Дані про 30 тис. депортованих дітей: що не так із цифрою, яку зараз активно обговорюють
Українські бази даних щодо викрадених росією дітей знаходяться у безпеці та оновлюються. Повернення викрадених українських дітей – ключовий елемент справедливого миру. Молодь дедалі частіше втікає з ТОТ в Україну.

Повернення українських дітей має бути центральною частиною будь-якого мирного процесу
Цифра у 30 тисяч депортованих українських дітей, яка потенційно могла бути в базі у Єльської гуманітарної лабораторії, є результатом суміші різних джерел інформації, яка потребує ретельної перевірки.
Деталі
На цьому під час брифінгу в Медіацентрі Україна наголосила Катерина Рашевська, експертка Регіонального центру прав людини.
«Далі говоримо про базу даних, яка потенційно могла бути в Єльської гуманітарної лабораторії, це те, що вони зібрали в рамках своїх досліджень, яких у них було кілька. Одне стосувалося депортації, примусового переміщення, а також вивезення українських дітей у так звані табори перевиховання. Тоді Єльська гуманітарна лабораторія говорила про близько шість тисяч дітей», – сказала вона.
За словами Рашевської, також була представлена інформація щодо усиновлення українських дітей, де зазначалося понад 300 дітей, яких вдалося ідентифікувати як депортованих і переданих у російські родини. Водночас ці діти вже входять до загальної цифри в 19 546 осіб, що є частиною української бази даних.
«Коли ми говоримо про цифру 19 546, то ці 300 дітей туди входять», – уточнила експертка.
Вона також зазначила, що коли спробувала зрозуміти, звідки з'явилася цифра понад 30 тисяч дітей, вона виявила, що, вочевидь, першоджерелом цієї інформації можуть бути саме особи, які складали ці списки. Зокрема, ці дані були підтверджені в інтерв'ю з виконавчим директором Єльської гуманітарної лабораторії Натаніелем Реймондом.
«В інтервʼю виконавчого директора Єльської гуманітарної лабораторії Натаніеля Реймонда за березень 2024 року для ВВС, він коментував, що 19 546 – це діти зі списку України. Тобто чи видалений цей список – ні, він у нас залишається. І 10-12 тисяч – діти, які були вивезені в табори перевиховання», – зазначила Рашевська.
Експертка також підкреслила, що факт перебування дітей у таборах перевиховання, про який часто йдеться, неможливо ані підтвердити, ані спростувати, оскільки немає доступу до територій, де ці табори розташовані.
«Факт того, що їх всіх затримали там, як це було в жовтні 2022 року та в березні 2023 року, ми не можемо це ні підтвердити, ні спростувати, бо ніхто не має доступу до територій, де розміщені ці табори», – пояснила вона.
Рашевська закликала бути критичними щодо інформації, що з'являється в медіа, зазначивши, що подібні новини, особливо стосовно депортованих дітей, можуть бути інструменталізовані в політичних цілях.
«Тепер інструменталізувати захотіли українських дітей. Ми будемо цьому активно протидіяти», – підсумувала вона.
- Українські бази даних щодо викрадених росією дітей знаходяться у безпеці та оновлюються.
- Повернення викрадених українських дітей – ключовий елемент справедливого миру.
- Молодь дедалі частіше втікає з ТОТ в Україну.
Повернення українських дітей має бути центральною частиною будь-якого мирного процесу, і має бути фундаментальною умовою, наголосив керівник Офісу президента України Андрій Єрмак.
"Повернення українських дітей має бути центральною частиною будь-якого мирного процесу. Не необов’язковий жест. Не дипломатична послуга. Це має бути фундаментальна умова", - написав Єрмак для The Telegraph.
За його словами, згідно з даними правозахисних організацій, зараз під контролем Росії на тимчасово окупованих територіях перебуває 1,6 мільйона українських дітей. Єрмак наголосив, що вони позбавлені доступу до української освіти, піддаються примусовому російському громадянству, русифікації, пропаганді та мілітаризованому навчанню.
Окрім того, за місяць повномасштабного вторгнення у 2022 році росіяни вивезли 2 300 дітей з тимчасово окупованих районів Донецької та Луганської областей.
"Того ж року російські чиновники повідомили про те, що 744 000 українських дітей помістили під опіку Росії. Це ніколи не було про евакуацію. Це був спланований злочин проти майбутнього України", - зауважив Єрмак.
Він додав, що Україна продовжує роботу з ідентифікації та повернення дітей додому. Завдяки ініціативі Bring Kids Back UA, додому вдалося повернути понад 1 200 дітей.
Діти, яких вербує ворог: їх кинуть напризволяще або знищать як небажаних свідків.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!