефонувати з центру Атлантичного океану своїй дружині до спальні в Чикаго. Нам буде так само просто зателефонувати до Китаю, як тепер - зателефонувати з Нью-Йорка до Брукліна".
Тоді міжнародних телефонних ліній такої довжини ще не було, не кажучи вже про бездротовий зв'язок.
3. Танки та літаки. Незважаючи на те, що перші описи і навіть малюнки танка зробив ще Леонардо да Вінчі, Джон Уоткінс досить точно описав застосування "фортів на колесах" у війнах.
Він описував це так: "форти прориватимуться через відкриті простори зі швидкістю сучасного експресу".
Крім того, він описав "літальні машини, які будуть оснащені телескопами з дальністю в сотню миль."
- Більше інформації в нашому телеграм каналі за посиланням https://t.me/+tdxhpbUkpzM3NjNi
"Обладнані фотоапаратами, вони зможуть знімати позиції ворога на цій відстані. Такі фото - з дозволом і розмірами, ніби їх зробили через вулицю, - потраплятимуть на стіл командувачам", - йшлося у статті. Сьогодні таку роль виконують БПЛА і не лише.
Перший керований політ на апараті важчим за повітря здійснили брати Райт у 1903 році. Літаки-розвідники, які можуть фотографувати на великій відстані, з'явилися набагато пізніше.
А перший бій із застосуванням танків відбувся у 1916 році.
4. Напівфабрикати. "Готові до вживання страви поставлятимуть із закладів, подібних до сучасних бакаліїв", - писав Уоткінс у своїй статті.
Сьогодні ми бачимо цю тенденцію на прилавках супермаркетів. Щоправда тоді Уоткінс вважав, що посуд, у якому поставлятиметься така їжа, треба буде повертати до "бакалії".

Натомість він передбачив, що продукти зберігатимуться в холодильниках протягом тривалого часу, що також відповідає сьогоднішнім реаліям.
5. Теплиці. Уоткінс писав наступне: "Овочі вирощуватимуться набагато швидше за допомогою сильного електричного світла, яке замінятиме сонячне".
При цьому він зазначав, що у великих засклених плантаціях, де в землі будуть прокладені дроти, зиму можна буде перетворити на літо, а ніч – на день.
Це передбачення збулося частково, оскільки більшість сучасних теплиць все ж таки обходяться без електропідігріву.
Натомість у пророкуваннях згадується можливість доставки продовольства літаками з віддалених країн, де дозрів урожай.
6. Телебачення та веб-камери. "Людина зможе спостерігати за всім світом. Зображення людей і всіляких речей будуть через камери передаватися електричними проводами на екрани, що віддаляються за кілька тисяч миль", - писав Уоткінс.
Загалом цей опис відповідає сучасним телетрансляціям у прямому ефірі та ще більше – веб-камерам, які з'явилися на стику ХХ та ХХI століть.
7. Кондиціонери. "Холодне повітря йтиме зі спеціальних кранів, і таким чином можна буде регулювати температуру в будинку так само, як зараз ми пускаємо з крана холодну або гарячу воду, щоб набрати ванну", - йдеться у статті.

На його думку, тепле та холодне повітря у ХХ столітті мало поставлятися зі спеціальних великих станцій – так само, як вода чи газ.
Цього не трапилося в сучасному світі, але опис самого принципу кондиціонування повітря в приміщенні досить визначає те, як діють спліт-системи.
8. Синтезатори. Інженер описував пристрій, який дозволить музикантам виконувати твори, перебуваючи на віддаленій відстані – сигнали передавалися за допомогою електрики і відтворювалися б в іншому місті.
Такого пристрою за сто років створено не було, але автор писав, що ці "автоматичні пристрої точно відтворюватимуть звучання інструменту".
Це схоже на опис синтезатора – тим більше, що пише Уоткінс "до інструментів будуть додані пристосування, які посилюватимуть емоційний ефект від музики".
9. Великі фрукти. У своїй статті автор передбачає появу "полуниці розміром з яблуко".
Хоча щодо полуниці Уоткінс був надто оптимістичний, але загалом у ХХ столітті були виведені більші сорти фруктів та овочів.
10. Надшвидкісні поїзди. "Потяги ходитимуть зі швидкістю 2 милі на хвилину. А експреси - 150 миль на годину", - йдеться у статті 1900 року.

Через 100 років після публікації матеріалу у світі з'явилися поїзди, які розвивають швидкість 240 км/год, хоча у середньому швидкості звичайних поїздів значно нижчі.
Що ж до рекорду, то він належить французькому потягу TGV, який у 2007 році розігнався до 574,8 км/год.
Нездійсненні прогнози
У статті Уоткінса було багато передбачень, і далеко не всі вони були настільки ж точні. Більше того, там містилися прогнози, які не справдилися навіть малою мірою.
Наприклад, він писав, що до 2000 року у світі не залишиться диких тварин, зокрема – мух та комарів.
Ще одне його передбачення говорить про те, що через 100 років після 1900 року до міст не пускатимуть машини. Натомість, за його словами, у містах буде розгалужена мережа підземного міського транспорту.
Також Уоткінс прогнозував, що англійська мова "за непотрібністю" втратити літери C, X і Q - їх замінять інші літери, які позначають на листі ті ж звуки.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!